Bu yazıda, tamamen otomatikleştirilmiş bir şekilde Packer ile oluşturulan baz bir sanal makine imajını, Ansible ile iki master ve üç worker node şeklinde içe aktarıp sonrasında Kubespray ile Kubernetes Cluster kurulumunun nasıl yapılacağı anlatılıyor.

Son zamanların en önemli yazılım başlıklarından biri olan Kubernetes hakkında eminim hepimiz bir şeyler okumuşuzdur. Bir kaç kaynaktan sonra, ilgimizi çeken bir konu olduğunu düşünmüşsek daha derin bilgi sahibi olabilmek için belki kitaplar okuduk ya da videolar izledik. Tüm bunları yaparken denemeler yapabilmemiz için en kolay yol olan Minikube’e yönlendirilip tek bir makinede Kubernetes denemelerimizi yapmışızdır. Bu yöntemle Kubernetes’i genel anlamda öğrenebilirken, Kubernetes’in tüm yeteneklerini ve sınırlarını anlayabilmek için daha fazlasına ihtiyacımız vardır.

Bu yazıda, bir kaç basit adımda çok node’lu ve high available bir Kubernetes kurulumunun nasıl olacağını anlatacağım.

High Available Kubernetes Cluster, birden fazla control plane (master node)…


Red Hat’in açık kaynaklı Ansible aracını kullanarak bilgisayarlarınızdaki tüm yönetim ve yapılandırma işlemlerinin otomatikleştirmesi

Credits

Bu yazıya nasıl bir başlık bulabilirim diye çok düşündüm. Ansible Nedir, Ansible ile IT Otomasyonu, Ansible ile Makine Konfigürasyon Yönetimi, Ansible Kullanımı… Bulabildiğim en uygun başlık ile bu yazıda neler anlatacağımı özetlemenin zorluğunu görerek, başlık, alt başlık ve ilk paragraf ile aşağıda uzun uzun anlatıp, örneklerle zenginleştireceğim yazının ana temasını vermeye çalıştım. Konumuz: Makine ayarlarının ve konfigürasyon yönetiminin otomatikleştirilmesi.

Başlamadan Önce

Bu yazıda bir çok konuyu örneklerle anlatacağım için aşağıdaki yazılımların bilgisayarınızda kurulu olmasını tavsiye ederim. Ben bunların tamamını Mac makinede çalıştırdım. Bu komutlar Ubuntu bir makinede de aynı şekilde çalışmaktadır. Windows sürümlerinde komutlar farklı syntax’larla çalıştırılabilir.

Önceki yazımda…


Bir ya da birden fazla sanal makine kurulumunu ve kofigürasyonunu otomatikleştirme.

Credits

Yazılım mimarilerinin Monolit’ten Mikroservis’lere, sunucuların da birkaç bilgisayarlı konfigürasyonlardan dağıtık, multi-region bulut teknolojisine geçmesiyle birlikte infrastructure yönetim konusunun önemi daha da artmaya başladı. Bundan birkaç yıl önce, daha bulut konusunun tartışılmadığı yıllarda, yazılımınızı oluşturup deploy etmek birkaç adımdan oluşuyordu. Monolit bir yazılım oluştur, güçlü bir sunucu bilgisayarı kirala ya da satın al, yazılımını kurup dış dünyaya aç. Yapılan işi bu kadar basite indirgemek belki doğru değil fakat bugün uğraşmamız gereken problemlerle karşılaştırdığımızda o kadar da kompleks bir iş değilmiş gibi durmakta.

Bugünlerde bir yazılım geliştirip son kullanıcıya ulaştırmak ise çok daha karmaşık bir hal aldı. Hazırladığınız yazılım onbinler, yüzbinler seviyesinde…


When you are developing an application, authentication and authorization play important role for your business. Authentication and authorization are the gates of your application. Authentication is about identity confirmation and authorization is about verifying what you can access to. Authentication validates your credentials such as username/email and password. After successful authentication, authorization arises and it decides which services you can use. In other words, authorization is limitation factor of your system.

In this post, i’m going to show you how to handle authentication and authorization with Amazon Cognito service.

Prerequisites

 • Basic knowledge of AWS services
 • IOS/Android Development
 • AWS Free-tier Account
 • AWS…


Trello style boards has always been inspiring in mobile app designs. In this tutorial, I’m going to describe how to add TableView into CollectionView cells to demonstrate Trello boards. Enjoy it!

Prerequisites

 • Swift 5.1
 • Xcode 11.1
 • Basic iOS Development knowledge in Swift

I’ll not deep dive in detailed for several steps. I’m sure everyone here has created projects, and views, tables and connect them to view controllers etc.

Let’s Start

 • Create a swift project with storyboard, not SwiftUI.
 • Add CollectionView into Main.storyboard
 • Add CollectionCell into CollectionView. Set cell identifier collectionCell.
 • Add View with any color into collection view cell.


Credits

Building a mobile application is a long running story that you can give up immediately or keep moving patiently. If you work hard, and hard again, and again, the success will be waiting for you at the end of journey. After my several years experiences on mobile development, I have listed my golden rules for mobile application development. Let’s discuss it. Here is my list:

 1. If your team consists of only you (I mean you are alone), time to market should be less than two months to keep your motivation alive. If you have at least one friend, it may…

Command and control systems play an increasing importance on defense systems. During the decision of commander, system should response quick and nimble (Loren D. DIEDRICHSEN 2000). As the Command and control systems have usable software, protection and attack may be effortless. In this paper, we discuss how window positions affect the usability of a command and control software from operator point of view. For this experiment, 5 well trained command and control users made the usability tests in a special laboratory. The light level is almost same as warfare operation centers on ships. The hardware is almost same as the…


Bu yazıda, yıllarca Android uygulaması geliştirdikten sonra nasıl ani bir karar ile iOS platformlara uygulama geliştirmeye karar verdiğimi anlatmaya çalışacağım. Bu yazının amacı iki farklı platformdan hangisinin daha iyi olduğunu tartışmak değil. Amacım uygulama geliştirme süresinin, parasal geri dönüşünün, uygulama kullanıcılarının iki platform arasında ne gibi farklılıklar gösterdiğini anlatmak. Anlatacaklarımı herhangi bir platforma olan hayranlığımı ya da önyargımı içermeyecek şekilde gerçek hayattan örneklerle zenginleştirmeye çalıştım. Yazımın sonunda bu kararın aslında çok geç verilmiş bir karar olduğunu siz de göreceksiniz.

Dört beş sene önce, mobil dünyaya merakımın giderek arttığı bir dönemde, daha Android Studio bile yokken, Eclipse ile geliştirme mücadelelerinin verildiği…


Image Credits

Uzun yıllardır Android uygulaması geliştiren bir yazılım mühendisiyim. Bu yazıda, yaşadığım tecrübeler sonucunda kendim için oluşturup daha sonra Github’da paylaştığım uygulama şablonumu baz alarak bir Android uygulaması geliştirirken nasıl bir mimari kullandığımı, hangi şablonları kullandığımı, paket yapılarını nasıl kurduğumu ve dosya isimlendirmede nelere dikkat ettiğimi açıklamaya çalışacağım. Bu anlatacaklarımı kendim uygulamaya başladıktan sonra, 1 hafta içerisinde aklıma gelen herhangi bir fikri uygulamaya dökebilir hale gelebildim. Umarım bu yazıyı okuyanlar için de bir fayda sağlar. Burada yazdıklarım kesin ve nihai kurallar değildir. Sadece kendi tecrübe ve düşüncelerimden ibarettir. …


Sucre is an health application which allows data sharing and interactive communication platform between doctors and patients. This project is developed as a part of research program. Sucre is just a proof of concept project. The intention behind this idea doesn’t replace popular instant messaging services. It extends the functionality of messaging services with respect to a problem of diabetics. This diabetic’s problem, which will be discussed later, is influenced from a real life problem.

Diabetes significantly becomes prevalent and common problem for humanity recent years because of the changing nutrition habits and sedentary lifestyle. Our body is taking much…

İlkay Aktaş

I am a software engineer who have several years experiences on Java, C++, Android & iOS Development.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store