Çok sayıda ulusal ve uluslararası İnsan Hakları Örgütlerine yönelik, 14 gün önce Büyükada’da düzenlenen ‘operasyon’da gözaltına alınan ve tamamı tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 10 İnsan Hakları Savunucusu’ndan altısı tutuklandı. Tutuklananların arasında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nden İdil Eser ve çalıştaya yurtdışından katılan yabancı temsilciler de bulunuyor.

İstanbul Büyükada’da İnsan Hakları Örgütleri tarafından 5 Temmuz Çarşamba günü düzenlenen toplantıya, çok sayıda sivil polis eşliğinde, adeta silahlı bir terör örgütü karargahına düzenlenircesine gerçekleştirilen baskında gözaltına alınan insan hakları savunucuları, 13 gün boyunca gözaltında tutulmuş, ilk sorgularının tamamlanmasının ardından dün tamamı tutuklama istemiyle Adliye’ye sevk edilmişlerdi.

İnsan Hakları’nı Savunmak Artık ‘Terör Suçu’

Gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nden İdil Eser, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Veli Acu, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün ile Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Özlem Dalkıran, HAK İnsiyatifi’nden Şeyhmus Özbekli, İnsan Hakları Eğitmeni Ali Ghavari ve Peter Steudtner’in emniyetteki ifade işlemleri Pazar günü tamamlanabildi.

İnsan Hakları Savunucuları, dün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. İstanbul Adliyesi’ne getirilen 10 kişi, ancak öğleden sonra savcılığa çıkarıldı.

Burada alınan ifadelerin tamamlanmasının ardından savcılık, 10 İnsan Hakları Savunucusu’nu da tutuklanmaları talebi ile İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

6 Hak Savunucusu Tutuklandı, Tutuklama Gerekçesine ‘Talimatla’ Karar Verilecek…

Dün gece yarısı tutuklama talebiyle 10 İnsan Hakları Savunucusu’nun sevk edildiği mahkemedeki ifadeler sabah saatlarine kadar devam etti.

İfadelerin ardından İnsan Hakları Savunucuları İdil Eser, Ali Ghavari, Peter Steudtner, Veli Acu, Günal Kurşun ve Özlem Dalkıran tutuklandı. Tutuklanma gerekçeleri ise ‘Örgüte yardım etmek‘ oldu.

Ancak kararda “Hangi terör örgütü?”, “Ne tür yardım?” soruları cevapsız bırakılırken, mahkemeden edinilen izlenim ise bu davada da, iktidarın özel yargı organı olarak kurulan ‘Sulh Ceza Mahkemeleri‘nce daha önce gerçekleştirilen pek çok davada olduğu gibi, “Önce tutukla, sonra gerekçelendir” yönteminin izleneceği yönünde oldu.

Sorgunun Konusu “Açlık Grevi ve Nuriye ile Semih”

İnsan hakları savunucularından Nalan Erkem, Şeyhmus Özbekli, Nejat Taştan, İlknur Üstün ‘adli kontrol‘ şartı ile serbest bırakıldı. 4 kişi yurt dışı yasağı konularak ve haftada 3 gün imza şartı ile bırakıldı.

Savcılık tarafından gerçekleştirilen sorguda, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nden İdil Eser’e KHK ile ihraç edilmiş olan ve dört ayı aşkın süredir açlık grevlerini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’ya dair AF Örgütü’nün gerçekleştirdiği imza kampanyası sorulurken, Eser’e suçlama ile ilgili olarak, el konulan telefonundaki 23 Mayıs 2017 tarihli “Yarın acil eylem çıkacak Nuriye ve Semih için” mesajı delil gösterildi.

Eser, savunmasında “Acil eylem ibaresi Uluslararası Af Örgütü’nün imza kampanyası yürütme şeklinden biridir. Söz konusu mesaj da bu amaçla atılmıştır. Kendilerinin kamuoyunca takip edilen durumlarıyla alakalı kampanya başlatılması için yaptığımız çalışmalarla ilgilidir” ifadelerini kullandı.

Daha önceleri iktidar gazeteleri tarafından manşetlere taşınan “Yeni bir Gezi hazırlığı” iddiaları ise gerçekleştirilen savcılık sorgusunda yöneltilen sorular arasında yer almadı.

İçeriği Henüz Doldurulamamış Dosyada ‘Gizlilik Kararı’

6 hak savunucusunun tutuklandığı soruşturma dosyasının üzerinde gizlilik kararı bulunuyor. Bundan dolayı insan hakları savunucularının, gözaltına alınmalarına gerekçe olacak hangi kanıtlarla, ne tür bir suç isnadıyla gözaltına alındıkları henüz belli değil. Ancak dosyadaki gizlilik kararına rağmen, bazı medya organları hak savunucularının ‘gizli toplantı ‘ ve ‘casusluk’ yaptığını iddia etmişti.

Avukatlar tarafından, savcılık ifadeleri sırasında dosyadaki kısıtlılık kararının kaldırılması talepleri de, beklendiği üzere savcı tarafından kabul edilmedi.

Neler Olmuştu?

Çeşitli ulusal ve uluslararası insan hakları kuruluşlarından temsilciler, insan hakları savunuculuğu çalışmalarını daha güvenilir, sağlıklı, güvenli ve etkin hale getirmek için bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak üzere 2 Temmuz 2017 Pazar günü beş günlük bir çalışma için İstanbul Büyükada’daki bir çalıştayda bir araya gelmişti.

5 Temmuz Çarşamba günü, sabah saat 10 civarında, henüz kaynağı ve içeriği bilinmeyen bir ihbar gerekçe gösterilerek polis tarafından hak savunucularının toplantısına baskın yapılmış ve çalışmaya katılan insan hakları savunucuları Veli Acu, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem, İdil Eser, Ali Gharavi, Günal Kurşun, Şeyhmus Özbekli, Peter Steudtner, Nejat Taştan, İlknur Üstün gözaltına alınmıştı.

Gerek baskın gerekçesi, gerekse soruşturmanın içeriği, hala sürdürülen gizlilik kararı dolayısıyla öğrenilemezken, 6 İnsan Hakları Savunucusu’nun tutuklanmasıyla sonuçlanan duruşmada alınan tutuklama kararında ise henüz bir delil veya yasal bir gerekçe de bulunmuyor.

– W/İnadına Haber / 18 Temmuz 2017 Salı –

Kaynak: Evrensel, Gazete Karınca, Sputnik

http://inadinahaber.org/?p=45471 — — — W | İnadina Haber http://inadinahaber.org/wp-content/uploads/2017/07/20170705_BuyukadadaGozaltinaAlinanInsanHaklariSavunuculari_03b.jpg

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.