Kudy do bitcoinu v roce 2024

Honza Nádvorník
6 min readMar 5, 2024

--

Tento rozcestník je pro lidi, kteří o bitcoinu slyšeli, ještě ho nemají, a chtěli by se o něm dozvědět víc. Je to souhrn mojí osobní zkušenosti s tvůrci bitcoinového obsahu v průběhu posledních 4 let.

A samozřejmě — nejedná se o investiční radu. 🙂

Úvod

Hned na začátek mám pro vás dobrou zprávu. Česko je bitcoinová velmoc a máme tu skvělé edukátory. Nemusíte tedy prohledávat youtube nebo tiktok a louskat obsah v angličtině.

Článek jsem rozdělil do několika témat, které vás budou v začátcích zajímat:

🔸 Investoři X bitcoineři
🔸 Co je bitcoin?
🔸 Co jsou peníze?
🔸 Proč potřebujeme bitcoin?
🔸 Komunita
🔸 Zajímavosti

V textu najdete slova, které jsou vyvedené kurzívou. Jedná se o pojmy, které se často vyskytují v diskuzích kolem bitcoinu. Všechny se pokusím srozumitelně vysvětlit.

Do článku jsem umístil odkazy na videa a youtube kanály. První si přečtěte článek a potom se vraťte k odkazům.

Pokud něčemu ve videích nebudete rozumět, nepřeskakujte tyto pasáže. Témata se v různých videích a rozhovorech často opakují a stávalo se mi, že jsem něco třikrát nepochopil a napočtvrté mi to zacvaklo.

Investoři X bitcoineři

Lidi, kteří mají rádi bitcoin, se dají rozdělit na dvě skupiny.

1️⃣ Investoři
Vidí, že bitcoinu se dlouhodobě daří, že jeho cena v minulosti dělala obrovské pohyby nahoru, chtějí si ho koupit, počkat na další pumpu (tak se říká tomu prudkému pohybu ceny směrem vzhůru) a následně ho se ziskem prodat.

2️⃣ Bitcoineři
Strávili týdny, měsíce a roky studiem bitcoinu. Vidí v něm alternativu k současnému finančnímu systému. Narozdíl od investorů je pro ně bitcoin něco víc, než jen křivku na grafu — má pro ně fundamentální hodnotu, například ve formě ochrany před dlouhodobou inflací.

Často se děje, že do bitcoinu člověk vstoupí v roli investora a jakmile se o něj začne víc zajímat, stane se z něj bitcoiner. V podstatě neexistují lidé, kteří by si bitcoin zodpovědně nastudovali a následně řekli „ne, je to blbost.“

Tím nechci znevažovat čistě investiční přístup k bitcoinu. U konzervativně zaměřených investorů tvoří bitcoin zhruba 1–5 % jejich celkového portfolia.

Na druhou stranu jsou lidé, kteří bitcoinu věří natolik, že drží naprostou většinu svých finančních prostředků právě v něm. Takoví se často označují za bitcoin maximalisty. Znamená to, že prakticky ignorují všechny ostatní kryptoměny a do jisté míry i tradiční peníze.

Co je bitcoin?

Na tuhle otázku bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. Prozatím se spokojte s tím, že bitcoin je alternativou k penězům. Něco jako email vůči papírovému dopisu.

Abyste skutečně pochopili, co je bitcoin, musíte na to jít trochu oklikou, a zeptat se nějak takto: Co jsou to peníze a kdo má vliv na jejich pohyb a hodnotu — a jak toto všechno ovlivňuje můj život?

Pokud na takovou zákeřnou otázku v tuhle chvíli nedokážete odpovědět, je to naprosto v pořádku. Jedná se totiž o tak komplikovanou věc, že samotní ekonomové v ní nejsou jednotní. Jak řekl v jednom rozhovoru Lukáš Kovanda — potkáte dva ekonomy a uslyšíte tři názory.

Jediný způsob, jak zjistit co je bitcoin a proč bych ho měl chtít, je udělat si vlastní průzkum. Vlastní průzkum se dělá tak, že si poslechnete a přečtete několik různých názorů, k tomu si ideálně nastudujete tzv. fundamenty, což může být u bitcoinu třeba ekonomie a politika, a z tohoto guláše informací si vytvoříte svůj vlastní názor.
Takhle důkladný postup ale může zabrat celé roky a proto potřebujeme někoho, kdo nás tím vším provede.

Ten někdo bude Kicom a jeho Bitcoinovej kanál. Kicom je takovým patronem českých bitcoinerů. Jeho kvalitu a oblíbenost dokládá téměř 100 000 odběratelů na youtube, nespočet přednášek, pravidelné vystupování na konferencích a fakt, že spoustě lidí (včetně mě) pomohl udělat první bezpečné! kroky v bitcoinu právě on.

Začněte sérií Úvod do Bitcoinu. Nebojte se pustit si některé videa i víckrát, fakt se nejedná o jednoduché téma, ale nevzdávejte to. Vložený čas se vám zúročí, minimálně v podobě nových znalostí v oboru, o kterém jste ani netušili, že by vás mohl zajímat a bavit.

➡️ Odkaz: Bitcoinovej kanál: Série Úvod do Bitcoinu →

Co jsou peníze?

Jak už bylo řečeno, součástí procesu pochopení bitcoinu se brzy stane nutnost alespoň základně pochopit, co jsou to vlastně peníze.
Ekonom a bitcoinový edukátor Josef Tětek natáčí podcast Stackuj.cz, do kterého si zve hosty nejen z oblasti ekonomie a bitcoinu.

Tento podcast, narozdíl od Bitcoinovýho kanálu, nebude pro nováčka až tolik zajímavý kvůli konkrétním praktickým otázkám, ale doporučuju ho jako něco, co stojí za to poslouchat dlouhodobě. Díky Josefově stylu vedení rozhovorů a jeho hostům se dostanete k širšímu spektru témat, které souvisejí s ekonomií a bitcoinem a pomůžou vám vytvořit si základ pro chápání současné ekonomiky a jejích problémů.

➡️ Odkaz: Podcast Stackuj.cz Josefa Tětka →

Proč potřebujeme Bitcoin?

Prošli jste si Kicomův Úvod do Bitcoinu, Josef Tětek a jeho hosté vám objasnili složité finanční mechanismy, ale pořád trochu tápete, proč vlastně zrovna vy potřebujete bitcoin.

Mysleli jste si, že to celé bude o nějakém bohatnutí (my bitcoineři říkáme spíš nechudnutí), ale teď už tušíte, že bitcoin má přesah do hlubších, až téměř filozofických rovin.

Možná máte dokonce takový trochu nepříjemný pocit, nějak související s tím, že s fiat penězi (to jsou ty naše klasické peníze), potažmo se společností, je něco špatně.

Tomuto procesu, kdy objevujeme význam bitcoinu, se říká rabbit hole, což je odkaz na Alenku, která po průchodu králičí norou objevuje celý nový svět. V případě bitcoinové rabbit hole se před vámi postupně odkrývají problémy naší společnosti, o kterých jste doteď možná ani nevěděli, nebo jste neměli důvod o nich nějak extra přemýšlet.

O těchto tématech mluví Juraj Bednár. Juraj je etický hacker a podnikatel, který se mimořádně dobře poslouchá. Jeho projev je inspirativní a povzbudivý, což je přesně to, co v tuhle chvíli potřebujeme.

A co víc, názorně předvádí, jak bitcoin používat v každodenním životě. Mimochodem na téma kryptoměny v podnikání má celý samostatný kurz →.

Dejte si odběr jeho kanálu a staňte se obyvateli Temného lesa. Co to přesně znamená se dozvíte v jeho přednáškách. Prozatím se spokojte s tím, že to zní děsně cool. 😎

➡️ Odkaz: Juraj Bednár a jeho youtube kanál →

Komunita 🧡

Skutečnost, že je česko jednou z nejvýznamnějších bitcoinových zemí, má kromě množství edukativních materiálů ještě jednu výhodu. Pořádá se tady spousta akcí určených nejen pro hotové bitcoinery, ale taky pro nováčky.

Největší akcí spojenou s bitcoinem je BTC Prague, na kterou jezdí přednášet odborníci z celého světa. Dál tu máme ChainCamp v Ostravě, liberecký Cryptobyte a projekt Jednadvacet zase zakládá a podporuje menší lokální komunity bitcoinerů.

Takže vidíte, že bitcoin není jen nějaká teoretická záležitost odehrávající se výhradně na internetu, ale jeho příznivci se často setkávají ať už na větších konferencích, nebo třeba na menších spontánních bitcoin beers. Atmosféra bývá na takových akcích přátelská, nemusíte se bát přijít se základními otázkami. Vždycky se najde někdo, kdo se vám rád pověnuje a pomůže se zorientovat.

Nejde ještě nezmínit českou společnost SatoshiLabs, která pomyslně bdí nad vším tím rozmanitým děním kolem bitcoinu. Z její dílny pochází Trezor, celosvětově nejoblíbenější a nejbezpečnější hardwarová peněženka na bitcoin, kterou si určitě pořiďte co nejdřív.

SatoshiLabs taky buď přímo organizuje řadu meetupů, nebo se nějakým způsobem podílí na většině bitcoinových eventů. Až se s touto společností blíž seznámíte, jsem si jistý, že se rychle stane vaším novým lovebrandem. Její péče o komunitu je totiž naprosto výjimečná.

Zajímavosti

Kdo vymyslel bitcoin?
Člověk, nebo skupina lidí, která stojí za bitcoinem, si říká Satoshi Nakamoto. Dodnes, po více než 15 letech, zůstává tento tvůrce anonymní.

Bitcoin Whitepaper
Princip fungování bitcoinu je popsán v dokumentu, který se označuje jako Bitcoin Whitepaper. Jedná se o čtení poměrně technického rázu, ale existuje i jeho česká audioverze.

🤓 Fun fact: Bitcoinový whitepaper ve formátu PDF byl jednu dobu součástí počítačů od Apple a mohli jste ho najít schovaný v útrobách operačního systému macOS.

Už se bitcoinem dá někde platit?
Bitcoinem se dá v česku platit třeba v eshopu Alza a taky v podnicích, kde mají nasazené oblíbené Qerko. Na webu projektu Bitrefill zase můžete za bitcoin pořídit vouchery do spousty známých obchodů. Někteří freelanceři nabízejí své služby za bitcoin. Na většině konferencí a meetupů lze bitcoinem platit za všechno, od vstupného přes jídlo a nápoje až po merch.

Sociální síť Nostr
Oblíbenou sociální sítí bitcoinerů je Nostr. Je to síť, která nemá majitele ani sídlo, nenajdete tam žádnou reklamu a sponzorované příspěvky, a žádný algoritmus neurčuje, jaký obsah byste měli vidět přednostně.

💡 Tip: Přečtěte si můj článek Sociální síť Nostr: Bitcoineři, křesťani a nahatý holky →

Závěr

Jak už v tuhle chvíli správně chápete, pochopit Bitcoin není otázka jednoho článku nebo videa a tento text nemá sloužit jako návod, ale jako rozcestník pro nováčky, založený na mých vlastních zkušenostech. Sledujte ideálně víc různých zdrojů informací, porovnávejte, studujte a tvořte si svůj vlastní názor.

Bitcoin je nástrojem k dosažení osobní svobody. Nutnost mít vlastní hlavu je přímo v jeho DNA.

Honza Nádvorník
grafický designer a fanoušek bitcoinu

Spojme se na Nostru:
npub1j0ht2m9jgs6mccyvkffd2dlnfusmqfx9mjlwg6fsmfwxm9rfuwdq40w6rf

Podpořte moji tvorbu (BTC Lightning):
literalpersian75@walletofsatoshi.com

--

--