Deneyimi Yaşıyor Musun? Öyleyse Varsın

Fotoğraf: Bernard Spragg

1980–1995 arası doğan Y kuşağı ya da diğer adıyla Millenial’lar dünya ekonomisinin önemli bir parçasını ellerinde tutar hale geldiler. Neredeyse tamamının artık iş gücüne dahil olduğu bu milyonlarca genç çalışan, önceki kuşaklardan farklı olarak bambaşka harcama alışkanlıklarına önem veriyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre bu kesimin %78’i sahip olmaktansa deneyim yaşamayı tercih etmektedir.

Y kuşağının ev ya da araba sahibi olmak gibi eski kuşakların başarı atfettikleri şeyleri önemsememesinin sebepleri başka bir yazının konusu olabilir ama biz bu sefer her geçen gün daha fazla markanın ve girişimin odaklandığı deneyim yaşatmak kavramının farklı örneklerine odaklanalım.

Turizm ve seyahat sektörleri deneyim konusunda devamlı farklı örneklerin çıktığı alanlar. Aslında turizm ve seyaha sektörlerinin kökeni zaten farklı deneyimler yaşamaktan besleniyor ama bu alanda da olabildiğince farklılaşarak kendilerine alan açan girişimlere tanık oluyoruz.

Airbnb geçtiğimiz Aralık ayında bir konaklama hizmetinden çıkarak kendini 360 derece deneyim firması olarak konumlandırdı. Zaten ana hizmet kalemi olarak standart otel odaları yerine gittiğiniz yerin kültürünü yansıtan evlerde kalmanızı sağlıyor. Sadece o yere ait kültürü değil, yaşatılmak istenen deneyimi kendisine dair projelerde markalar ve Airbnb ortaklığı ile hedef kitleye sunuyor. Airbnb, Open festivalinde farklı deneyimleri meşhur sanatçıların deneyimleriyle yaşatırken, Trips hizmetiyle restoran rezervasyonları ve markalı içerikleri; Places hizmetiyle de yerel Airbnb uzmanlarının rehberliğini ve sesli deneyim turlarını hayata geçiriyor. Böylelikle Airbnb kullanıcıları için farklı yöntemlerle farklı deneyimler sunuyor.

Airbnb’nin markalarla işbirliğine giderek yaşattığı deneyimlerden en bilinenlerinden biri geçtiğimiz aylarda Audi ile Nevada Çölü’nün ortasında hayata geçirdiği proje oldu. Emmy sponsorluğunun bir parçası olarak Audi, Ölüm Vadisi’nde sadece haritadaki konumu bilinen bir noktaya lüks bir rezidans yerleştirdi. Airbnb ile yapılan 3 günlük tatil deneyiminde havalimanından şoförle alınmak, Audi R8’i çöl ortasında kullanmak, size özel bulunan şeften lezzetli yemekler tatmak ve farklı akşam eğlencelerine katılmak gibi içerikler mevcuttu. Bu projenin tanıtımı için bir film bile çekildi.

Benzer bir projeyi yine bir otomotiv markası olan Volvo bu sefer İsveç’in kuzeyindeki Tablet Hotels firmasıyla gerçekleştirdi. “Kaçıp Uzaklaşma kulübesi” diyebileceğimiz şekilde tasarlanan özel bir konaklama mekanında amaç, ofiste bunalan kişilere Volvo araçlarını da kullandıkları bir açıkhava deneyimi yaşatmak. Aslında lüks seyahat imkanı veren her türlü girişim başlı başına bir deneyim hizmeti sağlayıcısı olarak düşünülebilir. The Plans Matter sitesi sadece mimarlar tarafından tekrar tasarlanan modern evlerin tutulmasını sağlayan bir konaklama hizmeti. Bu evlerden birini tuttuğunuzda size o evin hangi felsefeyle restore edildiğini, hangi ödülleri kazandığını anlatan bir notla karşılaşıyorsunuz. Yani öyle sıradan bir ev değil, hikayesi olan bir ev tutmuş oluyorsunuz. Yine Airbnb, Select adı verdiği kategorisinde sadece belli kriterleri karşılayabilen köşk, villa ya da büyük evleri hizmete sunuyor. Geceliği binlerce dolar olan bu evlerin ve hizmetin yayılması için de meşhur kişiler ücretsiz olarak bu evlerde ağırlanıyor ama başka bir sponsorluk bedeli de ödenmiyor. Beyonce ve Selena Gomez bu evlerde kalan ünlülerden sadece birkaçı…

Sadece lüks evlere değil özel kamp alanlarına odaklanan girişimler de mevcut. Hipcamp, özel mülk sahiplerinin arazilerini kampçılara açan bir girişim. Çiftlikler ya da üzüm bağlarına kadar farklı alanları çadırlarınız için kiralayabiliyorsunuz. Üstelik 21 Ağustos’ta gerçekleşen güneş tutulması için Eclipse adını verdikleri tutulmanın tamamının izlenebileceği yerlerin kiralanabildiği özel bir deneyimi kullanıcılara açmışlar. Böyle nadir bir olaya tanık olmak için yaklaşık 1.4 milyon turistin Hipcamp’i kullandığı tahmin ediliyor.

Fotoğraf: Dennis Jarvis

Ülkemizde de deneyim odaklı girişimler ve markaların deneyim projeleri sık sık hayata geçiriliyor. Odadan kaçış oyunları, açıkhava takım etkinlikleri, boğaz turnuvaları, firma ligleri, dijital teknolojileri kullanan farklı deneyimler gibi bir sürü örnek sadece İstanbul’da değil tüm Türkiye’de hedef kitlelere ulaştırılıyor. Peri Bacaları ve balon turları, lokasyon bazlı farklı festivaller, Pamukkale Travertenleri, Tuz Gölü gibi eşsiz bölgeler kendi başına farklı deneyimleri zaten yaşatıyor.

Deneyim ekonomisi uzun yıllar boyunca da hep büyüyecek gibi görünüyor çünkü her geçen gün yeni teknolojiler sayesinde keşfedilecek yeni deneyimler ortaya çıkıyor. Bu alanda büyük fırsat olduğundan farklı deneyimler icat ederek bunu başta gelen turistler olmak üzere dünyaya ihraç edebilir hale gelirsek benzersiz bir ekonomik kazanım elde edebiliriz. Kendi tarihimiz, kültürümüz ve karakterimizle harmanladığımız farklı deneyimler dünyada başka hiçbir yerde bulunamayacaktır.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.