PS4'de Korsan Dönemi Başladı!

PlayStation 4'ün çıkışının üzerinden iki sene geçmişken Brezilya’dan gelen haberler ortalığı karıştıracak gibi görünüyor. Brezilya’daki bazı oyun mağazaları korsan oyun sattıklarıyla ilgili reklam yapınca ülkenin güvenilir sitelerinden UOL Jugos durumu araştırdı. Sonucunda ise gerçekten böyle bir durumun olduğu çıktı.

Siteden gelen haberlere göre mağazalar, Türk oyuncuların da sıklıkla kullandığı ‘kardeşlik’ yöntemindeki donanımsal bir açığı kullanarak oyunları kısıtlı bir sayıyla değil, birden fazla konsolla paylaşabiliyorlar. Açıklamalara göre Sao Paolo’daki küçük elektronik mağazalar, 10 korsan PS4 oyununu 100 dolara yükleme yapıyor. Bunların tamamen büyük bütçeli, normalde 60 dolardan satılan oyunlar olduğu belirtilmiş.

Peki bu işlem nasıl oluyor? Orijinal oyun satın alınan PS4'ün sabit sürücüsündeki dosyalar NAND ve BIOS’u da dahil olmak üzere kopyalanıyor ve sıradan bir Raspberry Pi yardımıyla korsan oyun oynanmak istenen PS4'e aktarılıyor. Sistem bunu basit bir ‘kardeşlik’ işlemi olarak görse de, aslında bu işlem birçok konsolda uygulandığı için pek de öyle olmuyor. Dolayısıyla sistem bunu yasal olarak gördüğünden dolayı oyunları online oynamak, konsolu güncellemek de bir sıkıntı haline gelmiyor.

Bunun üzerine Sony bu tip satışlar yapan mağazalarla hukuki yönden iletişime geçmiş görünüyor. Bakalım firma bu yöntem yayılmadan önüne geçebilecek mi?

78c6e20d-91f2-4368-af10-919bbcd19ed5