Ayın elemanı

Aşağıdaki resmi, az önce çektim. Shell benzin istasyonunun camına yapıştırılmıştı. Genelde yıldız sayısı, ay sayısı ile tutarlı olur ama bu sefer olmamış, mutlaka kendilerine göre bir gerekçeleri vardır, zaten derdim de bu değil.

Görselde gözüken ayın elemanlarının hiç biri, başka bir ayın da elemanı olmayı başaramamış. İlk aklıma gelen neden, adaletsiz bir seçim yapılıyor olması. Sanırım ayın elemanlarına bir prim söz konusu ve ekip içinde sıra ile dağıtılıyor. Aralarında çok aksi biri yoksa, muhtemelen bir şekilde hepsi ayın elemanı olacak. Belki ay sayısı ile yıldız sayılarının tutarsızlığı da, personel sayısından kaynaklanıyor, bunlar sadece bir tahmin tabii. En azından bir çok fazla firmada benzer uygulamalar yapıldığını biliyorum.

Ayın elemanı kavramı, çok uzun süredir var ve çıktığı günden beri hizmet alanlar için bir değeri olduğunu sanmıyorum. Kimsenin hizmet alacağı sırada ayın elemanını aradığını hiç ama hiç sanmıyorum.

Peki ya çalışan için? Resminizin 1 ay boyunda duvarda durması sizi ne kadar motive edebilir? O listeye X kere girmek, size kıdem sağlıyorsa belki diyeceğim, en azından çalışan sirkülasyonunu engeller ama bu yöntem de çoğu firmada uygulanmıyor.

Böyle bir uygulama yapılmaya başlandı ise, mutlaka bilimsel çalışmalar yapılmış ve doğruluğu onaylanmıştır. Belki hala faydası var ya da geçerliliği kalmadı bilmiyorum.

Bildiğim bir şey varsa, çalışanlarınızı yıldız içine alarak ya da para ile uzun süre motive edemezsiniz. Bu işin tek çözümü çalışanlarınızın hedeflerini bilmek ve bu hedefleri doğrultusunda, onları desteklemenizdir.