TRUMP’TAN İRAN GÖSTERİLERİNE DESTEK: DEĞİŞİM ZAMANI

01.01.2018

HABER MERKEZİ — ABD Başkanı Donald Trump, yeni yılın ilk mesajında İran’daki göstericilere destek verdi, protestolar için “Değişim Zamanı” dedi.

Twitter’daki mesajında Trump, “İran, kendileri ile Obama yönetiminin yaptığı berbat anlaşmaya rağmen her düzeyde başarısız oluyor. Yüce İran milleti yıllardır baskıya maruz kalıyor. Halk ekmek ve özgürlüğe aç. İnsan haklarının yanında İran’ın zenginliği de yağmalandı. DEĞİŞİM ZAMANI” dedi.

Amerikan kamuoyunda bazı siyasiler ve eski kamu çalışanları başkan Trump’ın İran’daki gösterilere yönelik tutumunu açıktan destekliyor.

Trump, olayların başladığı ilk günden bu yana gösterilere desteğini yine sosyal medyadan duyurmuştu.

“İran halkı paralarının çalındığını ve terörizme akıtıldığını gördükçe sonunda bilinçlenmeye başladı. Görünen o ki, buna daha fazla müsaade etmeyecekler.İnsan hakları ihlallerini çok yakından izliyoruz.”

İran hükümeti, ABD başkanının Cumartesi günü paylaştığı mesaja cevap vermekte gecikmedi ve Trump’ı “düzenbaz” olmakla suçladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pazar günü televizyondan halka yaptığı hitabında doğrudan Trump’ı hedef almasa da, “İran halkına terörist diyen birisinin sonrasında da sıkıntılarınızı paylaşıyorum demeye hakkı yoktur” diyerek ABD Başkanı’nı eleştirdi.

Ruhani, hükümet yetkilileri ile yaptığı görüşmede sokak gösterileri ile ilgili doğrudan Suudi Arabistan’ı ve veliaht Prens Muhammed bin Salman’ı hedef aldı.

“Suudiler utanmadan Tahran’da bizim kriz çıkaracağımızı söylüyorlar”.

Ruhani, halkın taleplerine kulak verdiklerini, ekonomik sıkıntılar için gerekli adımları ivedilikle atacaklarını söyledi.

Like what you read? Give IPA Haber Ajansı a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.