İRAN’da GERGİNLİK TIRMANIYOR: ÖLÜ SAYISI 12’ye ÇIKTI

01.01.2018

HABER MERKEZİ — İran’da hükümet karşıtı gösterilerin beşinci gününde hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye çıktı.

İran devlet televizyonunun aktardığı bilgiye göre Pazar günü bazı silahlı göstericiler polis merkezlerini, askeri tesisleri ele geçirmeye çalıştı ve çıkan çatışmalarda can kayıpları yaşandı.

Perşembe günü ülkenin en büyük ikinci şehri Meşhed’de hayat pahalılığı, artan enflasyon ve işsizliği protesto amaçlı başlayan gösteriler hızlıca başka şehirlere de yayıldı ve tüm ülkede halk sokaklara döküldü. Gösterilerde yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Devlet televizyonunun aktardığı bilgiye göre Pazar günü yaşanan olaylarda 10 kişi hayatını kaybetti. Cumartesi günü yaşanan olaylarda da iki kişi hayatını kaybetmişti. Böylelikle İran’da hükümet karşıtı gösterilerde şimdiye kadar en az 12 kişi hayatını kaybetmiş oldu.

İran devlet televizyonu göstericilerin silahlandığını duyurdu.

“Bazı silahlı göstericiler polis merkezlerini, askeri tesisleri ele geçirmek istedi ancak güvenlik güçlerinin sert müdahalesi ile karşılaştılar.”

Pazar günü gösterilerin tüm ülke çapına sosyal medya hesaplarından duyurulması ve grupların toplanması üzerine İran hükümeti aktivistlerin iletişimini kesmek için instagram ve telegram gibi ülkedeki popüler sosyal medya platformlarına erişimi engelledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ekonomik sıkıntılardan dolayı halkın öfkesini anladıklarını kabul etti, ancak hükümet olarak kamu düzenini bozanlara karşı her türlü müdahaleyi yapmaktan çekinmeyeceklerinin altını çizdi.