Hanımların Dikkatine: Moby Mart Makinası Ayağınıza Geldi! Yumurta süt….

Şimdi overlok makinası düşünsün, zira gelecek onlar için karanlık olabilir. Şaka bir yana, Şangay’da hayata geçen bir market konsepti alışveriş alışkanlıklarını oldukça değiştirebilir. The Moby Mart adı verilen marketler siz çağırınca ayağınıza geliyor, içinde personel çalışmıyor, kasa yok ve 7/24 hizmet veriyor.

İsveçli eski reklamcı bir arkadaş grubunun girişimi olan Wheelys tarafından geliştirilen Moby Mart’a ayrıca Hefei Üniversitesi yapay zeka alanında, teknolojik perakende çözümleri firması Himalafy da tasarım anlamında destek veriyor. Daha önce bloğumuzda yer verdiğimiz İsveç’teki ilk insansız marketi geliştiren Naraffar’ın arkasındaki isimlerin Moby Mart’ın ve Himalafy’ın da arkasında olması şaşırtıcı değil.

Sistem şu şekilde işliyor:

· Moby Mart’ın uygulamasından size en yakın mobil mağazayı yakınınıza çağırıyorsunuz. Dükkan uygun bir noktaya geliyor.

· Uygulama tarafından verilen şifreyle kilitli kapıyı açıyor, dükkâna giriyorsunuz.

· Raflardan ürünleri aldıkça sanal alışveriş arabanıza yükleniyor.

· Bitince mağazadan çıkarken kredi kartınızdan otomatik olarak aldıklarınızın bedeli ödeniyor.

· Eğer istediğiniz ürün o sırada mağazada yoksa (isterseniz bilgisayar bile olabilir) sistem siparişi alıyor ve bir sonraki ziyaretinizde size hazır hale getiriyor.

13 Haziran’da Şangay’da beta testlere başlayan Moby Mart şimdilik bir şoför tarafından ya da uzaktan kumanda edilerek hareket ediyor. Ancak gerekli izinler ve patentler alındıkça araçların %100 otonom bir şekilde hareket etmesi için çalışılıyor.

İçerde çalışan yok dedik ama aslında bir hologram eleman sizi karşılıyor olacak. Zaten aplikasyonu kullanarak girdiğinizden sizi tanıyacak ve sizi güzel sözlerle karşılarken bir de alışveriş alışkanlıklarınızı yavaş yavaş tanıdığından size özel indirimleri ya da fırsatları da anlatıyor olacak.

Moby Mart içinde OTC olarak adlandırılan ilaçlar da satılıyor olacak. Ayrıca acil durumlar için elektroşok makinesi ve diğer acil yardım kitleri de mağazalarda bulunuyor olacak. Bir kriz durumunda yakınlardaki bir mağazadan temin edilecek bu kitler sayesinde hayat kurtarılabilecek.

Yine mağazadan bağımsız olarak panelin ön tarafına yerleştirilecek bölümlere kahve-çay makineleri, fast food otomatı ya da ATM’ler yerleştirilebilecek ve isterseniz sıcak çayınızı, yemeğinizi alabilecek ya da para çekebileceksiniz.

Mağazaların çevre dostu olması istendiği için çatısına güneş panelleri yerleştirilecek ve gerekli enerji ihtiyacı bu şekilde karşılanmaya çalışılacak. Amaç olabildiğince az fosil yakıt kullanmak ve ulaşıma masraf harcamamak.

Mağazadaki ürünler bittikçe depolara geri dönen mağazalar tekrar ürünlerle doldurulacak. Ama sistem zaten hangi mağazanın içinde hangi ürünün bittiğini önden gördüğü için, depoya gelmeden bile yoldaki mağazaların birbirlerine yaklaşıp birbirlerinin eksik ürünlerini tamamlamalarını sağlayacak bir altyapı da geliştiriliyor.

Sistem ayrıca zamanla hangi bölgedeki kullanıcıların sıklıkla ne alışverişi yaptığını yapay zekası sayesinde tanıyarak ona göre mağaza içi ürünlerde optimizasyon sağlayacak. Bu da alışveriş deneyimini daha da iyileştirecek ve karlılığı artıracak.

Wheelys sadece aktif satışlardan değil bu mağaza konseptinin franchise satışlarından da gelir elde etmeyi planlıyor. Yaklaşık 100.000 doların altında bir başlangıç maliyetiyle kiralanabilecek bir mağaza için geliştiriciler şöyle bir avantajdan bahsediyor: “Bugün şehir merkezinde işlek bir caddede bir dükkan kiralamak isteseniz çok büyük meblağlarda kira parası vermeniz gerekiyor. Oysa bir Moby Mart’ınız olduğunuzda herhangi bir otopark alanı ya da boş bir alana kısa süreliğine mağazanızı çekip satış yapabiliyor, üstelik bunu 7/24 gerçekleştirebiliyor olacaksınız. Dükkanı öğlen plazalar bölgesine, akşam maçın oynandığı stadın yanına götürün ve gelsin satışlar!”

Kitapçı, kırtasiye, kuru temizlemeci, eczane, basit ev aletleri, kuruyemişçi, fırın, banka şubesi, tekstil mağazası hatta belki overlok hizmeti bile gelecekte kendi içinde farklılaşmış bu mağazalarla ayağımıza geliyor olacak. Bizim dükkanlara gitmemiz yerine onların bize gelmesi fikrine ve rahatlığına hemen alışacağız gibi görünüyor.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.