Metabolizma Hızlandırma, Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizma nedir ?

Vücudumuzun tüm fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereken enerjinin vücut tarafından dönüştürülmüş haline metabolizma denir. Organlarımızın işlevini yerine getirebilmesi için vücudun gün boyunca gereksinim duyduğu minimum enerji (kalori) değerine ise metabolizma hızı denir.

Metabolizma hızı düşük olanlar yüksek olanlara göre gün boyunca daha az kalori yakar. Bu yüzden metabolizma hızının yüksek olması kilo verme döneminde önemli bir etkendir. Aşağıda saydığımız metabolizma hızlandırma adına faydalı olacak besinler ile gün içerisinde hareketsiz olduğunuz dönemlerde yakılan kalori miktarını arttırabilirsiniz.

Metabolizmayı ne hızlandırır? Metabolizma nasıl hızlandırılır ?

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler dışında yapılması gerekenler, sık sık ve az yemek, kahvaltı yapmayı ihmal etmemek, düzenli ve yorucu olmayan egzersizler yapmak olarak sıralanabilir. Bunları uyguladığınız ve metabolizmayı hızlandıran besinler tükettiğiniz takdirde metabolizma hızlandırma adına önemli adımlar atmış olacaksınız.

Metabolizma hızlandırma

Yoğurt

Bizim beslenme kültürümüzün içerisinde de yer alan yoğurdun en etkin özelliği içerisindeki kalsiyum sayesinde yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırmasıdır.

Yumurta

Yumurta hem iştah yönetimine yardımcı olur hem de metabolizmanın düzenli çalışmasına destek olur. Günde 1 adet yumurta tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yeşil elma

Yeşil elmanın birçok konuda faydası bulunmaktadır. Metabolizmayı hızlandırır, iştah kontrolüne destek sağlar. Yeşil elma sağlığınız açısından oldukça faydalı bir besindir.

Balık

3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde elde edebileceğimiz en değerli, metabolizmaya en güzel hız katan besinlerden biri balıktır. Balığı özellikle kış aylarında, haftada 3 gün tüketmeye özen gösterin.

Süt

Sütte yoğurt gibi içerisindeki kalsiyum ile metabolizmanızı hızlandırır.

Badem

Badem, içerisindeki iyi yağlar sayesinde hem metabolizmanızı hem de yağ yakımını hızlandırır.

Ispanak

Koyu yeşil yapraklı sebzeler içerisinde en değerlisi olan ıspanağı özellikle kış aylarında haftada 2 veya 3 kez tüketmek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur.

Tarçın

Tarçın, iştah yönetimine katkısı olan ve tatlıya karşı kontrolü sağlayan bir besindir. Tarçını özellikle meyvelerin üzerinde kullanabilirsiniz. Tatlı tüketiminde kontrolü sağlayamıyorsanız, gün içerisinde 1 şişe suyun içerisine 4–5 adet kabuk tarçın koyarak hem metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz hem de iştah yönetimine destek olabilirsiniz.

Tam tahıllar

Tam tahıllar içerisindeki posa ile beraber sindirim sistemine destek olur ve metabolizmayı hızlandırır. Öğünlerinizin çeyreğini tam tahıllara ayırarak hem lezzetli bir öğüne hem de formda bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Soya sütü

Soya sütü bayanlarda östrojen hormonuna sağladığı faydadan kaynaklı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur.