Kulağa kaçan su nasıl çıkarılır ?

Kulağa kaçan su nasıl çıkarılır ? Kulağa su kaçınca nasıl çıkarılır? Kulağa su kaçınca ne yapmalı ? gibi soruların cevaplarını bu yazımızda detaylarıyla bulabilirsiniz.

Kulağa su kaçması, banyo yaparken, yüzerken yada herhangi başka bir sebeple sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kulağa kaçan suyun çıkartılması pek kolay değildir. Bunun nedeni, suyun bulunduğu yüzeye tutunma özelliğidir. Su, kulak yüzeyine tutunur, yer çekimine direnir ve kulak içinde kalır.

Kulağa su kaçarsa, kulağında yapısal sorunlar olanlar için bunun ciddi riskleri vardır. Kulağında herhangi bir sorun olmayanlar içinde bu durum can sıkıcıdır. İşitmeye engel olur ve enfeksiyon riski ortaya çıkar. Bu nedenle kulağa kaçan su kısa sürede çıkarılmalıdır.

Kulağa kaçan su nasıl çıkarılır ?

• Kulaktaki suyu çıkarabilmek için öncelikle başı sağa sola sallamalısınız. Önce yavaş sallanmalı daha sonra hızlandırılmalıdır. Bu yöntem ile kulaktaki su çıkmıyorsa diğer yöntemler denenmelidir.

• Başınızı içinde su bulunan kulak tarafına eğin ve kulağınızın üst tarafına elinizle hafif şiddetle vurun.

• Aynı şekilde su kaçan kulak tarafına başınızı eğin ve tek ayağınızın üzerinde zıplayın. Zıplama hareketi bir sarsıntı oluşturacak ve suyun kulaktan çıkmasını sağlayacaktır.

• Su kaçan kulağa avucunuzun içiyle vakum uygulayarak suyu kulaktan çıkarabilirsiniz.

• Esnemek ve çiğneme hareketi kulaktan suyun çıkmasını sağlayabilir.

• Bazı durumlarda su kaçan kulağın olduğu tarafa yatmak suyun dışarı çıkmasını sağlayabilir.

• Yukarıdaki yöntemler suyun çıkarılması için etkili olmuyorsa fön makinesi kullanabilirsiniz. Fön makinesinin buharlaştırıcı etkisi kulağın temizlenmesi için faydalı olabilir. Bu yöntemde dikkat edilmesi gereken nokta, fön makinesinin en az 30 cm uzaklıkta olması ve sıcaklık kademesinin düşük olmasıdır.

• Kulağa kaçan suyu çıkarmak için en etkili yöntemlerden birisi de kulak damlası kullanmaktır. Eczanelerden satın alabileceğiniz bu damlalar, kulakta bulunan suyu buharlaştırır ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırır. Kulak damlası alma imkanınız yoksa evde kendi kulak damlanızı hazırlayabilirsiniz. Eşit ölçeklerde alkol ve beyaz sirkeyi bir kapta karıştırın ve 2–3 damla kadar kulağınıza damlatın.

Bu yöntemlerin hiçbiri işinize yaramıyor ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, kulağınızda ağrı hissediyorsanız doktora görünmenizde fayda var.