Genç Profesyonellerin Para Harcama Alışkanlıkları Değişiyor: Siyah Kart Programları

Ekonominin değişmez kuralı: Daha çok kazanan, daha çok harcıyor. Fakat son zamanlarda yükselişini gördüğümüz yeni bir para harcama trendi var. Satın almaktan, daha fazla eşyaya sahip olmaktan ziyade, özellikle gençler tercihlerini daha çok deneyimden yana kullanıyorlar. Alındıktan kısa bir süre sonra yeri bile unutulan bir eşyanın yerine eğlenceli, unutulmaz bir deneyimin etkisi hem çok daha kalıcı oluyor hem de insanı çok daha varlıklı hissettiriyor.

Elbette hepimiz hayata bakışımızı değiştirecek uzun bir tatil veya eşsiz bir yeteneğe sahip olmamızı sağlayacak bir eğitim programı veya yepyeni insanlarla tanışmamızı sağlayacak bir seyahat için para harcasak mükemmel olurdu. Şanslıysak bile böyle büyük deneyimler için yılda bir, belki iki-üç defa bütçe yaratabiliriz. Öte yandan, ayrıcalıklı ve prestijli deneyimleri ulaşılmaz projeler gibi değil, günlük hayatın bir parçası olarak görmeyi de istiyoruz. Bunun için de en çok para harcamak isteyen insanlar yetişkinliğe yeni adım atmış olanlar. Yani öğrencilik dönemini geride bırakmış, şanslıysa istediği/sevdiği bir işte çalışan, kendi hayatını kendi istediği gibi kurmanın zevkini çıkarmaya başlayan gençler; genç yetişkinler.

Kendi bütçesini kendi ayarlayan genç profesyoneller, yetişkin olup hala gençliğinin zirvesinde olanlar kazandıkları parayı ayrıcalıklı hissederek harcamaktan hoşlanıyor. Gençlerin cebindeki bu harcanabilir gelire göz diken en yeni hizmet türü yaratıldı, o da ayrıcalıklı kart sektörü. Yeni nesil genç profesyonellerin davranışlarını şekillendiren ve siyah kart adı verilen yükselişte olan bu kart örneklerinden bazılarına göz atalım.

New York merkezli girişim Magnises bir kart üyelik sistemi. Ama alışılagelmiş üyelik kartlarından farkı etrafında bir topluluk yaratıyor olması. Üyelerine sağladığı avantajlar şöyle sıralanabilir: Özel deneyim ve etkinliklere, çeşitli dinlenme ve çalışma alanlarına giriş hakkı, gerçek zamanlı konsiyerj hizmetleri. Üyeler aynı zamanda en iyi markalardan indirimler, spor salonlarına giriş hakkı, restoran rezervasyonları gibi hizmetlerden de yılık 250 dolar karşılığı yararlanabiliyorlar. Bu karta sahip olmak ve bu üyelik kendiniz gibi insanlarla aynı deneyimlere kombine bir giriş almanız anlamına geliyor.

Select de tıpkı Magnises gibi, hedef kitlesi genç yetişkinler olan, etrafında kendine benzer insanlarla topluluk yaratmanı sağlayan, paranı deneyimlere harcamanı sağlayan bir kart, yıllık ücreti ise 150 dolar. Select’in en iyi mağazalar, oteller ve restoranlarda indirim, 7/24 konsiyerj hizmetinin yanı sıra çeşitli konuşma ve konferans serilerine katılım gibi sosyal odaklı faydaları da bulunuyor. Yine sizi bir topluluğun parçası hissettiren siyah kartlardan biri.

Founderscard biraz daha kariyer odaklı genç profesyonellerin, genç girişimcilerin ve iş adamlarının tercih edeceği bir kart. Hayatlarında kariyeri ön plana alan insanlar için geliştirdikleri hizmetler arasında; küresel networking/sosyalleşme etkinliklerine katılım, yaşam tarzı markalarında ve teknoloji alışverişlerinde ayrıca ortak çalışma alanları üyelikleri için indirim seçenekleri mevcut. Tabii ki, kariyer peşinde koşmak bol bol seyahat gerektirdiği için, otel ve havayolları firmalarıyla yapılan anlaşmalar ve sağlanan indirimler de unutulmamış.