Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer ?

Bebekler kendi kendilerine burunlarını temizleyemezler ve sümküremezler. Bu nedenle bebeklerde burun tıkanıklığı gerçekleşir ve bununla birlikte nefes alma güçlüğü görülebilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı önemsenmesi gereken bir konudur. Burnu tıkanan bebeğin yaşam kalitesi düşer, yemek düzeni bozulabilir, sağlıklı nefes alamaz ve bunların sonucunda gelişimini etkileyebilecek çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Bebeklerin ağlama krizlerinin sebebi zannedildiği gibi gaz sancıları değil, burun tıkanıklığına bağlı solunum yolu rahatsızlıkları olabilir.

Bebeklerin burun kanalları, yetişkinlerin burun kanallarına göre daha dardır. Bu sebeple bebekler ağızdan solunum yapamazlar, sadece burundan nefes alıp vermek zorundadırlar. Burun tıkanıklığında ilk önce emme düzeninde bozulmalar görülür, bunun sebebi meme bebeğin ağzındayken burundan solunum yapması gerektiğidir. Bebeğin burnu tıkandığında, ağızdan nefes alamadığı için uyku sorunları ve huzursuzluk ortaya çıkabilir. Derin uykuya dalmada problem yaşarlar ve sık sık uyanırlar. Bu yüzden yeteri kadar dinlenemezler.

Anne ve babalar genellikle bebeklerinin ağlama sebeplerini 3 nedene bağlarlar. Karnının aç olması, altının kirli olması ve gazının olması. Bebeğin karnı tok, altı temiz ve gazı yoksa ve hala ağlamaya devam ediyorsa, ilk bakmanız gereken şey burun tıkanıklığı olmalıdır.

Burun tıkanıklığı neden olur ?

Bebeklerde burun tıkanıklığı birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Aşağıda bebeklerde burun tıkanıklığı nedenlerini sizler için sıraladık.

Alerjiler ve irritanlar : Bebeğin herhangi bir şeye alerjik reaksiyon gösterdiği durumlarda burun tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

Enfeksiyonlar : Grip, nezle, sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları burun tıkanıklığına sebebi olabilir.

Kuru Hava : Havanın kuru olması burun tıkanıklığına neden olabilir. Bu yüzden bebeğin bulunduğu ortamın havasının nemli olması önerilmektedir.

Doğumsal nedenler : Geniz eti, burun duvarında şekil bozukluğu, burunda kan birikmesi (hematom), koanal atrezi gibi durumlar ve nadir olarak burun içindeki tümörler, kistler ve polipler burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Yabancı cisimler : Bebeğin burnuna kaçan yabancı cisimler burun tıkanıklığına yol açabilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı hakkında gerekli bilgileri ve nedenlerini anlattıktan sonra “Burun tıkanıklığı nasıl açılır ?”, “Burun tıkanıklığına ne iyi gelir ?” gibi soruların cevaplarına geçebiliriz.

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer ?

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi için öncelikle doktora başvurmalısınız. Doktorunuzun verdiği tedavi yöntemlerini dikkate alarak aşağıda bulunan yöntemleri tedaviye ek olarak uygulayabilirsiniz.

Bol buharlı banyo : Bol buharlı banyoda ılık duş aldırmak burun tıkanıklığına çözüm olarak kullanılabilir. Bunu akşam yatmadan önce uygulamanız, bebeğinizin gece rahat uyumasını sağlayacaktır.

Nemli hava : Buhar makinesi ile bebeğinizin odasını nemli tutabilirsiniz. Kaloriferli bir evde oturuyorsanız, peteğin üzerine bir kap su koyarakta odayı nemlendirebilirsiniz. Buhar makinelerinin sürekli kullanımı uygun değildir. Normalden fazla nem olan ortamlarda küf, bakteri gibi zararlı organizmalar daha kolay ortaya çıkarlar.

Bebeğini başını yükseltmek : Bebeğiniz uyurken başını hafif yükseltebilirsiniz. Uyanık olduğu dönemlerde de bebeğinizi dik bir şekilde oturtabilirsiniz.

Emzirmek : Anne sütü bebeğin bağışıklığını güçlendirir ve burun tıkanıklığının giderilmesini hızlandırır.

Serum fizyolojik kullanmak : Hemen hemen tüm eczanelerde bulabileceğiniz serum fizyolojiği bebeğinizin burun deliklerine birkaç damla sıkın. Bebeğiniz, damlattığınız serum fizyolojiğin etkisiyle hapşırarak burnunun temizlenmesini sağlayacaktır.

Bebek burun aspiratörü kullanmak : Serum fizyolojik gibi bebek burun aspiratörünü de eczanelerden temin edebilirsiniz. Burun aspiratörünü kullanmadan önce serum fizyolojik damlatmak, yumuşama olması açısından faydalı olabilir. Burun aspiratörünün uç kısmını bebeğinizin burnuna nazikçe yerleştirin ve ağızlık kısmından yavaşça içinize çekin. Bu işlem bebeğinizin burnunu temizler ve rahatlamasını sağlar.