Uzaktan çalışmaya başlamamızın üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Çok alışkın olmadığımız ama bir anda adapte olmak zorunda kaldığımız bir sürecin içindeyiz. Hatta şirketler bu sürecin kalıcı olacağı senaryoları planlıyor bile. Peki uzaktan çalışmak nasıl olmalı? Bizler hem fiziksel hem mental olarak daha kaliteli iş zamanı nasıl geçirebiliriz?

Bizlere uzaktan çalışma konusunda yardımcı olabileceğini düşündüğüm 5 TED konuşmasını paylaşıyorum. İyi seyirler. 🎉😘

1- Three Steps to Stop Remote Work Burnout

Dropbox’ın desteklediği “The Way Work” TED Talks serisinden bir konuşma ile başlayalım. Bir yazar olan Morra Aarons-Mele’in bu konuşması oldukça kısa. Kısa olmasına rağmen uzaktan çalışırken enerjimizi ve sınırlarımızı korumak için bizlere somut tavsiyelerde bulunuyor.

Morra’e göre, çok fazla…


“Takım Olmak” in 👍
“Bireysellik” out 👎

Eskiden bireysel performans ön plandayken; artık ne kadar iyi bir takım oyuncusu olduğumuz önemli hale geldi. Hedeflerimiz bile bireysel hedeflerden takım hedeflerine dönüşmeye başladı.

Bu yazıda da takım olmakta zorlanan veya yeni oluşmuş bir ekibin “takım olma”sı yolundaki önerilerimi anlatacağım.

Retrospective Etkinliklerinin Önemi

Bir ekibi sihirli bir değnekle “Takım” yapan bir etkinliktir Retrospective etkinliği. Eğer yapmıyorsanız artık başlamanın zamanı geldi. ✌️

Başlarda “Ne yapıcaz, ne konuşucaz?” tereddütleri yaşansa da yavaş yavaş ekip üyeleri açılacaktır. Tecrübeyle sabit. 👍


Scrum vs Kanban |Ortak noktalar ve farklılıklar | Avantajlar dezavantajlar | Çalışmayan yerler ve pratikler | Scrum Guide değerlendirmesi

Gizem ve Burhan ile Techdili Mekan Sohbetleri’ne konuk olduk. Bu sefer konumuz Scrum vs Kanban oldu.

Scrum ve Kanban’ın nerelerde bezerlik gösterdiğini ve nerelerde ayrıştığını konuştuk. Birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajlarını tartıştık. Psikolojik olarak nasıl hissettirdiğini dile getirdik. Çalışmadığını düşündüğümüz yerleri pratikleri değerlendirdik. Hatta Scrum Guide’a madde bile ekleyip çıkarttık. ✌️🤪

İzlemeniz için aşağıda hemen linkini paylaşıyorum. Keyifli Seyirler efem..

İlkim Dilara KADAKALOĞLU
d.


Waterfall vs Agile | Online Penny Game | Agile Game

Remote yaşadığımız bu günler, bizlere online’da neler yapabileceğimiz konusunda yaratıcılık kattı diyebilirim. 🎨 Sürekli kafamızda etkinlikleri online ortamlarda nasıl yapacağımızı düşünüp duruyoruz. Ben de günlerimin çoğunu bu etkinleri tasarlamakla geçiriyorum. Bu video ile de hep yüz yüze fasilite ettiğim bir oyunun online’a uygun tasarımını sizlerle paylaşıyorum. İşte karşınızda Online Penny Game 🎉✨🎈🎁

Bana eşlik eden Gizem, Simla, Senem ve İlker’e de öpücükler.

Unutmadan kanalıma abone olmayı unutmayın 🎈

Nasıl Oynanır :

Orjinal Oyun:


Gizem Duru ile birlikte konuk olduğum Tech-Dili Mekan Sohbetleri’nde “Agile Yapmak ve Agile Olmak” konusunda sohbet ettik. Moderatörlüğünü Esra Adalı Ayas’ın yaptığı bu sohbette biz oldukça keyif aldık. Umarım sizlerde aynı şekilde keyifle izlerseniz.

İyi seyirler.


Product Backlog Refinement nedir? Product Backlog Management nasıl yapılır? Refinement Aktiviteleri ve Refinement Teknikleri nelerdir?

Sprintler akıııp gidiyor. Bir yerden çıktı üretirken, bir yerden de sonraki çıktılar için plan yapmak gerekiyor. Agile takımların sonraki iterasyonlar için neler yapacaklarını belirledikleri, detaylandırdıkları çalışmalara Refinement çalışmaları veya Backlog Grooming deniyor. Bu aktiviteler için takımlara yardımcı olacak birkaç etkili tekniği sizlerle paylaşmak istiyorum.

3 Amigos

Bir takımın alıştığında vazgeçemeyeceği bir etkinlik. 3 Amigos ile farklı roller, şapkalar bir araya gelsin. Ola! 💃

Fibonacci Serisi & Planning Poker

Bir estimation (tahminleme) partisi vermek istiyorsanız, Planning Poker tam ihtiyacınız olan. Fibonacci Serisi de en büyük destekçisi.

Fibonacci Scale

Risk ve eforu birlikte çözümleyen bir teknik…


Moral motivasyon ne kadar yüksekse işler o kadar kolay ilerliyor, zorlukların üstesinden daha kolay geliyoruz. Yaptığımız her ne olursa olsun, işin içine biraz eğlence katmak gerekiyor. Agile takım oyunları da eğlenceyi takıma getiriyor. Ekibi birbirine bağlıyor, iş yoğunluğunda nefes almayı sağlıyor, motivasyonu arttırıyor.

Retrospective etkinliklerinizde, gün içinde, hatta online olarak da oynayabileceğiniz bir çok oyun var. Ayrıca organizasyon seviyesinde bile oynayabileceğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz. Fasilite edeceğiniz bir etkinlik varsa ice breaker haline de getirebilirsiniz. Tercih sizin. 🎈

Peki agile bir takımla hangi oyunlar oynanabilir? Agile Takım oyunları nelerdir?

  • Human Bingo
  • Renkli Sorular
  • Takım Zinciri
  • Agile Tabu
  • Çarklı ve Renkli Sorular
  • Ben…

Bir Scrum Master olarak, benim en büyük yardımcılarım, teknikler, dijital ve görsel araçlar. Fasilite ettiğim etkinlikleri, eğitimleri onlar olmadan nasıl yapardım bilemiyorum. 😃 Faydasını gördüğüm için sizlerle de paylaşmak istedim. Bu yazıda da kullandığım teknikleri ve dijital & görsel araçları bulacaksınız.

Teknikler

Scrum Master olarak elimizde farklı amaçlara yardım eden bir çok teknik olması gerekir. Bu sebepten benim de elimde Icebreaker ve Retrospective Teknikleri listem var. Kafamın bir köşesinde hep yeni bir teknik tasarlamak oluyor. Bu yüzden de listem gün geçtikçe daha da zenginleşiyor.

Son zamanlarda (Malum Covid19) bu listeme online olarak kullanılabilecek teknikler de girmeye başladı. Hatta mevcut teknikleri online…


Her fasilitatorün elinin altında hazır olması gereken retrospective teknikleri. 💯

Sprint Retrospective etkinlerinizde kullanabileceğiniz farklı retrospective teknikleri ile ilgili yazı dizisini aşağıdaki linklerden bulabilirsiniz. Her biri ayrı bir amaca hizmet eden, eğlenceli aktiviteler. Kaizen’e yeterki katkı olsun. 😎

Bazıları benim hazırladığım, bazıları ise artık bi klasik haline gelmiş teknikler. Keyifli okumalar, keyifli etkinlikler.

Renkli Sorular

Çarklı ve Renkli Sorular

2 İyi 1 Geliştir

Improve your DOD

Dot Voting

Starfish Retrospective

Sailboat | Wind & Anchors

Mad Sad Glad

Start Stop Continue

Devamı geliyor…


Planning Poker Nedir?

Planning Poker , fikir birliğine dayalı çevik bir tahmin ve planlama tekniğidir. Scrum Poker de deneebiliyor. Bir planlama oturumu başlatmak için ürün sahibi (Product Owner), müşteri, analist vs bir kullanıcı hikayesini (User Story) okur veya tahmin edecek olanlara bu hikaye hakkında bir açıklama yapar.

Her tahminci, üstünde bir büyüklük değeri yazan Planning Poker kartlarından oluşan bir desteye sahiptir. Kartlardaki bu değerler, Story Point (SP) dediğimiz ve her takımın kendisine özgü büyüklük birimlerini ifade eder.

Fibonacci Sayıları :

En çok tercich edilen büyüklük değerleri bu sayı dizisinden esinlenip verilmiştir. (Başlarda fibonacci serisinden giden dizi sonlara doğru seriden farklılaşır)
0–1–2–3–5–8–13–21–40–100

T-Shirt Sizing:

İlkim Dilara Kadakaloğlu

www.ilkimdilara.com | Blogger | Agile Coach | BA Coach

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store