Seneye Tatile Uzaydayız

Bu gidişle yakın zamanda çevremizdeki dostlarımız tatile nereye gideceğimizi sorduğunda başlıktaki cevabı verebileceğiz. NASA önderliğinde tasarlanan yeni uzay araçları insanoğlu için uzayda yaşam alanı kurmayı oldukça kolaylaştıracak gibi duruyor.

Var olan uzay araçları esneyip bükülmeyen sert yapılarıyla astronotlara sınırları belli yaşam ortamları sunuyor. Bu alanlarda yapılabilecekler de doğal olarak bu yüzden sınırlı kalıyor. BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) yani genişleyebilen aktivite modülleri,diğer bir deyişle de genişleyebilen yaşam alanı araçları işte bu soruna alternatif bir çözüm geliştirmiş gibi görünüyor. Bu araçlar adı üstünde genişleyebiliyor ve astronotların daha büyük alanlarda yaşama ve çalışmalarına imkan sağlıyor. Mayıs ayında ilk denemeleri çok başarılı olmasa da daha sonraki denemelerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUI) başarıyla entegre edilen BEAM, altıncı ayının sonunda ilk raporlara göre oldukça iyi performans gösteriyor. Hatta bizzat UUI astronotları tarafından denenen sistem, gelecekte uzay yaşamı için umut veriyor.

Canlıların yaşamlarını sorunsuz olarak devam ettirebilmesi için genişleyebilen bu araçların onları uzaydaki yüksek radyasyondan koruması gerekiyor ve BEAM bu konuda testleri geçmiş durumda. Test edilmesi gereken diğer bir konu da sıcaklık seviyesinin belli bir sınırda korunabilmesi. BEAM bu alanda da iyi performans göstermiş ve sıcaklık seviyesini her daim canlıların yaşayabileceği seviyede tutabilmiş. Öte yandan en önemli kıstas olan dayanıklılık konusunda da altıncı ayın sonunda durumlar gayet iyi. İlk deneme 2 yıllık tasarlanmış. Eğer BEAM toplam 5 sene sıkıntısız bir şekilde uzaydaki hayatını devam ettirebilirse, aynı teknikle çok daha büyük genişleyebilen modüller uzayda deneme çalışmalarına başlayabilecek.

Peki bu tarz genişleyebilen modüller daha büyük ve ticari olarak üretildiğinde bizi neler bekleyebilir?

· Başlıkta ima ettiğimiz gibi bu yeni uzay araçları yeni bir turizm kolu olarak faaliyet gösterebilir. Zaten şimdiden uzay sınırına yolculukların turistik ve ticari amaçlarla başladığından gelecekte bu yeni turizm şekline de rağbet büyük olacaktır diyebiliriz. (Tabi bütçesi yetebilenlere) Büyük bir kompleks gibi hizmet vermekten ziyade mütevazi bir Japon evi sadeliğinde tasarlanacağına inandığımız bu genişleyebilen modüllere ticari seferler başladığında uzun yıllar yer bulmakta zorlanacağımızı da şimdiden söyleyebiliriz.

· Umarız büyük bir felaketle karşılaşmayız ama bu uzak modüller, bir gün gerçekten yaşanamayacak kadar kötü bir hale gelen dünyadan kısa süreliğine kaçmamızı sağlayan yaşam alanları olarak kullanılabilir.

· Bu modüller deney amaçlı olarak da kullanılabilir. Uzun uzay yolculuklarında canlıların nasıl hayatlarını idame edecekleri ve ne gibi değişkenlere ve değişimlere maruz kalabileceklerini gözlemlemek için değerlendirilebilirler.

BEAM şimdilik yakın uzayda hayata geçen ve başarıyla yürütülmekte olan bir habitat projesi olarak öne çıksa da, NASA yetkilileri şimdiden gözlerini uzağa dikmiş vaziyette. BEAM’in başarısının da verdiği özgüvenle ilk olarak Mars’a gidecek astronotların güvenle yerleşebileceği yeni habitat araçlarının proje siparişleri verilmiş. Boeing, daha önce okul otobüsünde Mars’a gitme projesini blogumuzda tanıttığımız (https://medium.com/@iscep/otob%C3%BCsle-marsa-gitmek-aa633c9aeb73#.b0nz54q6r) Lockheed Martin, Bigelow Aerospace, Orbital ATK, Sierra Nevada Corporation ve Nanoracks firmaları kendi modellerini NASA’nın beğenisine sunmuş. İhaleyi kazanan proje belki de Mars’a gidecek ilk astronotlara ev sahipliği yapacak. Ancak belki de astronotlar Mars’a gitmeden biz sıradan dünyalılar gezegenimizin dışına çıkmış ve ona yukarıdan bakmaya başlamış olacağız.

Like what you read? Give İşCep a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.