Risks un bailes

Zinot šo, Tu riskēsi vairāk!

Risks — daudzi to uztvers kā iespēju zaudēt visu. Riskējot var atvadīties no sev tuvām, mīļām, ierastām, komfortablām lietām. Jā, tā ir, bet…

Vai Tu vēlies dzīvot garlaicīgu dzīvi? Vai Tu vēlies pavadīt savu dzīvi no plkst 08:00 līdz 17:00 nekurienē jeb tavā “iemīļotajā” darbā, kuru Tu patiesībā nevari ciest. Un pāris brīvās vakara stundas aizvadīt SejasGrāmatā un Jūtjubītē. Un tā katru dienu pēc dienas. Ahh, brīvdienās aiziet uz klubu vai parku. “Lieliska” dzīve, vai ne?! Domāju, ka katrs no mums vēlas aizraujošāku dzīvi.

Es sapratu vienu, ja vēlies dzīvot piedzīvojumiem bagātu dzīvi, tad ir jāuzņemās risks un dažkārt milzīgs risks…

Domāju, ka tāpat kā es, arī tu savā dzīvē esi palaidis garām lieliskas iespējas tikai tāpēc, ka nobijies riskēt.

Bailes — šis ir mūsu vislielākais ienaidnieks! Bet, kas ir bailes? Vai zināji, ka bailes pārsvarā ir nepamatotas?! Mēģināšu sniegt tev labu piemēru.

Vai atceries to brīdi, kad baidījies piezvanīt un atteikt tam cilvēkam? Ilgi atliki, bet tomēr savācies un paņēmi rokās telefonu. Kājas, rokas trīcēja tā, it kā tev pie kakla būtu nazis. Tavā galvā bija tādi scenāriji, ka viss, rīkle tiešām būs pārgriezta. Ar lielu nedrošību tu saņēmies un piezvanīji. Kad cilvēks tajā galā pacēla klausuli, tu ar lielu ievadrunu un tizliem jokiem centies pateikt nē (vai esi domājis, cik muļķīgi tas izklausās?). Kad beidzot atteici, sekoja aptuveni šādi vārdi: “O, nekas! Viss ir labi. Varbūt es varu Tev kā palīdzēt?”. Un viss????? Vai šīs bailes bija tā vērtas!

Tādas bailes mums ir katru dienu un mēs neizdaram to, ko vēlamies, jo baidamies. Visvairāk mēs baidamies no citu cilvēku viedokļa. Par šo teikšu tikai vienu, īstenībā cilvēki baidās no Tevis, baidās Tev atteikt, baidās izskatīties sliktāk, baidās no idejām un neierastām lietām. Tieši tāpēc viņi kritizē un neatbalsta, lai izskatītos labāk. Čill!

Bet kā pārvarēt lielākas bailes jeb kā uzdrošināties riskēt? Padalīšos ar savu metodi kā es uzdrīkstos riskēt. Pieņemsim, ka tu vēlies riskēt: uzsākt savu biznesu; pamainīt darba vietu; izšķirties ar otro pusīti; aizbraukt uz citu valsti.

Trīs pavisam vienkārši, es pat teiktu banāli soļi:

Kur ir scenārijs?

Vai tu iztēlojies scenāriju savam notikumam? Acīmredzot esi, ja neriskē. Jā, tu jau sāki domāt pareizajā virzienā, iztēlojies sliktāko variantu, tiešām vissliktāko, labāk pat divus. Kas tik traks var notikt? Trakākais kas var notikt, manuprāt, ir nāve. Nomirt paspēsi vienmēr, to var izdarīt pat sēžot taisni. Tāpēc jārīkojas!

Darba maiņa? Kas traks var notikt? Neatradīsi darbu? Tevi sabārs par to, ka tu ej prom? Tev nepietiks naudas? Atvaļinājuma nauda un bezdarbnieki- ar to tev pietiks kādam laikam!

Atvadīties no otras pusītes? Kas var notikt? Aizvainosi? Hmm, bet vai tu par to domāji, strīdu laikā, kad kliedzi uz viņu? Tas arī aizvaino. Tikai mieru, tu jebkurā gadījumā esi egoists!

Ceļojums, cita valsts? Kas te var noiet greizi? Paliksi uz ielas? Šajā gadījumā tu vari vērsties policijā, kaut vai pagulēt kamerā. Gulēt kamerā nav sliktākais, kas var notikt, daži tusiņā apvemjās un čuč pie poda, viss taču kārtībā…

Jebkurā gadījumā nav tāda scenārija no kura nevar izkļūt. Daži no tiem var būt pat interesanti. Kopumā, iedomājies to sliktāko variantu un pasmejies par to, atrodi risinājumu. Un atceries, kādam šajā dzīvē klājas vēl trakāk — šī doma nezin kāpēc daudzus mierina — cilvēks taču ir egoists. Varu tev garantēt 98% gadījumā tavs sliktais scenārijs nepiepildīsies. Ja, protams, tu nepacentīsies.

Tagad iedomājies vislabāko scenāriju, protams, reālu.

Darba maiņa? Priekšnieks iedod prēmiju un iesaka tevi citam darba devējam.

Atvadies no otras pusītes? Otrā pusīte tevi saprot, pasaka paldies un vairs nekad tevi netraucē.

Ceļojums, cita valsts? Tevi sagaida, iedod iespēju piepelnīties, tu nopērc sev visu sen kāroto, viss super, daudz pašiņu!

Zinot šos divus scenārijus, tu būsi gatavs visam. Sliktais sagatavos tevi grūtībām, labais dos iedvesmu izdarīt to tagad. It sevišķi, ja zināsi un pasmiesies par slikto scenāriju. Pamēģini tagad un tūlīt pasmieties par savu sliktāko scenāriju un atrast tur labās iezīmes.

2. Mērķis un plāns

Lai arī kāds risks būtu, mazs vai liels, bet acīm redzot priekš tevis tas ir liels, ja vēl joprojām nav izdarīts. Nospraud sev konkrētu mērķi. Dažkārt tas ir grūti, bet nevajag visu sarežģīt. Atbildi sev uz sekojošiem jautājumiem:

-Ko tu vēlies panākt, apraksti to, kas tas ir. Vari rakstīt gari.

-Tad no šī visa izvelc galveno domu un konkretizē kāds būs rezultāts, kāds būs termiņš.

Izskatīsim piemēru ar darba maiņu:

Mērķis jeb vēlme:

Vēlos mainīt darbu. Vēlos strādāt citā vidē. Vairs nevēlos slaucīt pagalmus. Vēlos būt celtnieks un būvēt mājas.

Konkrēts mērķis:

Līdz 01/01/18 atrast darbu celtniecībā, palīgstrādnieka amatā, Rīgā.

Okay, tagad mums ir mērķis. Bet ir bail, ko darīt tālāk? Kā pateikt priekšniekam, ka ej prom? A kur es dabūšu naudiņu?

Tālāk ir nepieciešams plāns.

Sarakstīt pa punktiem visu, ko darīsi jeb uzdevumus.

Turpināsim par darbu:

Plāns:

– 04/05/17 13:00–13:30 uzrakstīt atlūgumu priekšniekam, minot, ka no 07/05/17 vairs nestrādāju.

– 05/05/17 plkst 10:00 nolikt priekšniekam uz galda atlūgumu.

– 06/05/17 spalānot budžetu un tēriņus. Atteikties no saldumiem un izklaidēm.

08/05/17 plkst 10:00 aiziet uz NVA Brīvības ielā 1641316 un pieteikties bezdarbieka statusam.

– 09/05/17 apzvanīt visus draugus un paziņas, kuri var palīdzēt darba meklējumos.

-09/05/17 izložņāt visu ss.lv

un tā tā tālak un vēl joprojām. Visu sīki un smalki.

Katru uzdevumu sadali pēc iespējas smalkāk. Tas ir kā ar malkas ciršanu. Jo smalkāk saskaldīsi, jo sīkāka skaidiņa būs, jo vieglāk tā uzliesmos. Tieši tas pats ir ar uzdevumiem. Jo smalkāk sadalīsi, jo vieglāk būs uztvert. Kā arī vieglāk būs motivēt sevi.

Un tā kamēr sasniegsi savu mērķi.

3. Atbalsts

Risks ir risks. Lielam riskam ir nepieciešams laiks, lai visu pārvarētu. Atrodi sev atbalstu. Vienmēr ir jābūt cilvēkam, kuram tu vari uzticēties. Mēs nevaram paveikt visu vienatnē. Būs tādi brīži, kad nolaidīsies rokas un šis atbalsts jeb šis cilvēks būs tas, kas uzdrošinās un neļaus padoties.

Padalies ar saviem plāniem ar sev tuvu cilvēku, kam uzticies, nebaidies lūgt padomu vai atbalstu.

Ja tavs gadījums ir čābīgs vai tu vienkārši neuzticies nevienam, tad nebēdājies. Ir variants intravertiem. Atrodi cilvēku, kurš tevi iedvesmo. Šis cilvēks var būt gan Supermens, gan spilgta persona. Ņem no viņa piemēru. Un tad, kad tev nolaižas rokas, padomā, vai Supermens atkāptos šajā situācijā?

Tiem, kuriem vajag papļāpāt un izrunāties, droši var uzsēsties uz ausīm kādam svešiniekam, bet uzmanīgi. Bet, ja esi intraverts, tad ņem papīru un pildspalvu, vai datoru/telefonu. Raksti! Raksti visu ko domā.

Rakstīšana palīdzēs sakārtot tavas domas un atbildēt uz sarežģītiem jautājumiem. Man ir cilvēks, kam uzticos, elks, par ko fanoju un pieraksti, kur pārdomāju.

Sāc jau tagad!

Nekad neatliec un nedomā daudz. Ja tu vēlies to, tad riskē. Ļoti daudz tu nevari zaudēt. Ir cilvēki, kuri ir zaudējuši miljonus, palikuši uz ielas, jo riskēja. Bet viņi atkal un atkal cīnījās un uzrāpās atpakaļ.

Neatliec uz rītdienu vai uz pirmdienu, vai uz pirmo janvāri. Ja tu to vēlies šodien, tad šodien ir tā pareizā diena. Laiks rīkoties, laiks riskēt.

Riskē, jo tikai tad tu saproti, cik interesanta ir dzīve, cik daudz var iepazīt un uzzināt. Bailes ir nepamatotas. Baidīties nevajag. Visu var izārstēt, visu var labot. Viss ir tavā galvā.

Sāc rīkoties!!

Like what you read? Give Iļja Saveļjevs a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.