Bankacılık ve Ödeme Teknolojilerinde Haftanın Öne Çıkan 5 Gelişmesi

3 - 9 Ağustos 2019

Okan Yildiz
Aug 10 · 4 min read

Bu haftanın en önemli gelişmesine şüphesiz Mastercard imza attı. Visa’nın Nets’i satın alabileceğine dair haberler sıcaklığını korurken Mastercard Nets’in hesaptan hesaba ödeme operasyonlarını satın aldı. Anlık ödemelerin gündem olduğu ülkelerden bir diğeri ise ABD: Fed, bir anlık ödeme sistemi geliştireceğini açıkladı.

Avrupa’da güçlü müşteri doğrulama (SCA) kuralına geçiş için belirlenen tarihi esneten ülkelerin sayısı artarken Çin, ödemelerde teknolojik dönüşüm çıtasını giderek daha yukarı çıkarıyor. Ülkede artık yüz tanıma tabanlı biyometrik ödemelerin QR kodların yerini alıp alamayacağı tartışılmaya başlandı. Öte yandan WeChat’teki mini-programlardan biri olan ve toplu taşımada kullanılan Ride Code’un 100 milyon kullanıcıya ulaşması, geride kalan haftanın dikkat çekici haberleri arasında yer aldı. Haberlerin detayları aşağıda, keyifli okumalar... Unutmadan, hepinize sevdiklerinizle keyifli, mutlu bir bayram diliyorum.

1. Mastercard, Visa’nın Nets Planını Bozdu

Ödemeler dünyasının dev oyuncuları Visa ve Mastercard, aralarındaki rekabeti artık kart dünyasının ötesine taşıdı.

 • Geçtiğimiz aylarda uluslararası para transferi şirketlerinden Earthport’u satın almak isteyen devlerden kazanan Visa olmuştu.
 • İki kurum, bu kez Danimarkalı Nets’in hesaptan hesaba ödeme operasyonları için karşı karşıya geldi.
 • Geçtiğimiz hafta Visa’nın Nets’e ilgisi haberlerde yer bulmuştu ancak bu kez galip gelen Mastercard oldu.
 • Bu satın alma için Mastercard’ın 3,19 milyar dolar (2,85 milyar euro) ödeyeceği belirtiliyor.
 • 2016 yılında Vocalink’i yaklaşık 1 milyar dolar bedelle bünyesine katan Mastercard, Nets işlemiyle birlikte hesaptan hesaba ödeme, anlık ödeme ve fatura ödemesi gibi alanlardaki kasını daha da güçlendirmiş olacak.

2. Fed’den Anlık Ödeme Sistemi: FedNow

Fed, bir süredir küçük bankalardan ve teknoloji şirketlerinden gelen taleplere kulak verdi ve tüm bankaların müşterilerine gerçek zamanlı ödeme deneyimi sunmasını sağlayacak olan “FedNow” isimli hizmeti hayata geçirme kararı aldı.

 • 2023 veya 2024’te hayata geçeceği öngörülen FedNow, ilk etapta 25 bin dolara kadar olan ödemeleri destekleyecek.
 • Fed’in bu adımının, TCH (The Clearing House) üzerinden benzer hizmeti sunan büyük bankalarda rahatsızlık yarattığı belirtiliyor.
 • Citi, JPMorgan Chase, US Bancorp gibi büyük bankaların, TCH’in anlık ödeme sistemi için yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yaptığı ifade ediliyor.

3. UK Finance, SCA Takviminde 18 Ay Erteleme Tavsiye Edecek

Avrupa ülkelerinde 14 Eylül’de yürürlüğe girecek olan ve 30 euronun üzerindeki online ödemelerde ek doğrulama yapılmasını zorunlu tutan SCA’e (Strong Customer Authentication) uyumluluk için İngiltere’de takvimin 18 ay ötelenmesi bekleniyor.

 • European Banking Authority’nin (EBA) yerel otoritelerin takvimi kısıtlı bir süre öteleyebileceğini açıklamasının ardından İngiltere’deki düzenleyici kurum FCA (Financial Conduct Authority), ülkede geçiş tarihini ötelediğini açıklamış ve belirlenecek yeni tarih için UK Finance’ten görüş oluşturmasını istemişti.
 • UK Finance’in hazırladığı raporda, yeni geçiş tarihinin Mart 2021 olarak belirlenmesini tavsiye ettiği ifade ediliyor.
 • Konaklama ve seyahat sektörleri için önerilen tarih ise Mart 2022…
 • Öte yandan İrlanda Merkez Bankası da geçiş tarihini ötelediğini ve yeni tarih belirlemek için çalışmalara başladığını duyurdu.

4. Yüz Tanıma, Çin’de QR Kodların Yerini Alacak mı?

Mobil ödemelerde QR kodlarla devrim yapan Çin’de yüz tanıma tabanlı ödemeler yaygınlaşmaya başladı.

 • Alipay ve WeChat’in öncülük ettiği yaygınlaşma sayesinde bugün süpermarketlerden kafelere birçok işyerine, yüz tanıma ile ödeme yapılmasını sağlayan terminaller ve tabletler bulunuyor.
 • Yüz tanıma ile ödemelerin hızlı ve verimli olmasının yanı sıra teknoloji uyumu düşük olan kişilerin de rahatlıkla kullanabileceği bir yöntem olması sayesinde mobil ödemelere kıyasla daha fazla kişi tarafından kullanılacağı belirtiliyor.
 • Hatırlanacağı üzere ABD’de bazı eyaletlerde nakitsiz mağazalar, teknoloji uyumu düşük olan kişilere karşı ayrımcılık olacağı düşüncesinin de etkisiyle yasaklanmıştı.

5. Toplu Taşıma Ödemelerinin WeChat Pay Bakiyesi ile Yapılmasını Sağlayan Ride Code, 100 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Tencent, akıllı telefon sahiplerinin yüksek boyutlu uygulamaları telefonlarına kurmasına gerek kalmadan kullanabilmesini sahip sağlayan WeChat arayüzlerini “mini-program” olarak adlandırıyor.

 • Bu mini-programlardan biri olan Ride Code ise bireylerin toplu taşıma ödemelerini WeChat Pay bakiyesi üzerinden yapmasını sağlıyor.
 • Ekranda oluşan QR kodu turnikelerden geçerken okutan yolcuların dolum noktalarına gitmesi de gerekmiyor.
 • 120 şehirde kullanımda olan Ride Code’un kullanıcı sayısının 100 milyona ulaştığı ve ilk iki yılında mini-program üzerinden kullanıcıların 28 milyon bilet alındığı açıklandı.

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade