Girişimcilik, Kötü Sonuçlanan Ortaklık ve Dedikoduyla Başa Çıkmak

Giriş: Yatırım Heyecanı

Filmpotu kurup hayallerimizi gerçekleştirmeye başladıktan sonra bizi en çok heyecanlandıran olay İbrahim Altınsay’ın yaptığımız işi çok beğendiğini söyleyip yatırım yapmak istemesi olmuştu.

Maddi yatırımdan öte bir adım olacaktı bu. Potansiyel yatırımcımızın etkileyici bir geçmişi vardı. Sektörde tanınıyordu. O dönemde onun hakkında konuştuğumuz insanlar iyi referanslar verdiler, üstüne bir de kendisinin Beşiktaş’a yaptığı katkıların bende yarattığı ekstra gaz eklenince heyecanımızın dozunu düşünün.

Gelişme: Yürümeyen Ortaklık

Türkiye’de İbrahim Altınsay ve Serdal Doğan ile ortak bir şirket kurduk ama şahit olduğum ve düzeltemediğim suistimaller neticesinde ortaklık tekledi. Devam edebilme yollarını ararken ilkeler ve prensipler konusunda görüş ayrılıkları olduğu ortaya çıktı. Yolları ayıralım istedim. İbrahim herşeyi devralmak için kabul edemeyeceğimiz bir teklif yaptığında hayır cevabını verdik. Söz konusu olan sadece iş ve para da değil ilkeler, hayallerdi aynı zamanda. İbrahim pek sevmedi hayır cevabını.

Ve iş nihayetinde İbrahim hakkında suç duyurusu yapmaya kadar geldi. Hayat garip. Heyecanla çıkılan yolda gelinen noktanın bu olacağını tahmin bile edemezdim.

Sonuç: Dedikodu ile yaşamak?

Filmpot var gücüyle vizyonunu gerçekleştirmek için çalışıyor. Maalesef bir taraftan da hakkımızda sarfedilen kimi sözler kulağımıza geliyor. Dedikodu ile nasıl başedilir bilmiyorduk, yeni yeni öğreniyoruz. Böyle bir deneyime de ihtiyacımız varmış demek ki. Zaten bu hikayenin başından beri öğrendiğimiz çok şey, aldığımız çok ders var.

Prensip olarak kötü giden ortaklıkla ilgili bana sorular soranlara detayları anlatmıyordum. Bize zaman ve para kaybettiren çok büyük bir hata oldu bu ortaklık denemesi diyorum sadece. Kötü sözler doğru bile olsalar dönüp dolaşıp sarfedeni de vurur, negatif bir hava yaratır ve kimseye faydası olmaz düşüncesinden kaynaklanıyor bu. Olan biteni geçmişte bırakabilmek için hakkında çok konuşmamak da gerekiyor (bir konu hakkında konuşmak o konuyu hafızanızda da taze tutmak demek değil mi?). Üstelik sevenleri çok olan bir insan İbrahim. Bu da ne olursa olsun bana inanmayacak insanlar var demek oluyor. Zor bir durum takdir edersiniz.

Asıl Sonuç: İşimizi İyi Yapmaya Devam Etmeliyiz

Tüm dedikodulara rağmen işimizi iyi yaparsak, farkımızı ortaya koyarsak, şeffaf olursak ve ilkelerimize bağlı kalarak çalışırsak başarılı olmaya devam edeceğine inanıyoruz. Bizdeki bu inanç olmasa bu kadar uzun süredir çalışmaya devam edemezdik ki zaten.

Yaptığınız delilik diyen arkadaşlarım var, onları anlıyorum, kendime aynı şeyi söylediğim zamanlar da oluyor hatta. Onlara bakın bu insanlar bu işi yapmayı bu kadar istiyorsa ve bu uğurda pek engel tanımıyorsa işin potansiyelini varın siz düşünün de diyorum elbette.

Yanılıp yanılmadığımı zaman gösterecek.

A single golf clap? Or a long standing ovation?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.