iCar Sonunda Geliyor Mu?

Apple, 2014'ten itibaren yaklaşık 1000 kadar çalışanı ile “Project Titan” isimli bir proje üzerine çalışmaya başlamıştı. “Project Titan”, Apple’ın elektrikli araç geliştirme projesine verdiği isimdi. Fakat daha sonra şirkette yaşanan sorunlar otomobil projesine doğrudan etki etti ve Apple projeyi öngörülebilir bir süre için rafa kaldırdı.

Projede çalışan yüzlerce kişinin işten çıkarılması ile sonuçlanan bu gelişme sonrasında Apple, Bob Mansfield liderliğinde sıfırdan bir araba yerine otonom bir sürüş sistemi geliştirmeye başladı. Böylece projenin odak noktası, gerçek bir araba üretmek yerine kendi kendine çalışan otomobil yazılımı geliştirmeye yönelmişti. Bu gelişmeler ışığında Apple’ın otonom bir sürüş sistemi yaratarak mevcut otomobil üreticileriyle ortaklık kurabileceği düşünülüyordu.

Fakat Apple CEO’su Tim Cook’un son yapmış olduğu açıklamalar Apple’ın gelecekte kendi araba geliştirme projesine dönebileceği ve iOS cihazlarıyla derinlemesine bütünleştirilebilen bir ürün üreteceği yorumlarına neden oldu. Tim Cook, Apple’ın uzun zamandan beri şoförsüz otomobillerin kontrolü üzerine çalışmalar yaptığını belirtirken şirketin aynı zamanda bir araç üzerine çalışıp çalışmadığı konusunda ise yorumda bulunmaktan kaçındı.

Geçtiğimiz hafta Apple CEO’su Tim Cook, Apple’ın otonom sürüş yazılımı ile ilgili yaptığı çalışmaları kamuoyuna açıkça söyleyerek, aslında şirketin çalışmalarını daha önce nadir gerçekleşen bir şekilde doğrulamış oldu. Apple genellikle üzerinde çalıştıkları şeylerle ilgili ayrıntıları paylaşmaz ve bir sır gibi saklardı. Fakat araç yazılımı söz konusu olduğunda Apple yönetimini açıklama yapmaya iten şeylerden birisi de yasal düzenlemeler oldu.

Cook yaptığı açıklamada, “Otonom sistemlere odaklanıyoruz. Bu bizim çok önemli gördüğümüz temel bir teknoloji. Bu projeyi tüm AI (yapay zekâ) projelerinin anası olarak görüyoruz. Muhtemelen gerçekte üzerinde çalışılması en zor olan AI projelerinden biri” dedi.

Cook, Apple’ın Otonom Araç Sistemlerine Odaklandığını Söyledi

Apple’ın geliştirdiği yazılımın farklı yönleri üzerinde çalışan birkaç ekibi var. Kanada’da bulunan bir ekip temel işletim sistemini geliştirmeye yardımcı olurken, başka bir ekip ise geliştirilen işletim sistemi üzerinde çalışacak olan yazılım üzerinde çalışmaya devam ediyor.

2017 yılının başından bu yana yazılımla ilgili yapılan çalışmalar ilerliyor gibi görünüyor. Zira Apple, kamuya açık yollarda kendi kendine giden sürücüsüz araçların test edilmesi için Kaliforniya eyaleti Motorlu Araçlar Departmanından (DMV) bir izin aldı. Apple’ın 3 adet Lexus SUV aracı üzerinde otonom sürüş sistemi yazılımını test etmeyi planladığı söylenirken hali hazırda SUV araçlar üzerine monte edilmiş bir dizi sensör ve kamera ile yollarda görüntülendi. Yaptığı çalışmaların sonuçlarını gizlemeye çalışan Apple, DMV’den ayrıca şirketlerin teste tabi tuttuğu değişkenleri ve sonuçları hakkında ayrıntılı kamu raporları hazırlamasını gerektiren kurallarını yeniden değerlendirmesini istedi. Bu durum da acaba Apple sadece otonom bir sürüş sistemi üzerinde değil de kendi üretimleri bir araç üzerinde de çalışıyorlar mı sorusunu tekrardan akıllara getirdi.

Apple, bu konudaki odak noktasını yeniden yapılandırırken bu alana yönelik yeni çalışanları işe almaya da devam ediyor. Apple yetkililerinin, otonom sürüş sisteminin fizibilitesini kanıtlamak için 2017 sonuna kadar bu ekibe süre verdikleri biliniyor. Apple’ın tam donanımlı bir otomobil geliştirmeye dönüp dönmeyeceği ve eğer dönecekse ne zaman döneceği ise henüz net olarak bilinmiyor. Apple’ın otonom sürüş sistemi yazılımını ise kısa zamanda teslim etmeye hazır hale getirebileceğini söyleyebiliriz. Kendi arabasını üretsin ya da üretmesin, Elon Musk’ın da dediği gibi Apple bu gidişle otomobil sektöründe doğrudan bir rakip olacaktır.

Like what you read? Give İşCep a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.