Leczenie się z alkoholizmu bywa bardzo trudne i wymaga ogromnego zaangażowania.

Jak wyleczyć się z alkoholizmu?

Czy alkoholizm zawsze oznacza przegranie życia? Niekoniecznie! W dzisiejszych czasach także to uzależnienie można pokonać. Potrzebna jest jednak do tego silna wola oraz pomoc profesjonalistów.

Mocne postanowienie poprawy

Od pragnienia zmiany i podjęcia decyzji zaczyna się wyjście z każdej sytuacji w życiu, z której jesteśmy niezadowoleni — także z uzależnienia. W przypadku alkoholizmu trzeba sobie przede wszystkim uświadomić, ze naprawdę potrzebujemy pomocy. Mechanizmy obronne często utwierdzają osoby z problemem alkoholowym, że ich picie jest zupełnie „w normie” i mogą przestać sięgać po alkohol, kiedy tylko zechcą. Aby wyjść z nałogu, trzeba wiec uznać, że utraciliśmy kontrole nad ilością spożywanego alkoholu, a tym samym — nad swoim życiem.

Alkoholizm i leczenie pod okiem specjalistów

Alkoholizm jest jednostką chorobową — a choroby należy leczyć. Trzeba mieć świadomość, że alkoholikiem pozostaje się do końca życia — można jednak być alkoholikiem trzeźwym, czyli niepijącym. Walka z alkoholizmem zaczyna się od odwyku — tylko osoba trzeźwa może podjąć wiążącą decyzję o dalszym leczeniu, a ponadto jest to potwierdzenie chęci do zmiany. Osoby, którym się to uda, pracują z terapeutą uzależnień na terapii indywidualnej lub grupowej. Czasami niezbędne okazuje się też leczenie psychiatryczne — częste spożywanie alkoholu prowadzi przecież do licznych zmian w funkcjonowaniu naszego mózgu, a zatem także do zmian w zachowaniu. Niegasnącym zainteresowaniem cieszy się także wszywanie pod skórę esperalu, czyli substancji powodującej złe samopoczucie po ewentualnym spożyciu alkoholu — możliwość nieprzyjemnych przeżyć wielu osobom ułatwia trzymanie się z dala od kieliszka. Coraz więcej osób korzysta także z pomocy wykwalifikowanego hipnoterapeuty, który — przy wykorzystaniu odpowiednich sugestii oraz właściwości stanu głębokiego relaksu — pomaga wytrwać w trzeźwości i całkowicie odmienić swoje życie.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień — Życiowa Przystań

Co stanowi dodatkowy oręż w walce

Chociaż leki i wsparcie wykwalifikowanego specjalisty stanowią „podłoże” do walki z alkoholizmem, nie należy poprzestawać jedynie na działaniach medycznych. Każda osoba uzależniona posiada przecież określone zasoby, które mogą znacznie wspomóc proces uzyskania trzeźwości i wytrwania w niej. Nie do przecenienia jest pomoc i wsparcie najbliższych. Choć często więzi rodzinne i przyjacielskie zostają naderwane z powodu alkoholu, na wieść o podjętym leczeniu wiele osób może chcieć ponownie się do nas zbliżyć. Warto także „zapełnić pustkę” po alkoholu — skoro nie spędzamy już wielu godzin sam na sam z kieliszkiem, można teraz znaleźć sobie nowe hobby lub powrócić do starego, które mieliśmy przed popadnięciem w nałóg. Pomocny jest także rozwój sfery duchowej — zaangażowanie religijne, medytacja, działalność wolontariacka mogą pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie i ułatwić radzenie sobie z ewentualnym kryzysem.

Wyjście z nałogu nie jest sprawą prostą i wymaga czasu. Radość z odzyskanej wolności rekompensuje jednak wszelkie trudy i wyrzeczenia!