Aaron Swartz

Bir Adım Önde Olmak…

Youtube’da gezinirken güzel bir belgesele denk geldim. İnternet’in Öz Evladı: Aaron Swartz’ın Hikayesi adlı bu yapım da herkese ilham kaynağı olabilecek birinin hayatını izleyeceksiniz. Başta bir girişimci sonraları ise bir aktiviste dönüşen bu kişi amacının dünyaya iyilik getirmek olduğunu söylüyor.

Bilgiyi parayla satan soyguncu şirketlere karşı savaş açıyor. İnternet’in özgürlük savaşçılarının başında geliyor. Sonuç mu savaşını kazanıyor. Ama açılan davalar, verilen cezalar, sürekli tehditler, yüklü miktarda maddi tazminatlar onu psikolojik olarak yıpratıyor ve intihara sürüklüyor.

İzlediğim belgeselde Aaron Swartz’ın en çok dikkatimi çeken özelliklerinden biri “sürekli sorgula” tezini savunmasıydı. Bildiğin doğruların hiç bir zaman kesin olarak doğru olamayacağı ve bunların yeni doğruları bulana kadar geçerli kalacağı düşüncesi de hoşuma gitmişti. Çünkü kendimizi de ele alırsak bazı konularda sorgulamaya kapılarımızı öyle bir kapıyoruz ki doğru sandığımız şeylerin aslında doğru olmadıkları ispatlansa bile bunu kabullenemiyor ve onun üzerinde takılıp ilerleyemiyoruz.

Bilginin güç olduğu bir dönemde bu gücü hapsetmek isteyenler mutlaka olacaktır. Bu gücü paylaşmak istemeyeceklerdir. Ama İnternet çağında olduğumuzu düşünürsek bunu başarmaları çok zor olacaktır. Bilgi özgürleştikçe insanlık daha çok ilerleyecek ve özgürleşecektir. Böylece süregelen evrim son hızıyla ivmeli bir şekilde devam edecektir. Peki bunların hepsi neden diye soracak olursak… her zaman insanın doğası gereği var olanla yetinmemesi, daha üstünü görmek istemesi diye düşünüyorum.

Aaron Swartz’ın hayattayken yazdığı yazıların bazıları Türkçe olarak çevrilmektedir. Aşağıdaki GitBook’dan ulaşabilirsiniz.

Türkçe alt yazılı İnternet’in Öz Evladı: Aaron Swartz’ın Hikayesi adlı belgsel