Все про Super Protocol: створення з думкою про невідоме.

Coffeeeface
3 min readMar 7, 2023

--

Майже рік ми висвітлювали тему конфіденційних обчислень — від технології, яка їх забезпечує, до цінності, яку вони можуть принести в таблицю Web3. Це нормально говорити про те, що ви знаєте і маєте значний досвід у цій сфері. Однак сьогодні ми спробуємо поговорити про дещо інше: про те, чого ми не знаємо і як це впливає на наші рішення в Super Protocol.

У 2002 році на прес-брифінгу в Пентагоні Дональд Рамсфельд, тодішній міністр оборони США, дав блискучу відповідь на питання про майбутні можливості: “Є відоме відоме; є речі, які ми вважаємо, що знаємо. Ми також знаємо, що є відомі невідомі; тобто ми знаємо, що є речі, яких ми не знаємо. Але є також невідомі невідомості — ті, про які ми не знаємо, що не знаємо”. Створення інфраструктурного проекту в галузі, що розвивається, означає роботу здебільшого з відомими невідомими та невідомими невідомими.

Найгірше, що ви можете зробити, — це вважати себе експертом і провидцем у кожній сфері. Ви зациклюєтесь на вузькому баченні своєї компетенції та надмірній самовпевненості. Щоб досягти успіху, ми повинні визнати, що не знаємо, як саме розгортатиметься майбутнє, але ми можемо приймати рішення і робити технологічний вибір, виходячи з багатьох можливостей.

Ось кілька наочних прикладів відомих невідомих, які ми повинні враховувати:

  • IntelSGX є нинішнім лідером ринку та універсальним рішенням для конфіденційних обчислень, але ми не можемо знати, чи залишиться це актуальним через п’ять, десять або двадцять років, тому ми повинні зробити основне обладнання SP агностичним;
  • Основа хмарних технологій вже є і добре відома, але все ще триває безліч досліджень про те, як будувати і масштабувати складні розподілені системи з високим навантаженням. Це означає, що Super Protocol повинен бути достатньо гнучким, щоб включати і підтримувати майбутні технологічні досягнення;
  • Боротьба за конфіденційність і безпеку є жорсткою, ми можемо бути впевнені, що принцип роботи великих технологій з нашими даними зміниться, але все ще існують технічні моменти, які можуть вплинути на все інше.

Що стосується невідомих невідомих, то тут все складніше, але ми можемо зробити все, що в наших силах, зробивши

  • Надійний, безпечний і захищений інтернет майбутнього ще не досягнув масового застосування, і хто знає, як він виглядатиме і функціонуватиме до того часу;
  • Іноді впровадження відбувається під таким кутом, який розробники продукту ніколи не планували і не враховували, як у випадку з Web3 або навіть Super Protocol. Найкращий сценарій впровадження нових технологій, які прокладуть собі шлях до масового впровадження, ще належить побачити;
  • Соціальні тенденції змінюються в одну мить, і якщо завтра з’явиться якась нова супергрупа з потребою в конфіденційних обчисленнях і достатньою кількістю ресурсів, щоб її задовольнити — нам краще бути готовими.

Робота в Super Protocol більше схожа на розробку відеоігор. Замість того, щоб створювати конкретний продукт з фіксованими функціями, архітектурою та метою, яку хочуть досягти його користувачі (підхід “робота для виконання”), ми більше зосереджуємося на гнучкості, екосистемі та наборі інструментів для спільноти, щоб створювати та допрацьовувати основні функції. Це робить нас більш підготовленими до майбутніх змін!

Якщо ви дослідник або розробник у сфері цифрової ідентичності та конфіденційності, безпеки даних, конфіденційних обчислень, архітектури розподілених систем та інфраструктури машинного навчання (інженерія даних, конвеєри CI/CD) — ми будемо раді співпрацювати з вами!

Є речі, яких ми не знаємо, але це не означає, що ми не повинні принаймні спробувати озирнутися і дізнатися.

--

--