Sosyal Medyanın İnsanlar Üzerindeki Etkileri

Öncelikle sosyal medyanın tanımını yapalım:

Sosyal Medya, Kullanıcı içeriğinin kendisi ve yayıldığı, yayınlandığı, paylaşıldığı her türlü platformun genel adıdır.

Sosyal medya ile artık kişiliğimizi dilediğimiz gibi, belki de hiç olmadığımız, olmak istediğimiz şekilde sergileyebileceğimiz, sanal benlik olarak kullanacağımız bir dünya var. Daha iyi görünmek, imrenilmek ve dolayısıyla egomuzu tatmin etmek istiyoruz.

Beğeni, paylaşım, fazlasıy­la önemsiyoruz, böylece sosyal medyanın yanlış, bilinçsiz kullanılması halinde, kişinin olumsuz etkileneceği ve sosyal medyanın kişilik gelişiminin tamamlayamamış gençlerde ruhsal ve psikolojik olarak farkı etkiler yaratabilme ihtimali çok yüksektir.

Günümüzün en büyük kitle iletişim araçlarından İnternet ve onun getirmiş olduğu sosyal medya, insan psikolojisi üzerinde ciddi yaralar açmaktadır. Sosyal medyayı günlük takıntı haline getirmiş insanlar bu problemlerinin farkında olsalar da bağlılığımız sebebiyle sosyal medya mecralarından kopamıyoruz.

Sabah uyandığımızda ilk yaptığımız şey; Instagram paylaşımlarına, Facebook durumlarına, Onedio haberlerine, Whatsapp mesajlarına bakıyoruz .Bu durum görünüyor ki sosyal medya artık vazgeçemediğimiz günlük geleneklerimizden biri olduğunu gösteriyor.

Elimiz telefona gitmeden, sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeden kaç dakika durabiliriz. Gün içerisinde her yarım saatte sosyal medya hesaplarımıza bakıyoruz. bu dakika bazı kişilerde 10 dakikaya kadar inebiliyor. Çünkü, gelişmeleri kaçırma korkusuna kapılıyoruz. Bu durum bir hastalık haline geldi. ‘Fearing Of Missing out’ gelişmeleri kaçırma korkusu her geçen gün dünya da yayılarak devam ediyor.

Herkesin gözü, elindeki telefonun ya da tablet bilgisayarın ekranında. Herkes bir şeyler okumanın, paylaşmanın derdinde. Kimse an’ı kaçırmak istemiyor ve yaşadığı her an’ı başkalarıyla paylaşmaya bayılıyor.. Bu arada asıl hayatın kendisini mi kaçırıyoruz diye düşünmeden edemiyor insan.

Mutsuzluk, değersizlik, moralsizlik, sosyal medyada sürekli ne paylaşım yapacağını düşünme, sık sık telefona bakma ihtiyacı ve İnternet olmadığında kaygı düzeyinin artması sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisini güçlü bir şekilde gösteriyor.