13 поширених міфів в психології

Edward
4 min readMay 30, 2019

Психологією останнім часом цікавиться все більше людей. Але, як і в будь-якій області, тут існують міфи, в які багато хто вірить. Вони з’являються в результаті спотворення дійсності.

Віра в свої сили - запорука успіху

Безумовно, віра в себе дуже важлива, але одного цього недостатньо, щоб все задумане збувалося. Зараз можна знайти багато мотивуючих статей на цю тему, а в багатьох фільмах демонструється, як життя головного героя змінюється в результаті раптово виникаючій вірі в себе. Насправді цей аспект не є ключовим і не здатний кардинально змінити життя людини сам по собі. Успіх не приходить до тих, хто просто впевнений у власних силах. Помилка полягає в тому, що причину плутають зі слідством. Віра в себе робить людину більш цілеспрямованою, рішучою і наполегливою. Але деякі люди вважають, що достатньо просто вірити, звідси і виник цей міф. Насправді людина повинна володіти рядом інших якостей, щоб стати успішною.

Таємні сигнали, закладені в рекламі

Раз у раз з’являється інформація про використання технології «25 кадр» або нейролінгвістичного програмування при створенні реклами. Нібито в рекламних роликах є прихований підтекст, який дозволяє підключати підсвідомість людини, щоб вона купила рекламований продукт. Рекламщики, звичайно, використовують певні трюки для залучення уваги і збільшення продажів, але ніяких технологій, які можуть змусити всіх людей купувати товар за бажанням творців реклами, не існує.
Одного разу вчені провели цікаве дослідження, яке полягало в прихованому рекламуванні попкорна і пепсі під час перегляду фільму в кінотеатрі. В результаті після закінчення сеансу люди стали купувати відповідні продукти. Однак пізніше з’ясувалося, що результати досліджень були помилковими. Якби у рекламників був спосіб змусити людей купувати те, що вони рекламують, то наш світ був би зовсім іншим. Люди б швидко розорилися на незапланованих покупках.

Посмішка може впливати на настрій

Довгий час психологи радили посміхатися в моменти, коли на душі погано, щоб поліпшити настрій. Але ефект від цього зворотній, адже якщо придушувати в собі смуток, тугу і інші емоції, то людині буде ще гірше. Чергова посмішка працює тільки якщо у людини гарний настрій, але вона не додасть оптимізму, коли вона знаходиться в пригніченому стані.

Немовлята копіюють міміку батьків

Маленькі діти часто відповідають посмішкою на посмішку батьків, показують язик їм у відповідь, тому вчені вважали, що таким чином вони просто повторюють за дорослими. Але це твердження було спростовано, оскільки діти можуть посміхатися, сміятися і гримасувати наодинці з собою, навіть під час відсутності батьків.

Поза супергероя

Відомий соціальний психолог Емі Кадді в ході дослідження встановила, що в стресовій ситуації людина може відчути себе сильніше, якщо займе позу супергероя. Але трохи пізніше було проведено більш ретельне дослідження з великою кількістю випробовуваних, яке дозволило довести, що поза людини ніяк не відбивається на її самопочутті.

Протилежності притягуються

Кожен напевно чув цю фразу, тільки ось вона далека від істини. Насправді ми шукаємо схожих людей, з якими у нас сходяться погляди на життя, інтереси і т.д. Ученими також було доведено, що людина вибирає другу половинку, генетично схожу на неї.

Мозкові штурми

Багато компаній вважають за краще влаштовувати колективні збори, під час яких співробітники спільними зусиллями можуть генерувати ідеї. Насправді мозкові штурми приносять мало користі, оскільки кожен член колективу відчуває себе ніяково. Одні учасники можуть бути занадто активними, а інші - безініціативними, що створює не зовсім здорову атмосферу в колективі. Великих результатів вдається домогтися, якщо кожен розробить свою ідею, а потім спільно можна буде обговорити пропозиції.

Крик справі не допоможе

Покричати, щоб виплеснути гнів, вчать багато фахівців, про це навіть написано в книгах. Але гнів від цього може тільки збільшитися, тому краще боротися з ним по-іншому. Якщо якась подія викликає гнів, значить, потрібно зрозуміти, чим викликана така реакція. Для цього можна сісти і написати на папері про свої почуття, думки, навіть фізичні відчуття. Після цього розібратися з причинами виникнення сильних емоцій.
На питання про те, як позбутися злості, можна у відповідь почути пораду випустити пар, зігнавши всі негативні емоції на боксерській груші, подушці і т.д. Дослідження допомогли встановити, що такий спосіб виплеску гніву неефективний. Навпаки, після цього може виникнути залежність, оскільки якщо постійно здійснювати певні дії для виплеску емоцій, то це увійде в звичку. Якщо раптом десь на роботі трапиться щось, що викличе ваш гнів, то як бути тоді, де шукати боксерську грушу, яку можна буде побити?

Кризис середнього віку невідворотний

Криза може обійти стороною більшість громадян, адже вона зустрічається лише у 10% людей у ​​віці 40 років. Вчені пояснюють відсутність або наявність кризи відчуттям успішності і щастя, яке або є у людини, або його немає. Ближче до 40 років людина переходить на інший етап життя, мимоволі підбиваючи підсумки того, що залишилося у нього за спиною. Таким чином, якщо йому є чим пишатися, а поставлені цілі досягнуті, то швидше за все криза середнього віку його не торкнеться. Але якщо є почуття незадоволеності, то криза в більшості випадків настане.

Особистість формується до 25 років

Раніше вважалося, що всі переконання, життєві цілі, принципи встановлюються до 25 років. Але це неправда, оскільки становлення особистості здійснюється на протязі всього життя. На нашому характері позначаються уроки, які ми проходимо, і люди, що оточують нас.

Важливо любити себе таким який ти є

Це твердження вірне лише частково. Людині, яка зробила щось погане, потрібно приймати і любити свою аморальність? Звичайно ж ні, тому твердження стосується не всіх ситуацій. Важливо навчитися розрізняти чорне і біле, зберігати баланс і не впадати в крайнощі, тобто бачити ситуації, де над собою потрібно працювати, а де - себе приймати.

Думати чи робити

Якщо ми будемо уявляти собі гори грошей, чи допоможе це отримати довгоочікуваний прибуток? Ні, оскільки одних думок для цього мало, потрібні дії. Але як же тоді реагувати на слова коучів, що розповідають про афірмації і різних засобах візуалізації бажань? Просто до цих хитрощів слід додати дії, які точно приведуть до поставленої мети. Ніяка вершина не скориться, якщо про неї мріяти, сидячи на дивані.

Ефект Моцарта

Якийсь час вважалося, що класична музика є ефективним засобом для підвищення продуктивності праці. Але все не так однозначно. Насправді поліпшення концентрації і працездатності людини залежить від того, чи подобається їй музика. Тому навіть попса і рок можуть позитивно позначитися на продуктивності роботи.

--

--