6.736 kadın halen hapiste

Resmi raporlara göre en az 120 bin insan Suriye’deki savaşın başlangıcından bu yana hapsedildi veya kayboldu. Raporlara bu şekilde geçse de yerel kaynaklarca da tespit edilebilen sayı, savaşın şiddetinden dolayı 400 bine ulaşıyor. Bu sayının yaklaşık 15 binini ise kadınlar oluşturuyor.

Son 7 yıldır halen hapiste tutulan kadınların sayısı 6.736. Bunun 417’si ise kız çocuğu. Üstelik bu sayılar sadece resmi cezaevlerinde tutulanlar. Hapishane gibi kullanılan boş fabrika ve binalarda tutulanların sayısı ise bilinmiyor.

Bazı kadınlar hamileyken tutuklandı, hapishanelerde doğum yaptı; bazıları da çocuklarıyla hapsedildi. Bazı kadınlar tutulan yerlerde tecavüze uğradı, tecavüz sonucu olan çocuğu orada doğurmak zorunda bırakıldı. Birleşmiş Milletler Bağımsız Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonu, damgalanma endişesi ve travma gibi nedenlerle cinsel şiddet vakalarının gerçekleşenden daha az bildirildiğini beyan etti.

Suriye’deki savaş sırasında kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulmalar, uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğinde. Suriye rejimi kadınlara tecavüzü ve saldırıyı bir savaş silahı olarak kullanıyor. Kadınlara yönelik yapılan ihlaller ve suçlar sadece rejim askerlerince değil rejime bağlı silahlı çeteler ve terör örgütlerince de işleniyor.

Vicdan Konvoyu yola çıkıyor

Dünyanın dört bir yanından kadınlar, Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan, işkence edilen kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için 6 Mart 2018 Salı günü Suriye sınırına doğru yola çıkıyor.

Her görüşten hukukçu, akademisyen, gazeteci, ev hanımı, iş kadını, sporcu, sanatçı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi, aktivist, işçi, memur, öğretmen, doktor, siyasetçi gibi çeşitli mesleklerden ve ülkelerden sadece kadınlar İstanbul’dan yola çıkarak sırasıyla İzmit, Sakarya, Ankara ve Adana’dan geçerek sınıra ulaşacak. Sınırı ulaşan Vicdan Konvoyu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dünyaya seslenecek. Yolculuk boyunca oyalı yazmalar kadınların sembolü olacak.

Siz de bu çağrıya kulak vererek, hapishanelerde hukuksuzca tutulan ve işkence gören kadınların serbest bırakılmasına destek olabilirsiniz.