Boyun Fıtığı Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Boyun fıtığı nedir ?

Boyunda 7 adet boyun omur bulunur. Bu omurların arasında da diskler yer alır. Diskler, içeriğinde bulunan su ve kollajen yapı ile üzerine gelen yükü içine hapseder ve iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engeller. Bu diskler aynı zamanda boynun hareket edebilmesini sağlar. Yaşlandıkça yada meydana gelen herhangi bir travma sonucunda diskler içeriğindeki suyu kaybeder ve daha sert bir hale gelerek boynun hareket kabiliyetini kısıtlar. Diskin dış tabakasında bozulmalar başlar ve yırtılmalar meydana gelebilir. Yırtılmalar ilerlediği takdirde, diskin yumuşak olan iç yapısı bu yırtıklardan dışarı çıkar ve etrafında bulunan diğer dokulara baskı yapmaya başlar. Bu durumun tıptaki adına servikal disk hernisi denir. Halk arasında ise bu durum boyun fıtığı olarak adlandırılır. Diskin iç yapısının yaptığı baskı kollara ve omuriliğe giden sinirleri de etkiyebilir. Bu durumda hastada kol veya omuzlarda ağrı, ellerde veya kollarda uyuşma ve güç kaybı görülebilir. Omuriliğe yapılan baskı ise nadir olarak bacaklarda sorunlara yol açabilir.

Günümüzde en çok karşılaşılan sorunlardan birisi boyun ağrılarıdır. İş hayatında bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte boyun ağrılarının görülme sıklığı da oldukça artmıştır. Ağrılar boyun omurlarının yanlış ve kötü kullanımı yada yaşanılan bir travma ile zedelenme sonrasında görülebilir. Bir takım meslekler boyun ağrılarına yakalanma açısından daha risklidir. Sürekli bilgisayar kullanımı gerektiren işleri yapan kişiler, şoförler, öğretmenler ve beden gücü ile çalışanlar bu meslek gruplarına örnek olarak verilebilir.

“Boyun fıtığı nedir ?” sorusunu detaylarıyla açıkladıktan sonra “Boyun fıtığı belirtileri” ve “Boyun fıtığı tedavisi” konularına geçebiliriz.

Boyun fıtığı belirtileri

Boyun fıtığı belirtileri hiç ortaya çıkmadan hastalık ilerleyebilir. Fıtık ilerlediğinde ağrılar hafif hafif başlayabilir ve bilgisayar başında çalışanlar için çalışmak zorlaşabilir. Herhangi bir yük taşıma durumunda boyunda ve sırtın üst kısımlarında ağrılar görülebilir. Bu ağrılar ortaya çıkmaya başlayınca herhangi bir önlem alınmazsa kaslara ve sinirlere olan baskıda artış meydana gelir ve boyunda tamamen kitlenme görülebilir. Vücut hareket ettirildiğinde dahi boyunda şiddetli ağrılar olabilir.

Boyun fıtığında ağrı sadece boyun bölgesinde değil, baskı olan sinirler ile ilgili el, kol, sırt, bel ve omuz bölgelerinde de görülebilir. Sinirlere gelen bu baskı kollarda ve ellerde uyuşmaya ve güç kaybına neden olabilir.

Boyun tutulması, boyun fıtığının başlangıç aşamasında en sık görülen belirtilerdendir. Herhangi bir nedene bağlayamadığınız boyun tutulması, boyun fıtığının habercisi olabilir.

Boyun fıtığı tedavisi, boyun fıtığına ne iyi gelir ?

Boyun fıtığı için fizik tedavi, ilaç tedavisi ve istirahat gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri boyun fıtığı ağrıları için etkili yöntemlerdir. Boyun fıtığında başlangıç aşamasında oluşan şiddetli ağrıları geçirmek önemlidir. Ağrıları geçirmek için ağrı kesici, kas gevşetici ve ödem atıcı gibi ilaçlar kullanılır. Kullanılan bu ilaçlara ek olarak istirahat etmek oldukça önemlidir. Ağrıların hafiflediği zamanlarda ise fizik tedavi uygulaması yapılır. İlaç kullanımı, istirahat ve fizik tedavide verilen boyun fıtığı egzersizleri genellikle hastalığın tedavisi için yeterli olur. Ancak bazı durumlarda bu yöntemlerden olumlu sonuç alınamayabilir ve hastada kas gücü ve refleks kaybı gibi durumlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda boyun fıtığı ameliyatı uygulanması gerekebilir.

Boyun fıtığı tedavisinde, yukarıda belirtilen tedavi yöntemleriyle beraber uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Masaj uygulaması boyun fıtığı ağrılarını azaltmada etkili olabilir. Masaj uygulanırken kas gevşetici kremler sürüldüğünde etkisi daha da artabilir. Ayrıca boyun fıtığı yastığı da ağrıları dindirmek için kullanılan yöntemler arasındadır. Boyun fıtığı yastığı sağlık uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir.