Merhabalar, uzun süredir yazı paylaşmıyorum yoğun iş temposundan kaynaklı ve bu sürede SwiftUI ile yoğun bir çalışma sürecim oldu ve bu süreçte(beta) kaynak azlığından dolayı birkaç sorun yaşadım. Bu yüzden bir telegram grubu oluşturdum SwiftUI ile alakalı. Bu grupta yaşadığınız sorunları paylaşabilir ve framework ile alakalı bilmediğiniz featureları görebilirsiniz.


Yaklaşık 5 yıl önceye gittiğimizde. Kurumsal uygulamaların çoğunda çoklu dil desteği olmadığını görebiliriz. Global bir firma değil ise örneğin; öncelik pazarı Türkiye ise daha çok bu pazara yönelen firmalar haliyle uygulamalarında çoklu dil, para birimi, ölçü brimlerinde vb. bağlılıklarda Türkiye standartlarını kullanmış görünüyor. Günümüzde ise global pazarda ürün satışı olmayan hedef pazarı Türkiye olan kurumsal firmalar da en azından çoklu dil desteği vermekte.

* Peki yerel pazara ürün geliştirmeyen bir firma isek ?

- Startup kurdunuz ve öyle bir uygulama hayal ediyorsunuz ki dünyada ki herkese hitap etsin.

* Peki global anlamda nasıl bir pazar beni bekliyor ?

- Apple…


Source

Merhabalar, bu yazıda WWDC 2017'de tanıtılan Business Chat’ten bahsedeceğim. Business Chat özelliğini aslında uzun zamandır WhatsApp‘tan bekliyorduk. Ancak ilk olarak 2015 F8’de Facebook Messenger için tanıtıldı ve uzun zamandır yeni özellikler ekleniyor. Apple bu konularda hep biraz temkinli ve bu tarz geliştirmeleri sonradan getirmeyi tercih ediyor. Apple Business Chat’in sahip olduğu özellikleri görmeden önce nasıl kullanacağımızı inceleyelim :

Öncelikle Business Chat şu anda BETA olarak açılmış durumda. Ben de bu yazıda ilk olarak BETA sürüm kurulumundan ve nasıl geliştirme yapacağımızdan bahsedeceğim.


Serinin sonunda-yız. Seride gördüğünüz ilk yazı bu ise önceki yazılara göz atmanızı tavsiye ederim.

Bu yazıda 2 konudan bahsedeceğim bunlardan ilki :

SAFE AREA

Özellikle X modelinden sonra konuşulan bu konuyuda son yazıya eklemek istedim. Şu anda bende bir X kullanıcısıyım ancak çoğu uygulamanın UI’ı çok kötü ve iphone X’i desteklemiyor. Apple bu konularda her zaman olduğu gibi aşırı katı ve developerlara şöyle bir emir verdi :

Konumuzdan sapmadan safe area neymiş ilk önce onu inceleyelim.


Bitmiyordu… Evet 5. yazıyla birlikteyiz. Seri benim çıkardığım taslak ile birlikte 6 veya 7 yazı olucak. Evet maalesef bu yazı serisinde hala yazacaklarım var ancak sabredin yakında bitecek.

Önceki yazıların referanslarınıda iOS Auto Layout 4 yazımın içinden bulabilirsiniz.

İlk yazıdan bu yana ilerlerken genelden özele doğru ilerledik. Biraz daha spesifik konulardan bahsetmemiz gerektiğiniz düşündüm. Gelin bu konulara bakalım:

1. Self Sizing TableView Cells


4. kısımdayız! Bu kısımda kod ile auto layout nasıl yapılır onu inceleyeceğiz. Eğer göz atmadıysanız bundan önceki 3 yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

Auto Layout kullanırken birşeyler yaparken hep diğer alternatiflerden bahsettik. Yine bugün code ile Auto Layout yaparken 3 yöntemden bahsedeceğim.

Layout Anchors

Layout Anchors bu serinin 2. yazısında pseudo code olarak yer vermiştim. Burada o yazıdaki pseudo codeun tam code halini göreceğiz.


Merhabalar Auto Layout bölüm 3 ile tekrar birlikteyiz. Eğer önceki iki bölüme daha önce hiç denk gelmediyseniz bu yazıdan önce o iki yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

Bu yazının konusu Interface Builder ile Auto Layout olup, yazının devamında Interface Builder “IB” olarak anılacaktır (bkz:Dilekçe başlangıcı)


Source

iPhone 10 (Namı diğer EKS) reklamını da yaptığımıza göre gönül rahatlığıyla kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Stack View’in en basit şekilde çalışma prensibini gördükten sonra artık constraintler ile Auto Layout nasıl oluyor inceleyelim. Ancak tam detaylı girmeden gözatmamız gereken bir konu var.

Nedir bu Constraints ?

Auto Layout tasarımda her view üzerindeki dizilimler aslında birer denklem dizisidir. Bir constraint bir denklemi temsil etmekte. Örnek bir denklem :


Tüm bu cihazlarda tekil görünümü yaratmak bu kadar zor mu ?

Frame Layout — Auto Layout

Auto Layout’ u anlamak için öncelikle geleneksel olarak kullanılan frame temelli layoutlar ile karşılaştıralım.

Frame Layout


Source

Merhabalar bugün UITableView ve CollectionView ailesinde bulunan protocollerden bahsedeceğim.

- UITableViewDataSourcePrefetching

- UICollectionViewDataSourcePrefetching

PrefetchDataSource iOS 10.0 ile karşımıza çıktı ve iyiki de çıktı.

Öncelikle prefetchDataSource yokken nasıldı onu inceleyelim.

iOS ≤ 9

Hüseyin Bagana

 iOS Developer

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store