Satın Almadan Önce Deneyimleme Trendi Hızla Yayılıyor

Amerikalıların dört bir yanını, evlerinin kapısının önünü kutular sarmış durumda, üyelik servisleri ‘subsripction services’ aldı başını yürüyor. Kullanıcılar yeniçağda bir şeye sahip olmak yerine onu deneyimleyip bir yerden sonra hayatından çıkarmayı daha uygun görüyor. Bu trendin hızı içinde markaların bir insanın evinde kalıcı olabilmesi için trendi yakalaması gerekiyor. Artık teknolojiden modaya, yiyecekten oyuncağa kadar her alanda üyelik sistemi ile bir şeyi satın almadan önce deneyimleyebiliyor ve öyle karar verebiliyorsunuz. Bunlardan ilki teknoloji alanında.

Artık yalnızca hayatın gerisinde kalmamak için bile en yeni teknolojileri mümkün olan en kısa zaman içinde gündelik hayatımızın içine adapte etmek istiyoruz. Peki ya gerçekten kendi hayatlarımızda tüm bu teknolojik aletlere ihtiyaç duyuyor muyuz? Ya da seçenekler arasından hangisi bizim tam da istediğimiz. Bunu Youtube’daki değerlendirme videoları ile çözenler var ama ya tüm yeni teknolojileri evinizde satın almış gibi deneyebilseydiniz?

2011 yılında ciddi bir yatırım alıp hızlı bir büyüme gösteren, ayda 25 USD üyelik karşılığında aldığınız ürünleri 1 ay denemenizi sağlayan, kargolama ve teslim alma işlemlerini üstlenen şirket Ybuy yerini yenilerine bıraktı. Demek ki dünya 4 yıl önce buna hazır değildi. Şimdi yükselişte olan uygulamalar var. Lumoid bu uygulamalardan ilki. Bu girişim giyilebilir teknoloji aletleri, fotoğraf ve video ile ilgili bilumum makinalar, drone’lar, ses teknolojileri aletleri başta olmak üzere sayısız teknolojik aleti evinizde satın almadan önce deneyimleyebilmenizi sağlıyor. Bu hizmet sayesinde satın alma kararını vermeden önce kiralama yapar gibi 2 haftalığına istediğiniz teknolojik aleti evinizde, üzerinizde, ofisinizde, istediğiniz yerde sizinmiş gibi kullanabiliyorsunuz.

Milleniallar için bir şeye sahip olmak yerine onu ihtiyacı olduğu dönem uzunluğunda geçici olarak edinmek bir trend. Lumoid de bunu her yaştan insana hitap eder şekilde uygulamış, hem de sıradan ürünlerde değil fiyatı gereği kararsızken dahi almaya kalkamayacağınız ürünlerde. Aynı kategoride 5’e kadar ürünü evinize göndertebiliyor, 2 hafta süresince kullanabiliyor, 2 hafta sonra ürünleri gönderirken yatırdığının depozitonun büyük kısmını geri alabiliyorsunuz.

Örneğin gün içindeki aktivitenizi ölçmesi için akıllı bir saat almaya karar verdiniz, ama ürünler arasında gidip geliyorsunuz. 30 USD vererek kapınıza alternatifleri göndertiyorsunuz. Dilediğiniz gibi ürünü takıp, uygulamasını telefonunuza indirip, datalarını eşleştirip kendi saatinizmiş gibi kullanıyorsunuz. Bu 2 hafta süresince ürünlerden hangisini almaya karar verdiğinizi sisteme bildirirseniz kutusu açılmamış yeni bir ürün kapıya geliyor ve satın aldığınız üründen 25 USD peşinen ödemiş kabul ediliyorsunuz. Eğer ürünlerden hiçbirini almaya karar vermez ürünlerin tamamını geri gönderirseniz de 25 USD hesabınıza geri yatırılıyor, bu hizmet karşılığında 5 USD ödemiş oluyorsunuz.

Evinizin büyüklüğüne boyutunun, renginin, modelinin uyup uymayacağını kestiremediğiniz ses sistemleri için ideal bir hizmet örneğin. Eğer ürünü 2 haftadan uzun süre denemek isterseniz ve kararınızı hala veremediyseniz her hafta için belirli bir tutar daha ödeyerek kullanıma devam edebiliyorsunuz. Bu tür trendler e-ticaret ve tüketici satın alma alışkanlıklarını yakından inceleyebilmek ve bir sonraki trendi kestirebilmek için mercek altında olması gereken türden.

Bu uygulama yalnızca teknolojik aletler için de değil. Örneğin SparkBox Toys bir üyelik sistemi ile 4 yaş altı çocuklar için öğretici oyuncakları kapınıza kadar gönderiyor, bu 4 yeni oyuncak siz önceki 4 oyuncağı geri verdiğiniz sürece hep yenileniyor. Eğer satın almak isterseniz beğenip de, normal satış fiyatının altına satın alabiliyorsunuz. Pley uygulaması da Lego setleri kiralamanıza, denemenize olanak sağlıyor. Eğer almaya karar verirseniz yine indirimli satın alabiliyorsunuz ama çocuğunuz oyuncakları denemeden ve onun hoşlanıp hoşlanmayacağını görmeden satın alma yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

San Francisco merkezli Le Tote, 49 USD üyelik karşılığında Amerika’da kadınların kapısına her hafta bir kutu bırakıyor, bu kutuların içinde 4 parça kıyafet, ayakkabı ve takı oluyor. Hiç kıyafet satın almadan istediğiniz kadar parçaya sahip olabiliyorsunuz. Önceki kutuyu geri gönderdiğiniz sürece o ay sınırsız sayıda kutu alabiliyorsunuz. Yani tüm bluzlar, paltolar, ayakkabılar, aksesuarlar sizin. Bir hamile için ya da öğrenci için vazgeçilmez bir uygulama. Kutudan çıkan kıyafetlerden beğendiğinizi ve geri göndermek istemediğinizi normal fiyatın %30 altına satın alabiliyorsunuz.

Aksesuar ve takı dediğin şey çok pahalı ama birkaç gün üst üste takmak istemeyeceğin şeyler, mücevher değilse sonsuza kadar tutmak da kimse istemez. Tasarım takılar geçici süre hayatımızda kalıyor sonra modası geçiyor ya da biz yenilerini almak istiyoruz. Rocksbox da ayda 19 USD karşılığında eski kutuyu geri göndermeniz şartıyla size sonsuz tasarımcıların elinden çıkma takı gönderiyor. İçlerinden gönderemeyecek kadar sevdiğiniz olursa normal fiyatından daha avantajlı satın alabiliyorsunuz.

Yalnızca erkeklere hizmet veren Trunck Club’da tam üstünüze göre ve sizin vücudunuz için tasarlanmış kıyafetleri kapınıza gönderiyor. Üyelik ücreti de yok sadece sisteme giriş yapıp detaylı bilgiler paylaşmanız gerekiyor. Denediğiniz kıyafetlerde istediğiniz kadarı sizde kalıyor denediklerinizden beğenmedikleriniz kutuya koyulmak suretiyle geri gidiyor. Tekrar kutu da sipariş edebiliyorsunuz. Yani ücret dahi ödemeden ‘satın almadan deneme’ hizmetinden faydalanmış oluyorsunuz.