DOĞANIN BİR MUCİZESİ ‘’İKİZ DOĞUM’’

Canlı bireylerin kalıtımsal özelliklerini barındıran ve nesilden nesle aktarılan kalıtıma gen denir . Peki ya aynı genden iki tane dünyaya gelirse? Döllenen yumurtanın ikiye ayrılıp iki ayrı canlı oluşturması olayına ise ikizlik denir.

İnsanlarda kadının hayata tek bir çocuk getirmesi alışıla gelmiş bir olaydır. Ancak doğa, bazen bizlere bir sürpriz yapar ve ikiz bebek hediye eder. İstatistiklere göre dünyada her 1000 canlı doğumda yalnızca 6 veya 9 ikiz bebek dünyaya gelir. Düşünsenize, aynı genetik özelliklere sahip, birbiri ile tıpatıp benzerlik gösteren iki insan ile tanışıyorsunuz, konuşuyorsunuz, arkadaşlık yapıyorsunuz

İşte bu mucizevi olay, bilim adamlarının insanın şekillenmesinde ve her türlü özelliğinin oluşmasında genlerinin mi, yoksa yetiştiği çevrenin mi daha çok etkili olduğu konusunda araştırmaya teşvik etmiştir.

İKİZ GEBELİK NASIL OLUŞUR?

Normal bir döllenme sonucunda hepimizin biyoloji derslerinden aşina olduğu ‘zigot’ meydana gelir. Ancak aşina olmadığımız durum, döllenme sonucu oluşan zigotların ikiye bölünüp ayrı birer embriyo olarak gelişmelerini sürdürmeleridir. Bu bölünüp gelişme sonucunda ise ikiz bebekler dünyaya gelir. Bölünen embriyolar, aynı hücreden oluştukları için de ikizler genetik olarak birbirine çok benzerler. Ancak bu benzerlik sadece tek yumurta ikizlerinde olur. Tek yumurta ikizleri ya da gerçek ikizler birbirlerine öylesine benzerler ki, ikisini birbirinden ayırt etmek çok güçtür. Gerçekten de bu tip ikizler sonradan ikiye ayrılmış tek bir kişi sayılabilir. Çünkü döllenen yumurta embriyosunu oluşturmak için gelişmeye başlar. Ancak bazen nedeni henüz bilimsel olarak ta açıklanamayan sebeplerden dolayı döllenen yumurta ikiye ayrılır. Ayrılan yumurtalar ise gelişerek iki ayrı bebeği oluşturur.

Tek yumurtadan ayrılarak gelişen bebekler, aynı spermden ve yumurtadan oluştuğu için de birbirlerinin tamamen benzeri olarak dünyaya gelirler. Ancak birbirlerinden farklı özellikler barındıran ikizler de olabilir. Bunun sebebi ise ikiz kardeşlerin farklı ortamlarda, farklı çevre koşullarında yetişmiş olmalarıdır. Ama tanıdığım hiçbir ikiz kardeş ben de dahil olmak üzere ikizlerinden ayrı kalamaz. O yüzden bu farklılık düşük ihtimallidir.

Çift yumurta ikizlerinde ise durum biraz farklıdır. Tek yumurta ikizlerinin aksine iki farklı yumurtadan döllenmiştir. Yani çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri ayrı olabilir, birbirlerine hiç benzemeyebilirler. Çift yumurta ikiz doğum oranı tek yumurta ikiz doğumuna oranla daha yüksek ihtimallidir. Üçüz, dördüz ve beşizlerin oluşumunda da aynı biçimde tek ya da çift yumurta hücresinin döllenmesi söz konusudur. Bazen anne aynı anda birden fazla yumurta hücresi üretir ve bunların hepsi ayrı bir spermayla döllenir. Bazen de bir ya da daha çok döllenmiş yumurta birkaç kez bölünür ve her parçadan ayrı bir embriyon gelişir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bir ikiz kardeş gördünüz. Aklınıza ilk gelen soru ne olurdu? Ya da neyi merak ederdiniz ? Yazımın bu bölümünde, ikiz kardeşlere sıkça sorulan soruları yanıtlayacağım. Ayrıca doğru bilinen yanlışları da düzeltmek benim için bir görev haline geldi. Bir ikiz kardeş sahibi olarak, merak edilenleri en samimi şekilde açıklığa kavuşturacağımdan kimsenin şüphesi olmasın…

-Birinize vurunca diğerinin de canı yanıyor mu ?

Hayır! Bunu denemek için kaç kere tokat yedim hatırlamıyorum ama bana vurunca ikizimin canı yanmıyor!

-Önce doğan mı sonra doğan mı büyük ?

Bilim bu konuda, dakika hesabı yaparak büyüklük hesaplamanın yanlış olacağını söylese de rivayete göre sonra doğan büyük oluyormuş. Ancak bunun bilimsel bir doğruluğu yok.

Sizi nasıl ayırt ediyorlar ?

Biz ikizleri ayırt etmek bizim değil karşımızdakinin sorunu. Eğer bize bakan biri, bir farklılık tespit ederse ona göre ayırt eder.

Senin bir yerin ağırınca ikizinin de ağrıyor mu ?

Bu konuyla ilgili ilginç bir anımı paylaşayım o zaman;

İkiz kardeşimle farklı şehirlerde üniversite okuyoruz. Bir gün beni aradı ve ‘’Dişim ağrıyor senin de ağrıyor mu?’’ diye sordu. Ben de o esnada diş ağrısına daha fazla dayanamayıp doktora giderken şaşırarak ‘’Evet’’ dedim. Tabi bu sürekli olmuyor. Belki de bir tesadüftü ama bazen böyle ilginç durumlar da olmuyor değil.

İkizlik kardeşlikle ilgili hem bilimsel açıdan hem de yaşanmışlıklarımdan yola çıkarak kaleme aldığım bu yazı, doğru bilinen yanlışları düzeltir umarım. En azından ikizlerin birine vurunca diğerinin canı yanmıyor, artık biliyorsunuz…