Parafin nedir? 11 maddede meyvelere parlaklık veren gizli madde ve zararları

Parlak elmalar, armutlar, portakallar… Canlı görünüşüyle dikkat çeken kimi meyvelerin üzerinde sağlığa zararlı bir kimyasal madde olabileceğini biliyor muydunuz?

Çarşı-pazarda alışveriş yaparken fark etmişsinizdir; elma, armut, portakal gibi ürünler artık daha parlak ve diri. Doğal zannedip bu tarz ürünleri aldığımız çok olmuştur. Fakat bazı ürünlerin parlaklığı ne yazık ki sadece doğallıktan kaynaklanmıyor. Sebze ve meyvelerin raf ömrünü uzatmak ve onlara parlaklık vermek için, parafin kullanılmış olabileceği ihtimalini de dikkate almalısınız.

Parafin nedir?

Parafin; petrol ve petrol benzeri ürünlerden elde edilen renksiz, kokusuz bir mum çeşidi olarak tanımlanıyor. Kullanım yerleri epey fazla. Tekstil, eczacılık, kozmetik sanayii, katı ve sıvı yiyeceklerin saklanması gibi alanlarda kullanılıyor. Kremler, merhem, fitil ve kabızlık ilaçlarının üretiminde de etken maddelerden biri. Ancak, bazı parafinli ürünlerin, kanserden romatizmaya metabolizma üzerinde çok ciddi rahatsızlıklara yol açtığına dair bulgular da mevcut. …


Henüz uluslararası kola markalarının Anadolu topraklarını istila etmediği zamanlardı. Neredeyse her ilin kendine has bir gazoz markası, dolayısıyla da tadı vardı. Bugün dev içecek firmalarının gölgesinde kalsa da yerel gazozcular hemşehrilerinin desteğiyle ‘yıkılmadı ayakta’.

Taşranın kavurucu yaz sıcağında bir damlasıyla imdada yetişen bir kurtarıcıydı… Onu küçükten büyüğe herkes bilir, maçlarda ve yarışmalarda üzerine büyük bahisler yapılırdı. Ona ulaşabilmek de öyle kolay değildi hani! İlk önce hak etmek gerekiyordu, uğruna pazar poşetleri itinayla taşınır, komşulara ekmekler alınırdı. Çocukluğu 50’li ve 80’li yıllarda geçenlerin en güzel anılarına eşlik eden gazozlardan bahsediyoruz. Çok değil, bundan yıllar önce Türkiye’nin her yerinde yüzlerce yerel gazoz üretimi yapan gazozhaneler bulmak mümkündü. …


Hayatımızı Kolaylaştıran Instagram Hesapları

Genelde sosyal medyanın olumsuz yanları çokça yazılıp çiziliyor. Ama burada sosyal medyanın bize kazandırdığı faydalı insanlardan bahsedeceğim.

Birkaç yıl önce çoğumuz sosyal medya uygulamalarını eğlence ve boş zaman aktivitesi olarak gördük. Fakat yıllar içinde sosyal medya da kendini güncelledi ve geliştirdi. Bizler bilinç kazandıkça, sosyal medyayı kendimize değer katacak ve fayda sağlayacak mecralar olarak kullanmaya başladık. Artık bu mecranın kullanıcıları, meslekleri ya da uzman olduğu konularda daha çok billgi paylaşımlarında bulunuyor. Örneğin, Instagram’da bir yorum veya mesajla muzdarip olduğumuz konularda doktorlardan, işin uzmanlarından yardım almamız, onlara ulaşmamız çok kolay.

Benim gibi yeni bir anneyseniz ve kafanız sürekli; evde çocuğumla nasıl oyunlar oynayabilirim, ayına uygun neler yedirebilirim, en ufak bir rahatsızlığını hissettiğimde ne yapmam gerekir, uyku problemleriyle nasıl başa çıkabilirim? gibi onlarca soruyla doluysa, aşağıda paylaşacağım instagram hesapları tam da ihtiyacınıza çare olacaktır. …

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store