Doğru kişilere, doğru soruların sorulması

He ne kadar basit gözükse de iletişim kurmakta zorlanıyoruz bence. Yardım etmekte, istemekte, birlikte çalışmakta… Her yerde gerekiyor ama özellikle ekip çalışmasının yoğun olduğu kurumlarda, iletişim en üst seviyede olması gerekiyor.

Mesela bir iş yapılacak ama, diğer iş biriminin de yardım etmesi, olabilirliğine onay vermesi veya yardımcı olması gerekiyor. Danışmak isteyen birim, böyle bir işim var olur mu/olmaz mı diye sorar, yardım etmesi gereken birim ise olur veya olmaz der. Bence bir taraf yanlış sormuş, diğeri ise yanlış cevap vermiş.

İlk önce olumlu yönden bakalım; cevabın da olumlu olduğunu varsayalım. İyi de doğru şeyi, yanlış yapmanın da bir çok yolu var. Ne yapıyorsak yapalım, daha geniş, ileri dönük düşünerek yapılması, planlanması önemli bir konu. Eve priz takarken bile, kaç tane takılacak, nereye takılacak düşünülmesi gereken konular, ha deyince tekrar priz eklenemiyor.

Bir de olumsuz yönden bakalım; cevabın olmaz dendiğini varsayalım, güzelim proje, fikir veya her ne ise belki de çöpe gitti.

Onay almak, danışmak, yardım istemek veya her ne ise; ne istediğinizi anlatın tabii ama neden istiyorsunuz, amacınız nedir, bunları belirtmekten kaçınmayın.

Danışılan şahıs/departman/firma, her ne ise o arkadaşların da, belli yetkinliğe sahip ise, zaten bu soruları soruyor olması gerekir. Amacın ne, ne yapmak istiyorsun? Madem bana soruyorsun, madem ki bu konuda tecrübeme, bilgime ihtiyacın var, adam akıllı anlat ki, ben de hakkı ile yardım etmeye çalışayım.

Gördüğüm kadarıyla, fikir kendine ait kalsın isteyen de oluyor, anlatacak vaktim yok diyen de ya da bunların hiç biri aklıma gelmedi diyen de.

Sonuç olarak; ekip çalışması diyorsak, bir şirketten bahsediyoruz. Yani bu işin kişiye değil, firmaya ait bir iş olması muhtemel. İşin daha iyi olması için de, ekip çalışmasının, kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu unutmamak gerekiyor.