TRUMP 2018’i İRAN VE PAKİSTAN’LA AÇTI, PAKİSTAN’I TERÖRE DESTEK VERMEKLE SUÇLADI

01.01.2018

WASHINGTON D.C — ABD Başkanı Donald Trump, 2018’ın ilk Twitter paylaşımında Pakistan’ı hedef alarak ‘yardım kesme’ tehdidinde bulundu. Başkan Trump, Pakistan için ‘yalancı ve hilekar’ dedi.

Mesajında, “ABD aptalca bir şekilde son 15 yılda Pakistan’a 33 milyar dolardan fazla yardım sağladı. Ancak bize yalandan ve hilekarlıktan başka bir şey vermediler, onlar liderlerimizin aptal olduğunu düşünüyorlar. Afganistan’da avladığımız teröristlere yardım ederek güvenli liman oldular. Artık değil” diyen Trump’ın yılın ilk paylaşımında İran ve Pakistan’a mesaj göndermesi dikkatlerden kaçmadı.

Afganistan’ın Washington Büyükelçisi Hamdullah Mohib de Twitter’dan yaptığı paylaşımla, Başkan Trump’ın Pakistan merkezli teröristlerden acı çeken Afganlılar için ümit verici bir mesaj verdiğini savundu.

New York Times gazetesi geçen hafta, ABD’nin Pakistan’a yapacağı 225 milyon dolarlık yardımı kesebileceğini duyurmuştu. Buna gerekçe olarak Pakistan’ın terörle mücadelede Trump’ı hayal kırıklığına uğrattığı öne sürülmüştü.

Afganistan’daki NATO birliklerinin başında bulunan ABD’li komutan General John Nicholson, Kasım ayında yaptığı açıklamada, Trump’ın yeni Afganistan politikasına karşı Pakistan’ın tavır değişikliğine gitmediği eleştirisinde bulunmuştu. Amerikalı komutan, Pakistan’ın terörle mücadele konusunda daha fazla çalışması gerektiğine vurgu yapmıştı.

ABD yönetiminin 19 Aralık’ta açıkladığı Ulusal Güvenlik Stratejisi belgesinde “terör örgütlerinin Pakistan topraklarında faaliyet gösterdiği” iddialarına da yer verilmişti. Aynı belgede Trump, “Her yıl Pakistan’a çok büyük miktarda ödeme yapıyoruz. Yardımcı olmalılar” ifadelerini kullanmıştı.