Neden Okuyor, Geziyor ve Fotoğraf Çekiyorum?

Aslına bakarsanız yukarıda başlık olarak kendime yönelttiğim soruların cevaplarını yaşadığım ve gözümün görebildiği her an tazeliyorum. Ben profesyonel bir fotoğrafçı değilim, bir gezgin değil ve başını kitaplardan kaldırmayan bir bilge asla değilim. Bunun için ne yazık ki zamanım da yok. Şimdi ilk sorumuzla başlayalım efendim buyurunuz.

  • NEDEN OKUYORUM?

Zannımca edinilen her bilgi bir tohumdur. Önce ekersiniz zamanla sularsınız sonra durup büyümesini çiçeklenmesini beklersiniz ve aynı zamanda her yeni bilgi yeni bir ufuk yeni bir idealdir. Soru içinde yeni bir soru yönelteyim hem kendime hem de benim nazarımda size. Okuma alışkanlığımızı etkileyen faktörler nelerdir?

Bana küçüklüğüne dair hatırladığın anıların nelerdir diye sorarsanız biri Sarıyer’de yediğim limonlu dondurmadır diğeri de babamın çalıştığı evlerden bize getirdiği Ayşegül serisi hikaye kitaplarıdır. Büyük bir özenle kutularından çıkarır her kitabı heyecanla okurdum. Benim serüvenim böyle başladı. Belki birçok çocuğa göre çok şanslıydım çünkü evimiz kitap kokusunun olduğu bir evdi. Babam okurdu, annem işlerinden arta kalan zamanlarda okurdu. Kendimi bilmeye başladığımda küçük bir kitaplığımız bile vardı. Bu örnekle yaşadığımız çevrenin baz aldığımız insanların alışkanlıklarımızda olan etkisini açıklamış olayım. Böyle böyle bazen kitapların sihirli dünyasından koparak bazen sıkıca bağlanarak en deli çağıma geldim. Artık ortaokuldaydım tehlikeli bir ergen, asi ne yapacağını bilmeyen bir bireye dönüşmüştüm. Bir hocamız bu duruma bir son vermek istercesine bana “Oğuz Atay’ın Bir Bilim Adamının Romanı” kitabını incelemem için ödev olarak verdi. Zorunlu tutulması beni itse dahi o kitabı okudum inceledim güzel bir dosya halinde hocama sundum. Sözüm ona güzel de bir not aldım. Sonrasında o kitabı okuduğum zamanlarda nasıl hissettiğimi düşündüm ve artan harçlıklarımla ki bazen artmasına da gerek duymadan tüm harçlığımla gider kitap alırdım. Kitap çok büyük bir derya vesselam bir adım attığınızda sizi içine çekiyor korkusuzca kulaç atmaya başlıyorsunuz. Yeri geldi belki de bana çok yararı olmayacak kitaplar okudum ama okudum asla bırakmadan okudum. Kitaplığım okuduğum kitaplarla doldukça daha da zevkli hale gelmişti bu durum. Artık kendime ait bir dünyam vardı. Kendime kitap karakterlerinden arkadaşlar edinmiştim, onlarla istediğim ülkeye gidebiliyor yeri geliyor bir ağaca tırmanabiliyordum. Hayat dediğimiz şey benim mucizelerimle benim istediğim şekilde şekilleniyordu. Artık daha fazla susuyor daha fazla okuyordum ve biliyordum. Bilmenin büyüsü, ben bunu okumuştum diyebilmenin gücü muazzam gelmeye başlıyor kendimi çok farklı hissediyordum. Korktuğumda, üzüldüğümde, kırılıp paramparça olduğumda sığınağım kitaplar arasındaki kelimeler oluyordu. Okudukça görmek istedim, farklı insanlar tanımak, onlarla konuşmak istedim. Ve adımlarımı hızlandırıp gezmeye başladım.

  • NEDEN GEZİYORUM?

Aslında cevap o kadar basit ki, çünkü dünyada olmak bize bahşedilen bir lütuf ve ben keşfetmek istiyorum. Belki kendi yörüngemden imkanlarım dahilinde çıkabiliyorum ama en nihayetinde geziyorum. Gezdiğim yerlerde anılar biriktiriyorum. Huzurlanıyorum, mutlanıyorum. Babam der ki; Senin gezme merakın küçükken her ağladığında beni ışıklara götürün demenden — yazar burada trafik ışıklarından bahsediyor — belliydi. Seni arabaya bindirir trafik ışıklarına götürürdük susardın der. Bir de arabaya saklanma huyum vardı.

Babam nereye giderse gitmek isterdim eh o da haliyle bazen beni istemezdi yanında bende bagaja saklanır babam arabadan indiğinde onunla birlikte inerdim. Bu şekilde İstanbul’u gezdim en ücra sokaklarında kayboldum ama gezdim. Sonra yine bir şekilde tesadüfi ya da planlı birçok şehre gittim. Ama benim için dönüm noktası her zaman Kapadokya olacak. Hep büyülü bir şehir derlerdi abartıldığını düşünürdüm ama şimdi ben abartacağım sanırım, gidip görmeden orada nefes almadan ölmemelisiniz! Mucizevi bir memleket. Gün doğumu ayrı güzel gün batımı çok çok ayrı güzel. Kapadokya bahsini burada kapatıyorum çünkü ayrıntılı bir yazısı gelecek. Şu kadar söyleyeyim sizi kimsenin tanımadığı, bilmediğiniz bir şehre veya ülkeye gidin keşfetmenin büyüsünü en derininizde hissedeceksiniz. Size bir tavsiye vereyim. Kendinize bir büyük bir de küçük hayal belirleyin ve bu hayalleri gerçekleştirmek için elinizden geleni ardınıza koymayın. Benim küçük hayalim mezun olmak büyük hayalim ise sevdiğim insanla dünyanın her köşesini gezmek. Çünkü dünya iyisiyle kötüsüyle muazzam bir yer. Benim bu gezegenin her karışında nefes almaya hakkım var ve alacağım da. Daha çok insan görecek ve tanıyacağım, çok fazla çiçek koklayacak özgürlüğümü her adımda hissedeceğim. Çünkü yaşamak buna denir. Gezme hevesim o anı dondurup derinlerde saklama isteğimle birlikte fotoğraf çekme merakımı beraberinde getirdi.

  • NEDEN FOTOĞRAF ÇEKİYORUM

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bir hatırayı ne kadar dondurursanız -ki bu dondurmak yazarak ve fotoğraf çekerek olur- dondurun bu size o an yaşadıklarınızla aynı hissi hiçbir zaman vermeyecektir. Çünkü an yegâne keza hisler de öyle. Bizim yaptığımız sadece o anı sürdürülebilir yapma isteğidir. Üniversiteye geldiğim ilk yıl inanılmaz buhranlı bir dönem geçirmiştim bunun sonucunda da bir meşgale bulmam gerekiyordu. Ben fotoğraf makinası istiyorum dedim ve o gün gidip aldım. Sonra başladım çekmeye önce amatörce sonra gittikçe öğrenerek. Çekiyordum ve bundan zevk alıyordum. Çektiğim fotoğrafları insanlar beğeniyordu ben daha da çok mutlu oluyordum. Unutkan bir insanım ben, çektiğim fotoğraflara bakarak o güne tekrar gidip ayrıntılarında dolaşıyormuş hissine kapılıyordum. Sonra yok dedim bu böyle olmayacak ben bir de analog alayım. Şimdi en yakın arkadaşım olur kendisi. Bir günü otuz altı adet filme sığdırıyorsun sonra gidip onu yıkatıyorsun heyecanla sana gelmesini bekliyorsun ve baaam! Böyle bir doku yok. Eskiler her daim en güzel. Gezerek ve çekerek bir anı sandığı yaptım kendime, iyi kötü her anım şimdi orada. Arada açıp kurcalıyorum dersler çıkarıyor, tekrar yaşamak istiyorum. Aldığım her nefeste tekrar yaşadığımı hissetmek…

Bu gezegeni milyarlarca canlıyla paylaşıyor olabiliriz ama kendimize özel bir dünya yaratmak bizim elimizde. Okuyarak, gezerek, dans ederek ne istiyorsan onu yaparak! Bu senin hayatın ve bir saniyesini dahi boşa geçirmek büyük bir kayıp. O yüzden kalk şimdi derince bir nefes al ve kendi dünyanda yaşamaya başla!