Dört Başlıkta Madde 75

Meclis, 20 Ağustos tarihinde 2/571 numaralı kanun teklifini onayladı. Kanun’un 75. Maddesi, başta enerji projeleri olmak üzere birçok alanda geçerli olabilecek projelerine dair önemli değişiklikler içeriyor.

Peki bu değişiklikler ne diyor? 4 temel maddede açıkladık

Neye, kime stratejik?

Projeler, örneğin bir kömürlü termik santral projesi, ön lisans, lisans, üretim lisansı, Çevre Etki Değerlendirme gibi birçok yasal sürece tabi. Madde 75 tüm bu süreçleri atlama şansı veriyor.

Bakanlar Kurulu, artık her hangi bir projeyi “stratejik” olarak tanımlayabilir ve tüm yasal süreçleri ortadan kaldırabilir.

Vergi de almayalım o zaman

Üstelik, Madde 75, izinleri atlamak yetmiyormuş gibi, bir de Bakanlar Kurulu’na her hangi bir projeden vergi de almayalım diyebiliyor.

Yani, bir yandan bu projelere kimse itiraz edemeyecek, diğer yandan da projeler vergi de vermeyebilecek.

Araziler de Bizden

Bakanlar Kurulu, Madde 75 ile, belirlenen herhangi bir projeye yer tahsisi yapma fırsatı da sunuyor. Hazine arazilerinin bu projelere hem de 49 yıllığına bedava verebiliyor.

Yetmedi prim de almayız!

İzinlerde kolaylık, vergi muafiyeti ve bedava arazinin yanında şirketlere başka avantajlar da sunuluyor. Bakanlar Kurulu, çalışanlarınızın işveren primi kısmını da 10 yıllığına biz yurttaşların sırtına yükleyebilir.