راهنمای سادۀ رفتن به نمایشگاه کتاب تهران

نمایشگاه کتاب تهران بازدیدکنندگان زیادی دارد. بخشِ زیادی از آن‌ها واقعاً نه می‌دانند دنبالِ چه چیزی می‌گردند، نه برنامۀ خاصی دارند.

چطور می‌توانیم از حضور در نمایشگاهِ کتاب بیشتر لذت ببریم و تجربۀ باکیفیتی به دست بیاوریم؟

امکانات را شناسایی کنید

بدونِ شناسایی امکاناتِ رفاهی، حمل و نقل، راهنماها، نقشه و وسایلِ ضروری ما شبیه مسافرانِ راه‌گم‌کرده‌ایم.

چطور به نمایشگاه کتاب برویم؟

پیش از اینکه به طرف نمایشگاه کتاب تهران راه بیفتید بهترین وسیلۀ نقلیه را انتخاب کنید. خودروی شخصی بدترین انتخاب است چون به ترافیکی سنگین برمی‌خورید.

مترو شاید بهترین پیشنهاد باشد. البته باید تا روزهای آغازین نمایشگاه صبر کنید تا مطمئن شوید.

از چه کسی راهنمایی بخواهیم؟

برای مسیریابی در درون نمایشگاه از راهنماهای مستقر در محوطه کمک بگیرید. آن‌ها هیچ اطلاعاتی دربارۀ کتاب‌های منتشر شده ندارند بنابراین نشانی غرفۀ یک ناشر یا محلِ عرضۀ کتاب‌ها را از آن‌ها نپرسید.

برای پیدا کردنِ کتاب‌ها، پیش از رفتن به نمایشگاه در وبسایت Ketab.ir نام کتاب یا نویسنده را جستجو کنید. کلید پیدا کردن کتاب نام ناشر است. مرحلۀ بعدی یافتنِ غرفۀ ناشر است. معمولاً ناشران دربارۀ محل استقرارشان اطلاع‌رسانی می‌کنند. اگر اطلاعی نیافتید، در وبسایت رسمی نمایشگاه کتاب نام‌شان را جستجو کنید.

از ناشرانِ دیگر سراغ کتاب‌های ناشرِ دیگر را نپرسید. این موضوع به آن‌ها ربطی ندارد.

برنامه‌ریزی و تقسیم‌بندی زمان

اگر می‌خواهید به بخش‌های کودک و نوجوان، دانشگاهی و آموزشی و عمومی سر بزنید، یک روز زمانِ کمی‌ست. پیشنهاد می‌کنم کودکان را در محیط نمایشگاه نچرخانید چون فوراً خسته می‌شوند.

یک روز ویژه برای رفتن به بخش کودک و نوجوان اختصاص بدهید.

فهرست تهیه کنید

برای مدیریت زمان بهتر است بر اساس اولویت کتاب‌هایی را که دنبال‌شان هستید فهرست کنید. همینطور می‌توانید بر اساسِ نزدیکی غرفۀ ناشران فهرست‌تان را مرتب کنید.

بهتر است فهرستی هم از نویسندگان، مترجمان و ناشرانِ خوب قبل از نمایشگاه تهیه کنید. برای این کار می‌توانید.

وسایل اضافه با خودتان نبرید

در بازگشت بارتان سنگین‌تر است. بارِ اضافی با خود نبرید. ضروری‌ترین وسایلی که پیشنهاد می‌شود:

۱. قمقمۀ آب

۲. کلاه نقاب‌دار

۳. عینک آفتابی

۴. کرم ضدآفتاب

۵. پول نقد برای مواقعی که کارت‌خوان نیست یا کار نمی‌کند

۶. پاوربانک (اگر از گوشی موبایل‌تان زیاد استفاده می‌کنید)

۷. کیف دستی (برای یک‌گیر کردنِ کتاب‌هایی که خریدید و کمتر مصرف کردنِ کیسه‌های پلاستیکی. ضمناً احتمال سردرگمی و گم‌کردن و جا گذاشتنِ یکی از کیسه‌ها را کم می‌کند)

ترجیحاً برای پیش‌گیری از گرمازدگی یا عرق‌ریزانِ جسم لباس‌های رنگ روشن و نخی بپوشید.

چه کتابی بخریم؟

گستاخی‌ست اگر بخواهم بگویم چه کتابی بخرید. اشتباه است اگر فهرستی پیشنهاد بدهم و بگویم این فهرست، کتاب‌هایی خوب برای خواندن‌اند. خواندن باید بر اساسِ نیاز باشد، در غیر این صورت، خواندنِ مفید نیست. بی‌پرسش نمی‌توان دنبالِ پاسخی رفت.

تنها توصیه‌ام خواندنِ متنِ «کتابِ خوب چیست» است که پیش‌تر در وبلاگم نوشته‌ام.

خبرها را دنبال کنید

برای آنکه از اتفاقاتِ مهم عقب نمانید، خبرها را دنبال کنید. منظورم از خبرهای مهم مثلاً خدماتِ بن کتاب، نشست‌های تخصصی و رونمایی‌ها است. بخش فرهنگی خبرگزاری‌ها و کانال تلگرام نمایشگاه کتاب گزینه‌های موجود برای دنبال کردن اخبار هستند.

شما هم بنویسید

چند سال پیش در وب‌سایت خانۀ کتاب اشا مطلبی با عنوان ۱۰ فرمان برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران نوشتم که امروز هر چه گشتم نیافتمش. احتمالاً چیزهایی از نگاهم دور مانده. اگر تجربه یا توصیه‌ای دارید پیشنهاد می‌کنم شما هم بنویسیدش، اینجا یا هرجا.