220 Yıllık Ömrü Bir Kutuya Sığdırmak

Başlık sizi yanıltmasın, aslında bahsedeceğimiz konu bir canlının hayatı veya bir kurum/devlet tarihçesiyle ilgili değil. Sadece Western Digital’in yeni 10 TB’lik sürücüsünün kullanım ömrü. Aslında bu yazının konusu, bu sürücünün 220 yıllık ömrü de değil, onun dünyadan bir ilk olan özelliği; Helyum gazıyla doldurulmuş ilk sürücü olması.

WD’nin yeni duyurduğu sürücüsü 10 TB’lık büyük bir depolama alanına sahip. Ancak hava yerine helyumla doldurulması sayesinde içindeki sürtünme miktarı düşüyor ve harcadığı güç de %56 oranında azalıyor. WD’nin daha önceki ürünlerine göre daha az enerji harcayan bu sürücüler, maliyet avantajı sağlarken çevrenin korunmasına da ufak da olsa bir katkıda bulunuyor. Hem rakiplerine oranla daha büyük depolama alanına sahip, hem de içindeki teknolojik bazı özellikler sayesinde daha dayanıklı.

Ancak WD bu sürücüleri kurumsal müşterileri için konumlandırmış. En azından ilk aşamada son tüketicilere yönelik bir ürün değil. Fiyatının 800 USD civarında olduğu tahmin edilen cihazların ilk müşterilerinden biri de çevrimiçi yayın kanalı Netflix. Kanal yöneticileri müşterilerine kaliteli yayınlar ve filmler sunmak için bu sürücüleri sistemlerine entegre etmekten memnuniyet duyduklarını açıklamışlar bile.

Cloud sistemleri, fotoğraf ve video içerikleri üreten her türlü yayıncı, büyük data kullanımına ihtiyaç duyan her türlü iş alanı için bu sürücüler yakında vazgeçilmez olacak gibi duruyor. Üstelik sadece büyük ölçekli işletmeler değil, fotoğrafçılar gibi küçük işletmeler de bu sürücüleri kullanabilir. Finans kurumları da müşteri verileri, finansal analizler ve başka depolama gerektiren ihtiyaçları için bu cihazları değerlendirebilir. Diğer potansiyel kullanıcılar da bu tarz depolama alanlarına ihtiyaç duyan bakanlıklar, sosyal güvenlik kurumları, silahlı kuvvetler gibi kamu kuruluşları… Bakalım oturma odalarımıza bu sürücüler ne zaman arz-ı endam edecekler?