Dünyanın en büyük 21.ülkesi: Mülteciler

20 Haziran, Dünya Mülteciler Günü. Dünyada mülteci dramının boyutları her yıl daha da büyüyor. Savaş, baskı, şiddet ve güvenlik nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı 65 milyonu aştı. Eğer 65 milyon bir ülke nüfusu olsaydı, dünyanın en büyük 21.ülkesi olacaktı.

Evini terk eden 65 milyonun 22.5 milyonu mülteci. Dünya nüfusunun 7 milyar olduğu düşünülürse dünyadaki her 113 kişinden 1’inin ya sığınmacı, ya ülkeleri içinde yerinden edilmiş durumda ya da mülteci olduğu anlamına geliyor. Üstelik 22.5 milyon mültecinin yarısı 18 yaşın altında.

Savaş, çatışma ve zulüm sonucu her dakika 20 kişinin yerinden edildiği dünyada İHH olarak mültecilerin mağduriyetinin giderilmesi adına çalışmalar yapıyor; hak ve hukuk ihlallerine karşı mücadele ediyoruz.

Sadece 2016 yılında İHH olarak dünya üzerindeki 15 milyon ihtiyaç sahine ulaştık. Bu sayının çoğunluğunu dünyanın dört bir yanındaki mülteciler oluşturuyor.

Son yılların en büyük mülteci krizinin yaşandığı Suriye’deki savaşın başlangıcından bu yana İHH, acil temel ihtiyaç, barınma, sağlık, eğitim, yetim, insani diplomasi alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. 2011’den bu yana Suriye’ye 11 bin TIR insani yardım, 683 ambulans ve 25 TIR ilaç ulaştırıldı. 2 binden fazla esir ve yaralının serbest bırakılması sağlandı, 150 binden fazla öğrencinin eğitim ihtiyaçları karşılandı. Her gün 750 bin ekmek üretiliyor, 60 bin kişilik yemek hazırlanıyor; her ay 7 binden fazla yetime yardım yapılıyor, 10 binden fazla çocuğa psikolojik destek veriliyor. Suriye’nin yanı sıra dünya üzerinde çatışma, kuraklık, hastalık ve sıkıntıların yaşandığı Filistin, Irak, Yemen, Somali, Güney Sudan, Libya, Orta Afrika, Arakan, Patani, Moro ve Keşmir gibi onlarca bölgedeki ihtiyaç sahibi mültecilere yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Suriye içerisinde İHH’nın kurduğu 22 çadır ve 8 konteyner kentte 150 binden fazla mülteci yaşıyor.

Bombalar düşerken Bosna, Çeçenistan ve Suriye’de; depremle sarsılırken Marmara, Pakistan, Haiti, Van ve Nepal’de; tsunamiyle yıkılırken Japonya ve Filipinler’de; kuraklıkla kırılırken Somali’deydik.

Mültecilere, mazlumlara, mağdurlara ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmamızda bize yardımcı olmak için bağış yapabilirsiniz.