Yeni Klavye Uygulamalarıyla Mesajlaşmak Artık Daha Hızlı ve Eğlenceli

68 milyon cep telefonu kullanıcısının bulunduğu Türkiye’de, birçok gencin “Günde kaç saat online oluyorsunuz?” sorusuna artık “Uyku hariç her zaman” diye cevap vermeye başladığı bir dönemdeyiz. Artık fiziksel olarak gözlerimiz ekrana, parmaklarımız dokunmatik klavyeye yapışık, sürekli mesaj atarak yaşıyoruz.

Vaktimizin çoğu mesaj yazarak geçtiği için, mesajlaşma sektörü büyüyor büyüyor ve yeni ürünler çıkarıyor. Kimi daha hızlı mesaj atmaya, kimi daha eğlenceli yazmaya, kimi de deneyimi daha kişiselleştirilebilir hale getirmeye oynuyor.

Google’ın Gboard klavyesi, aslında bir süredir Android kullanıcılara sağlanan bazı özellikleri iOS ortamına getiriyor. Parmaklarınızı klavyede kaydırarak yazabiliyorsunuz. İki elle ve iki parmakla yazmaya oranla daha yavaş olması muhtemel; fakat tek elinizin dolu olduğunu düşünün, büyük bir kurtarıcı özellik. Ayrıca uygulama içinde emojileri anahtar kelimelerle aramak da mümkün. Yazışmanızdan çıkmak zorunda da değilsiniz bunun için, tamamen deneyime entegre edilmiş. Aynı şekilde, Gboard, Google aramalarının gücünü doğrudan mesajlaşma içine getiriyor. Yazışmanın içerisindeyken görsel, video, haber, spor karşılaşmaları sonuçları, yakındaki restoranlar gibi birçok bilgiyi arayıp anında karşıya iletebiliyorsunuz.

Hem Android hem iOS’ta bulunabilen Slash de, birçok pratik kullanımı beraberinde getiriyor. Video paylaşmak için Youtube, GIF paylaşmak için Giphy, mekân paylaşmak için Foursquare gibi entegrasyonların yanı sıra, Google Maps bağlantısı sayesinde anında lokasyon paylaşmaya da olanak sağlıyor. Spotify ve Soundcloud’dan da, uygulamadan çıkmadan arama yapıp, şarkı linki paylaşabiliyorsunuz. Bütün bunları da uygulamaya ismini veren slash, yani bölme işaretine basarak başlatabiliyorsunuz. Tıpkı Gboard gibi, Slash de gücünü mesajlaşırken uygulamayı terk etmek zorunluluğu olmamasından alıyor.

Olimpiyatlar gibi, günlük konuşmalarınızı domine edecek popüler olaylar için de özelleşmiş uygulamalar kullanmak mümkün. En yenisi, NBCUniversal’in yaptığı Rio 2016 klavyesi. Tahmin edileceği üzere, bütün olimpik spor dallarına ait emojileri bulmak mümkün. Böylelikle bu spor coşkusunu yaşarken, elinizin altında kullanabileceğiniz bütün spor emojileri var. Hazır özelleştirmişken, uygulamaya Rio’yla ilgili yerel referanslar da eklenmiş; papağan, palmiye ağacı, karnaval dansçısı gibi. Üstelik ülkeniz altın madalya aldığında, karşı tarafa istediğiniz kadar gümüş ve bronz madalya yollayıp, “4 sene sonra inşallah” diyebilirsiniz.