Markalar için Facebook global sayfalar ve yerelleştirme

Markalar için Facebook’ta global sayfalar ve yerelleştirme diye bir özellik varmış. Yeni keşfettim sizlerle de paylaşayım dedim.

Brand redirect yani marka yönlendirmesi diye bir özelliğe şahit oldum!

Facebook’ta ilginç bir uygulamaya daha şahit oldum. Brand redirect diye bir özelliği varmış! 🙂 Bakın bu nasıl bir şey;

Bu Spotify’nin sayfası,

https://www.facebook.com/Spotify/

Türkiye’den girdiğinizi anlayınca da bu Spotify’nin sayfası,

https://www.facebook.com/SpotifyTR/?brand_redir=6243987495

Altta da görselde gördüğünüz gibi redirected page diye yazıyor. Ama bildiğiniz gibi ayarlarda böyle çoklu sayfa açmak gibi bir mesele yok. Büyük ihtimalle bu sayfayı sonradan açtılar. Türkiye sayfasını… Açılan sayfayı da üst sayfanın elemanı diye işaretlediler. Official page diye bir kısım var ayarlarda.

Türkiye’de olduğumu biliyordu

Yalnız şu sorun var otomatik olarak Türkiye’yi nasıl bilip bu sayfa açılıyor derseniz, onun da tek açıklaması var. Özel olarak Facebook bu sayfalara ya tanımlama yapıyor ya da yeni bir Facebook sayfa özelliği bu. Bu kanıya varma nedenim de; Quora’da ve Google’da böyle bir özelliğin varlığına dair bir işaret yok, https://www.quora.com/Is-there-a-way-to-redirect-a-Facebook-page

Markalar için Facebook Global Pages yani Global Sayfalar ve yerelleştirme

Derken araştırmayı bir de büyük markaları da içererek yapayım dedim ve bakın ne buldum; http://www.slideshare.net/socialogilvy/facebook-global-pages-for-brands

Meğer Global sayfalar diye bir özellik varmış. Bu sayfalar tabi ki bizim ülkedeki ajanslarca açılamıyor. Çünkü Facebook Pazarlama Ajansı ortağı statüsünde olmak gerekiyor. Global bir sayfa açıyorsunuz, sonra onu bölgelere ayırıyorsunuz alt sayfalarla. Hepsine ayrı sosyal medya yönetimi yapmanız gerekiyor. Spotify da gördüğünüz gibi, Türkiye’ye aynı özellikte bir sayfa açmış ama içerikleri farklı. Bu sayede markalarınız için Facebook global sayfalar özelliğini kullanarak yerelleştirme de yapabiliyorsunuz. Global bir sayfanın beğen butonunun en sağındaki kulakçıktan da bu yerel sayfalar oluşturulabiliyor ve geçişler yapılabiliyor. Normal sayfalarda göremezsiniz. Social Ogilvy’nin slaytında görebilirsiniz.

Umarım yararlandığınız bir içerik olmuştur. Tecrübe ettiğiniz bir durum veya bu bilgileri genişletmek isterseniz yorumlarla katkıda bulunabilirsiniz. Slayta gittiğinizde bir de indirebileceğiniz bağlantı da mevcut.

Kaynak özeti;

Siz ne diyorsunuz?Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz.Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan “Senin markan suçlu!” başlıklı Medium’daki yazım başlıklı makalemizde marka, medium ve medium türkçe hakkında bilgiler verilmektedir.Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital blogu anasayfası’yı ziyaret edebilirsiniz.Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Yorumları da okumak için kaynağa gidebilirsiniz.


Originally published at ben.hyturkyilmaz.com on January 8, 2016.