İŞADAMLARINA GİYİM ÖNERİLERİ

Moda hayatın bir parçası. Özellikle genç işadamları, iş hayatına yeni atılanlar, giyimin bir iletişim şekli olduğunu bilmesi gerekir. Giysilerinize gösterdiğiniz özen, renk seçimi, hatta ceketinizdeki düğme sayısı, kemer- ayakkabı uyumu sizinle ilgili birçok ipucunu barındırır. Gömlek yaka formunuz ile saçınızın uyumu sizi çok farklı gösterir. Sizlere birkaç ipucu vererek yazıya devam edelim.

DOĞRU İÇ ÇAMAŞIRI, DOĞRU ÇORAP

Her şeyden önce doğru iç çamaşırı seçin, bir centilmen önce görünmez olandan başlar! Asla pamuklu dışında iç çamaşırı kullanmayın. Konfor için olduğu kadar cilt sağlığınız için de önemlidir. Olası en az dikiş içeren çamaşır ve çorap uzun iş saatlerinde kurtarıcınız olacaktır. Ayağınızı sıkan aşırı dar çoraplar ayak bileklerinizde şişmeye neden olur.

EN AZ TAKIM ELBİSE KADAR ÖNEMLİ BİR UNSUR: GÖMLEK

Üst kalite kumaştan üretilen, bedeniniz ölçülerinde hazırlanan bir gömlek şıklığınızı tamamlar. Bedeninize tam yapışan slim fit, bedeninizden biraz daha bol olan regular fit ve bol döküm olan relax fit gibi konfeksiyonel ürünler, gerçek anlamda sizin için üretilmediği için omuzları otursa da kol boyu uygun olmaz, beli rahat olsa yaka geniş olur. En ideal çözüm ısmarlama gömlektir. Başta daha pahalı gibi gözükse de uzun yıllar gardrobunuzu renklendirir.

Gömlek de çok değişken söz konusudur. Cepsiz bir model tercih edilebileceği gibi, klasik, zarf, yuvarlak ve kapaklı cep gibi seçenekleriniz var.

Kumaşlarınızı yine pamuklu olarak tercih edin, buruşmayan kumaş nefes de almaz, doğal olmayan malzeme bedenin normalden daha fazla terlemesine neden olur. Nefes almayan bölgede bakteriler hem cilt hastalıklarına neden olur, hem de kötü kokmanıza yol açar.

Kumaşlarınızı düz, çizgili, kareli ya da desenli olarak seçebilirsiniz. Sizi giydiren kişinin terziliği bildiği kadar yaşamla iç içe birisi olması da önemlidir. Küçücük bir detayla giyiminizi çok farklı kılabilir usta bir terzi.

Gömlekleriniz kısa, katlanabilir ya da uzun kollu olabilir. Kısa kollu gömlek çok tercih edilen bir ürün değildir. Manşetler Çift düğmeli, klasik tek düğmeli, yuvarlak, köşeli olabilir, burada düğmelerinizi renk ve form olarak seçebilirsiniz. Ya da klasik, kare, köşeli manşetleri kol düğmeleri ile kullanabilirsiniz. Kol düğmelerinin kullanımına daha sonra değineceğiz.

Gömlekler de yaka seçeneği epey fazladır. Klasik, Ata, hakim, yuvarlak, uzun, yarım, geniş ya da düğmeli yaka seçenekleriniz var. Ayrıca Yaka ve manşetleriniz sert ya da yumuşak olabilir. Terziniz yaka ve manşetlerde farklı (ama uyumlu) kumaş kullanırsa giysiye hareket kazandırabilir. Burada ustalık çok önemli bir unsurdur, dengeli bir dokunuş için deneyim şarttır.

Gömleklerinize monogram (isminizin baş harflerinizi işletebilirsiniz. Manşet, yaka, göğüs, cep ya da yanlar uygun alanlardır.

EN VURUCU SİLAH: TAKIM ELBİSE, BLAZER CEKET

Konfeksiyon üretim ile usta işi bir özel dikim takım elbise, blazer ceket hemen ayrımsanır.

Bedeninizin bir parçası gibi, rahat hareket etmenizi engellemeyecek ceket, hafta sonları giydiğiniz jeanler kadar rahat bir pantolon konforunuzu tamamlar. Ama mutlaka rahatlığı kadar, şıklığı, işçilik kalitesi kadar kumaş kalitesi önemlidir.

Bu konu özel dikim gömlekten çok daha kapsamlı içeriğe sahip. Ayrıca “aynı takım elbise, farklı tarz” başlıklı bir yazı da hazırlıyoruz. Detaylı bilgiyi yakın zamanda sizlerle paylaşacağız.

PANTOLON KEMERİ, AYAKKABI VE ÇANTA UYUMU

İstediğiniz kadar iddialı giyinin eğer pantolon kemeriniz ve ayakkabınız renk ve stil uyumuna sahip değilse çok kötü puan aldınız demektir. Üzerinizde taşıdığınız kumaş olmayan ürünler de kendi içinde uyum içinde olmalı. İlle aynı şekilde işlenmiş, aynı malzemeden üretilmiş olması gerekmiyor ama stilleri, genel çizgi ve tonları, kısacası ruhu aynı olan ürünler bir bütün oluşturur.

KRAVAT VE PAPYON

Bu yazıda elimizden geldiğince ana başlıklar ve genel bilgi veriyoruz. Bir çeşit giriş yazısı. Her bir başlık başlı başına detaylı işlenmesi gereken konulardan oluşuyor. Kravat ve papyon da sonsuz okyanuslar gibi. Kravatlar, farklı renk ve stildeki gömleklere uyum sağladığı gibi bağlama teknikleri ile görünümü çok farklı kılabiliyor. Papyon ağırlıklı olarak kutlamalar, özel günler ve davetlerde tercih edilirken, kravat bir centilmenin her zaman ki eşlikçisidir. Giyim sırasında akılda olması gereken en önemli iki nokta uyum ve dengedir. Abartılı olmadan dikkat çekici olmak her erkeğin izleyeceği yol olmalıdır.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.