هفت چیزی که برگزارکننده های ورکشاپ ها و تورهای عکاسی باید بدانند

عکاس: Ivars Krutainis

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

۱- حرفه ای رفتار کنید

به عنوان یک معلم نه تنها کنترل رفتار خودتان بلکه نظارت بر رفتار شرکت کننده ها باید برایتان از اهمیت بالایی برخوردار باشد. استفاده از مواد مخدر و یا مشروبات الکلی قبل و یا حین برگزاری کلاس موجب کاهش توانایی شما در تدریس و هدایت گروه خواهد شد پس بهتر است که از انجام این کارها خودداری کنید. علاوه بر این، اگر حس میکنید که شرکت کننده ها برای چیزی غیر از یادگیری و تمرین عکاسی در کلاس یا تور شما شرکت میکنند، این وظیفه شماست که جلوی این طور رفتارها را بگیرید. دروغ، دزدی، رابطه و یا آزار جنسی و فیزیکی نباید جایی در محیط های حرفه ای داشته باشند.

۲- چیزی برای تدریس در چنته داشته باش

اینکه تعداد فالوئر زیادی در اینستاگرام داری دلیل کافی ای برای برگزاری ورکشاپ عکاسی نیست. اگر هدفت از برگزاری کلاس صرفا کسب درآمد است، بهتر است که به دنبال راه دیگری برای این کار بگردی اما اگر واقعا مشتاق به تدریس هستی و از این کار لذت میبری، درآمد زایی از طریق تدریس کار غلطی نیست.

۳- آدم باش و فروتن!

اینکه به جایگاهی در عکاسی رسیده ای و در برج میلاد نمایشگاه عکاسی برگزارکرده ای دلیل مناسبی برای بد برخورد کردن و یا تحقیر شرکت کننده ها نیست. اینها هزینه کرده اند که در کلاس های تو شرکت کنند تا چیز یاد بگیرند پس به یاد داشته باش که تو ”بهتر یا باحال تر“ از آنها نیستی.

عکاس: Alexander Possingham

۴- اقامت

اگر قصد برگزاری تور عکاسی چند روزه ای را داری، پس حتما حواست باشد که فکری هم به حال اقامت شرکت کننده ها بکنی. اگر مثلا پیش از ثبت نام به آنها قول یک تخت جداگانه را داده ای، پس وقتی که به مقصد رسیدید هم باید به قولت عمل بکنی و یک تخت در اختیارشان قرار بدهی.

۵- تغذیه

اگرچه غذای خوب ارزان نیست ولی به هر ترتیب آدم گرسنه هم توانایی یادگیری ندارد و اعصابش هم ”شخمی“ است. اگر وعده‌ی سیر کردن به آنها داده بودی پس به قولت عمل کن و غذای درست و حسابی و درخور تحویلشان بده و نه چیزی که فقط برای فرار از مسئولیت آماده شده باشد. علاوه بر این حواست باشد که بعضی ها هر غذایی را نمیتوانند بخورند به خاطر حساسیت های غذایی پس بهتر است که از قبل در مورد همه اینها صحبت بشود. مثلا من خودم از پیاز متنفرم.

عکاس: Ali Inay

۶- صداقت در تبلیغات

اگر پیش از ثبت نام گفته بودی که کلاس های قرار است به صورت نیمه خصوصی یا خصوصی برگزار بشود پس بهتر است که چهل نفر آدم را داخل یک کلاس نچپانی. اگر وعده‌ی فراهم کردن یک مدل برای عکاسی داده بودی حتما این کار رو بکن چرا که شاید خیلی ها برای وسیع تر کردن نمونه کارهای خود در این کلاس شرکت کرده باشند.

۷- از شرکت کننده ها بازخورد بخواه و البته انتقاد پذیر باش!

حتی اگر از نظر خودت خیلی دوره موفقی برگزار کردی حتما از شرکت کننده ها بخواه که نظرشان را در مورد این دوره با تو در میان بگذارند چرا که شاید مسائل ریز و درشتی را تجربه کرده باشند که بتوانی به راحتی در دوره های بعدی برطرفشان بکنی. نکته مهم دیگر این است که این نظرخواهی باید به صورت محرمانه انجام شود چراکه شاید شرکت کننده ها خجالت بکشند از اینکه به صورت رو در رو انتقاد بکنند. علاوه بر این، انتقاد پذیر بودن خیلی مهم است. اینکه بعضی ها انتقاد میکنند دلیل بر این نیست که با تو پدرکشتگی دارند; البته شاید داشته باشند ولی عموما ندارند.

نمونه یک ورکشاپ حرفه ای:

منبع: http://www.graceandjaden.com/bad-photography-workshops-and-how-to-make-them-better