Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hakan KARA
Apr 30, 2019 · 3 min read
Hangi telefonu almalısınız

Teknoloji dünyası her geçen gün gelişiyor ve büyük telefon firmaları her yıl yepyeni amiral gemilerini çıkartarak kullanıcıların yeni telefon almasına ön ayak oluyorlar. Geliştirilen özellikler ve uygun fiyatlar kullanıcıların telefon almasını kolaylaştırıyor. Peki, siz, hangi telefonu almalısınız? Bu bence çok önemli bir soru:

Hangi telefon?

Telefon almadan önce bütçenizi oluşturmalı ve hangi özelliklerin ilginizi çektiğini iyi belirlemelisiniz. Örneğin; kaliteli fotoğraf çekmek istiyorsanız, buna uygun bir telefonu tercih etmelisiniz. Oyun oynamak istiyorsanız, daha güçlü telefonları almalısınız. Şarj sizin için çok önemliyse bataryası daha büyük olan telefonları almak daha mantıklı olacaktır.

Hangi telefonu tercih etmeliyim?

Telefon alırken teknik özellikleri, donanımı, tasarımı ve fiyatı gibi göz önüne alınmadan ilerleme sağlamamanız gereken onlarca etken var. Bence en önemlisi ilk başta sizin bütçeniz yani telefona vereceğiniz fiyat. Piyasada artık onlarca firma var ve fiyatlar her geçen gün artsa bile uygun fiyatlı cep dostu diyebileceğimiz birçok telefon modeli vardır. Paranız yok ama çok iyi telefon almak istiyorsanız da bence borca, krediye girip almayın derim: her şeyin bir zamanı var değil mi?

Hangi telefonu almalıyım?

“hangi telefonu almalıyım” , “en iyi telefon hangisidir” , “en uygun akıllı telefon fiyatı nedir?” gibi sorular, yeni telefon almak isteyen fakat karar veremeyen kullanıcıların Google üzerinde aradığı seçeneklerden bazılarıdır. Piyasada onlarca model — marka telefon olması da kullanıcıların kafasının karışmasına neden olmaktadır.

Günümüzde akıllı telefon için yazılmış ve yaygın olarak kullanımına devam edilen Android, İOS ve Windows işletim sistemleri var. Ben İOS ve Android arasında tercihinizi yapın derim. Yukarıda dediğim gibi öncelikle bütçenizi belirlemeniz gerek. 1000–1500 TL arası telefon almak istiyorum diyorsanız, bu fiyat aralığındaki telefonlara yönelmeniz gerekiyor. Daha sonra işletim sistemi hangisi olmalı? Android veya İOS kullanıcısı mı olmak istiyorsunuz? Sonrasında yazımızın girişinde bahsettiğimiz gibi akıllı telefon seçimi konusunda kararınızı vereceğiniz bazı seçenekler var: şarj mı önemli, fotoğraf çekmek mi, tasarım mı? Hangisiyse ona göre bakacaksınız. Bu seçeneklerden ikisi bir arada da olabilir.

Telefon alırken nelere dikkat etmeliyim?

Örneğin tasarım ve şarj diyorsanız, Samsung M20 cep telefonu buna tam uygun ama fotoğraf çekimi konusunda kötüdür. Bu nedenle fotoğraf çekmeyi sevenler bu telefon modelinden uzak durmalıdır. Yine örneğin oyun oynamayı seviyorsanız Honor marka cep telefonlarına yönelebilirsiniz, tam bir oyun canavarı telefonlardır ama başka bir artıları yoktur. Bunun gibi birçok seçenek vardır; aslında son zamanlarda Xiaomi, Huawei, Oppo gibi firmaların da piyasaya girmesi ile seçenekler artmıştır. Antutu, Cimri, Epey gibi siteler yardımıyla cep telefonu almak istediğiniz de filtreleme yaparak telefon seçimini kolaylaştırabilirsiniz.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade