Децентралізовані фінанси: Складність простоти
Життєво важлива частина екосистеми Web3
Децентралізовані фінанси є найбільш логічним розвитком подій, що виникли після появи першого біткоїна. Якщо ми можемо створити валюту, яка не має кордонів, не прив’язана до жодного уряду і не потребує посередника, такого як центральний банк, то що заважає нам перебудувати всю фінансову систему?
На перший погляд, DeFi здається простим, оскільки більшість його інструментів імітують механізми роботи традиційних фінансів, але ось у чому складність: робота з фінансами вимагає спеціальної освіти і досвіду (складність полягає в тому, що жодна книга чи теорія не може підготувати вас до того, як працює реальний світ, а роки досвіду не гарантують успіху). Навіть найдосвідченіші трейдери можуть втратити все за одну ніч). Найкращий спосіб “придбати” освіту в сфері DeFi — це придбати різні токени і з’ясувати, що з ними можна робити (можливо, ви захочете почати з найпопулярніших).
Однак було б некоректно стверджувати, що DeFi — це “традиційні фінанси, що працюють на блокчейні” — адже в ньому є набагато більше. DeFi не є бездумним копіюванням — кожен інструмент переосмислений з новими можливостями. Є й унікальні речі, такі як пули, NFT, кредитні лінії без застави, p2p-позики, стейблкоїни, стейкінг і голосування токенами, біржі. І що найцікавіше? Вам потрібен гаманець і кілька токенів, щоб отримати до них доступ — ніяких дозволів, ніякого контролю.
Застереження: це не є інвестиційною порадою будь-якого роду. Оскільки ми створюємо технологічне рішення, нас більше цікавить технологічний бік справи. Фінанси — це та сфера, де термін “інформаційні технології” справді сяє — він зводиться до того, як різні учасники приймають рішення на основі інформації, якою вони володіють, і ресурсів, якими вони володіють.
З цієї точки зору, початкову ідею DeFi можна перефразувати так: дозволити більшій кількості людей брати участь у фінансових системах, знизивши вхідний бар’єр, вирішивши інформаційну асиметрію та нерівність ресурсів за допомогою технологій. Це повністю збігається з ідеєю Web3 — створення додаткових можливостей і повноважень для людей шляхом вирішення проблем довіри до технологій на багатьох рівнях.
Хоча DeFi є одним з найстаріших Web3-додатків і розвивається вже досить давно, в ньому все ще є невирішені проблеми.
Наразі існує значна перевага “ресурсів” — різні механізми дозволяють дрібним інвесторам об’єднуватися в пули, таким чином отримуючи перевагу і впливаючи на ринок. Процес прийняття рішень може включати голосування DAO (як це роблять деякі групи інвесторів NFT). Швидкість та пропускну здатність транзакцій ми поки що опустимо як технічні моменти.
Щодо інформації — ось де справжня проблема (або можливість, залежить від того, як на неї подивитися).
По-перше, відбувається так багато всього: різноманітні біржі, пули, ланцюги, мости та підланцюги, а також окремі контракти — все це потребує набору інструментів для збирання, опрацювання та подання у зручному для сприйняття форматі. Виявляється, все ще існують технологічні бар’єри, які, незважаючи на всі наші зусилля, створюють нові виклики у наданні високоякісної інформації та інсайтів.
Варто наголосити на “високій якості” — завжди перевіряйте кожен проект, контракт і веб-сайт, не ставайте жертвою “впливових осіб”, які дають зухвалі обіцянки миттєвого успіху.
Другий момент, на який варто звернути увагу — це безпека. Існує багато способів, як зловмисник може атакувати. Соціальна інженерія — це лише початок, оскільки невідомо, що можна зробити з фінансовими даними, які є прозорими та відкритими. Інша справа — як захистити такі обсяги інформації, які обробляються багатьма операторами, трансформуються і зберігаються у безліч способів?
Найбільш вразливою ділянкою зараз є обробка інформації. Ви можете зашифрувати інформацію, яку не хочете тримати у відкритому доступі, навіть зберігати її децентралізовано, але зараз не існує рішення Web3, яке б дозволило опрацювати інформацію у безпечний спосіб (тобто жоден оператор не зможе отримати доступ до неї, змінити її, зробити несанкціоновану копію тощо).
Саме тому ми створили Super Protocol — власну обчислювальну платформу Web3, яка дозволить безпечно обмінюватися даними будь-якого типу. DeFi — це лише один із варіантів використання.
Підпишіться на наші канали, щоб дізнатися більше!