Lens Deyip De Geçme!

Lenslerin sadece görmemize yardımcı olma ya da estetik katkılarından daha fazla hayatımıza dokunduğu alanlar, popüler kültürde özellikle sinemada kendini oldukça sık gösteriyor. Mission Impossible Ghost Protocol filminde nükleer silahların planlarını lensle fotoğraflayan ajan ya da Black Mirror dizisi 1. Sezonunun 3. Bölümünde lenslerin bireylerin hayatında her konuda kullanılması buna örnek verilebilir. Meğerse her iki eserde de yaşananlar gerçek olmak üzereymiş.

Sony’nin, 2014’te Amerikan Patent Enstitüsü’ne yaptığı bir başvuru geçtiğimiz günlerde çok büyük ilgi çekti. Firmanın geliştirmeyi planladığı lensler, istediğiniz anları bir göz kırpmasıyla fotoğraflayabileceğiniz ya da kaydedebileceğiniz bir kamera sistemi barındırıyor. Sizin komutunuz ardından başka cihazlara ihtiyaç olmadan yaşadığınız anlar lensinize kaydediliyor. Daha sonra istediğiniz zaman geçmişe dönerek bu anları izleyebiliyorsunuz. Ayrıca lens kendi ışığını ayarlıyor ve zoom yapma özelliğine de sahip. Görüntü kalitesi bu şekilde artırılmak isteniyor.

Böyle bir teknoloji sayesinde her istediğimizde belki de yıllar öncesinin anılarını gözümüzde canlandırabileceğiz. Bu bakımdan hayatın hoş anlarını daha çok hatırlamak hayattan aldığımız keyfi yükseltecektir. Öte yandan bu teknoloji güvenlik anlamında da çok önemli faydalar sağlayabilir. Diyelim ki tehlikeli birinin tehdidi altındasınız ve hırsızlık gibi kötü suçlara maruz kaldınız. Suçu işleyen kişinin tespiti için o anı kayda alıp daha sonra güvenlik güçlerine kanıt olarak verebilirsiniz.

Bu iyi yönleri dışında tabii ki kaydedilecek görüntüler kişisel gizlilik hakları konusunda büyük tartışmalara yol açacaktır. İnsanlar izinleri alınmadan görüntülerinin kaydedilmesini kesinlikle istemeyecektir ve bu konu çözülmeden ürün belki de piyasaya bile sürülemez. Nitekim benzer vaatlerde bulunan Google Glass lanse edildiğinde büyük tartışmaları beraberinde getirmiş, kişisel gizliliğin ihlaliyle birlikte örneğin yayın hakları çerçevesinde sinemalara sokulması yasaklanmıştı.

Lenslerle ilgili çalışan tek firma Sony değil. Daha önce Samsung ve Google’ın da lenslerle ilgili araştırmaları gündem olmuştu.

Sony’nin fikrine benzer bir fikir Samsung cephesinden de duyurulmuştu. Wireless cihazlara bağlanabilen Samsung kökenli bu lens, navigasyon verileri alabiliyor, fotoğraf çekebiliyor, bir cihaza bağlandıktan sonra o cihazdan aldığı verileri direkt kullanıcının gözünün önüne getirebiliyor. Fonksiyon bakımından iki firmanın lens patentleri birbirine oldukça benziyor ancak her iki proje de üretime geçer mi yoksa hoş bir patent başvuru dosyası olarak mı kalır bunu zaman gösterecek.

Bu alandaki bir diğer firma yine Google. Firma Google Glass’tan sonra lens alanına da el atmıştı. İlk olarak 2014’te duyurduğu ve 2015 ortasında projelendirmeden öte üretim planlamasına aldığı projesi Google Lens, sağlık alanında kullanılacak. Üzerinde yer alan alıcılar gözdeki glikoz seviyesini ölçerek özellikle şeker hastalarının kan şekeri seviyelerinin anında ölçülmesi ve raporlamasını sağlayacak. Böylece ani değişimlerin yaratabileceği sıkıntıların önüne geçilirken bu hastalar için otomatik bir kontrol mekanizması kurulmuş olacak. Potansiyel şeker hastalarının tespiti ve hastalık derinleşmeden önlenmesi için de bu lensler büyük faydalar sağlayacak.

Bu lenslerin neler yapabileceği sadece hayal gücümüzle sınırlı.

· Örneğin bir partideyiz diyelim. Tanışmak istediğiniz ama adını bilmediğiniz biri var. Bu kişinin görüntüsü hemen lensinize aktarılıp o kişinin sosyal medya bilgilerinden kim olduğuna hatta kişisel zevklerine ulaşabileceksiniz. Sohbeti başlatmak için yeteri kadar bilginiz var artık.

· Eğitim sistemini düşünelim. Öğretmenlerin belli konularda verdiği bilgilerin detaylı gösterimi, formüller, bilimsel deneyler, tarihsel olaylar, coğrafi bilgiler hepsi o anda öğrencilerin gözünde canlanabilecek.

· Ya günlük alışverişler? Muhtemelen bu teknoloji yeteri olgunluğa ulaştığında artık gözümüzdeki lensler birer barkod okuyucuya dönüşecek. Böylelikle biz sadece ürünlerin barkoduna bakarak onların son tüketim tarihi, üretim tarihi, nerede nasıl üretildiği ya da nereden ithal edildiği, eğer bir yiyecek aldıysak onu nasıl pişirebileceğimizi ya da saklayabileceğimizi anında gözümüzün önünde bulacağız.

· Diyelim ki bu lenslerin Bluetooth teknolojisi olsun, mağazaya geldiğimizdeki buradaki bilgisayarlarla lensimiz iletişime geçebilir ve bize uygun fırsatları, indirimleri direkt gözümüzün önüne getirebilir.

· Bir kıyafet mağazasında önceden lensinize aynadan görüntünüzü yükleyip daha sonra mağazadaki kıyafetleri sanal olarak üstünüzde anında deneyebilir ve nasıl görüneceğinizi lensinizle deneyimleyebilirsiniz.

· Farz edelim bir müzeye gittiniz ve yıkık harabeler gördünüz. Bu harabeleri tanıyan lensiniz eski zamanları gözünüzde canlandırabilmeniz için anında harabelerin yıkılmadan önceki halini sanal olarak canlandırabilir.

· Yukarıdaki hırsızlık örneğini farklı açıdan ele alalım. Emniyet güçleri bu lensleri kullanarak kişi taramasını anında yapabilir ve potansiyel bir suçluyu gördüklerinde sistem onları anında uyarabilir ve onlar da bu kişiyi hemen yakalayabilirler.

Yine de bu fikirler heyecan ve güven verdiği kadar aslında korku da veriyor. Tüm bu teknolojileri kötü niyetlerle kullanmak isteyenler olacaktır. Önümüzdeki dönemde bu teknolojileri nasıl kötülüklerden arındırırız sadece lensler için değil tüm teknolojiler için çözmemiz gereken ana sorunlarımızdan biri olacak.

Biz yine kendi işimize bakalım. Anında Bankacılık için bu lens teknolojisi devrim yaratabilir. Tek bir göz kırpmasıyla hesabınıza girip ödeme yapabilir, havale gönderebilir, yatırımlarınızın son durumunu inceleyebilirsiniz. Bakalım sizlere bu hizmetleri İş Bankası olarak ne zaman vermeye başlayacağız? :) Sizce lenslerle başka neler yapılabilir?