Elektrikli Scooterlar Dünyaya Yayılıyor

Scooterlar bugüne kadar daha çok çocuklar ve gençler tarafından eğlence amaçlı kullanılan bir oyuncaktan ötesine çok fazla geçememişti. Ancak teknolojinin de gelişmesiyle birlikte elektrikli scooterların da üretilmeye başlanması ile birlikte yavaş yavaş bir ulaşım aracı olarak da değerlendirilmeye başlandı. Şehir bazında yaşanan düzenleyici engellere rağmen, elektrikli scooter şirketleri ve sağladıkları hizmetler dünyanın dört bir yanındaki pazarlara doğru yol almaya devam ediyor. 2017 yılının Haziran ayında ilk pedallı bisiklet filosunu başlatan Lime, Ağustos 2018'te ise yüzlerce elektrikli scooterdan oluşan filosu ile İspanya’nın başkenti Madrid’de piyasaya giriş yapmış oldu. Bundan sadece bir hafta önce ise sektördeki rakibi Bird, Paris’te elektrikli scooterlarını tanıtmışken çok yakında Tel Aviv’de de olacakları bilgisini paylaşmıştı.

Son yıllarda özellikle ulaşım sektöründe atılan yeni adımlar tamamen teknoloji ile birlikte ilerliyor. Uber ve Lyft tarzı akıllı telefon uygulamaları üzerinden ulaşılan taksi servisini sağlayan şirketlerden sonra elektrikli scooterların da ulaşım alanında piyasaya hızlı bir giriş yaptığını söyleyebiliriz. Bir yandan Bird firması uluslararası pazarlara doğru genişlerken, rakibi Lime ise uzun bir süredir ABD dışında bisiklet ve scooter ile hizmet veriyor. Geçtiğimiz Aralık ayında bir dizi Avrupa şehrinde bisiklet paylaşımı hizmetine başlayan Lime, Haziran ayında ise scooterları ile Paris’te boy göstermeye başladı. Lime ayrıca bu süreçte 335 milyon dolarlık yatırım topladı ve Uber ile de iş birliğine gitti. Diğer yandan ABD içerisinde Bird, Lime, Spin, Goat ve Skip firmaları halihazırda toplamda 33 şehirde faaliyet gösterirken, ABD dışında ise sadece üç şehirde bulunuyorlar.

Fotoğraf: Lime

Bird ve Lime bu alanda çalışan tek şirket değiller ancak toplanan sermaye miktarı açısından baktığımızda bu iki şirketin açık ara önde olduğunu görüyoruz. Lime toplamda 467 milyon dolar sermaye artırımı gerçekleştirirken Bird ise 415 milyon dolarlık bir fon topladı. Ayrıca ABD merkezli olup da uluslararası alanda faaliyet gösteren iki scooter şirketi de yine Bird ve Lime. ABD içerisindeki rekabetçi piyasaya baktığımızda ise farklı bir hikayeyle karşılaşıyoruz. Kaliforniya eyaleti her ne kadar elektrikli scooter şirketleri için ülkedeki en önemli nokta olmaya devam etse de benzer hizmetler veren şirketlerin sağladığı scooterlar Texas, Washington D.C., Kuzey Karolina ve diğer eyaletler ile birlikte ülke çapında büyük bir artış göstermiş durumda.

Lime Elektrikli Scooterlar

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde yönetmelikler, bu şirketlerin birçoğu için bir sorun olabileceğini kanıtladı. San Francisco’da, Belediye Ulaştırma Dairesi şu anda aralarında Lyft, Uber ve Razor’ın da olduğu 12 elektrikli scooter hizmetinin yapmış olduğu başvuruları inceliyor. Bu izin sürecinin başlamasının nedeni ise Bird, Lime ve Spin şirketlerinin Mart ayında izinsiz bir şekilde elektrikli scooterları hizmete sürmüş olması. Bundan dolayı da bugüne geldiğimizde San Francisco sokaklarında elektrikli scooterlara rastlamak mümkün değil. Geçen ay yapılan açıklamaya göre de yetkililer değerlendirme sonuçlarını önümüzdeki haftalarda sonuçlandırmayı umuyorlar. İşlemler tamamlandığında ise Daire, izinlerin şartlarını ve koşullarını kesinleştirmek ve sonuçlandırmak için de yine bu şirketlerle birlikte çalışacağını açıkladı.

Fotoğraf: Bird

Uber ve Lyft gibi sektör devlerine olan ilginin giderek arttığı bir dönemde bu scooter şirketlerinin de er ya da geç kalıcı bir şekilde hayatımıza gireceklerini söylemek mümkün. Burada yapılması gereken ilk adım belki de her bir şehir için ilgili departmanlarla görüşerek pilot program kapsamında sınırlı bir sayıda elektrikli scooterı trafiğe dahil etmek olabilir. Ayrıca bunun ekonomik açıdan halk için de cazip bir hale getirilmesi tabii ki oldukça önemli. Şehrin hangi bölgelerinde ve/veya sokak ve caddelerinde scooterların çalışabileceğini belirlemek de öncelikli işler arasında yer almalı gibi gözüküyor. Örneğin Portland şehrinde Skip ve Bird firmaları şehir yetkilileri ile görüşmelerini tamamlayarak elektrikli scooterları çalıştırmak için izin belgelerini aldılar ve trafiğe bundan sonra çıkmaya başladılar.

Bu şirketlere dökülen sermayenin hacmi göz önüne alındığında, bu yatırımların arkasının geleceğini ve hızlı bir şekilde dünyanın büyük şehirlerinin birçoğunda bu hizmetin verilmeye başlayacağını ön görebiliriz. Önemli olan teknolojinin bu getirisinden maksimum anlamda istifade edebilmek adına her şeyin planlı programlı bir şekilde yerine getirilmesi.

Yakında siz de kendi şehrinizde, özellikle de iş merkezi olarak adlandırılan bölgelerde elektrikli scooterlar ile seyahat eden kişiler görürseniz şaşırmayın, onlara katılın.