Yeni Nesil Turizm: Sürpriz Seyahat Turizmi

Son zamanlarda sürekli karşıma çıkan yeni bir uygulama, yeni bir girişim kişiselleştirilmiş sürpriz seyahat programlama alanı. Yeni kuşağın satın alıp sahip olmak yerine kiralamayı, mal biriktirmek yerine deneyim biriktirmeyi tercih ettiğini trend analizlerimizde devamlı vurguluyoruz, bu kültürün devamı olarak yine yeni kuşakta bilinmez olanı seçme, daha da yeni, yepyeni bir deneyime yelken açma eğilimi yüksek. Bu yalnızca bir mal satın alırken değil, seyahat gibi bir deneyimi satın alırken de kendini gösteriyor. Sürpriz seyahat planları da birçok yeni startup’ın iş alanı olmaya başladı, bu servisler müşterilerine detaylarını hiç bilmedikleri seyahatler tasarlıyor ve müşteriler de detaylarını bilmedikleri bir seyahati satın alıyor. Gerçekten yapıyorlar bunu, dünyada sayısı artan bu girişimlerden birkaçını inceleyeceğiz

Packup + Go bunlardan ilki. Normal bir seyahati planlarken yaptıklarınızdan çok farklı olarak bu sisteme kayıt olup kişi başı bu seyahate ne kadar bütçe ayırabileceğinizi, hangi tarihler arasında tatile gitmek istediğinizi giriyorsunuz, onlar size özel bir tatil programını yapıyorlar ama yalnızca seyahatinizden 1 hafta önce bir mail atarak size detay veriyorlar. Bu detaylarda da yanınıza almanızın iyi olacağı şeyler ve hava durumu bilgileri var, bir de nerede saat kaçta olmanız gerektiği bilgisi. Özellikle çiftler için iki kişiyi de mutlu eden seyahat planlamak zor, ya da tatil deyince aklınıza yalnızca aynı 2–3 destinasyon geliyor, belki de tam tersi dünyanın herbir noktasında gözünüz var ama karar veremiyorsunuz. İşte yeni nesil deneyimler peşinde koşanlar için bu girişim gittiğiniz güne kadar nereye gittiğinizi bilmediğiniz bir tatil planlıyor. Fikir güzel ama bu uygulama şu an yalnızca Amerika’da aktif ve yalnızca 3 günlük uzun hafta sonu tatilleri organize ediyor.

Lufthansa Surprise da dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden birinin uygulaması. Bu bile bu trendin ne büyük hızla yükseldiğinin kanıtı. Uygulama içinden yalnızca ‘kum, güneş’, ‘alışveriş’, ‘doğa’, ‘lezzet turu’, ‘romantik’ gibi seçenekler belirleyebiliyorsunuz, lokasyon seçemiyorsunuz. Sürpriz!

Lüks seyahatlere odaklanan Brown + Hudson ise müşteriyle nereye gitmek istediklerinden çok neden seyahat etmek istediklerine dair konuşuyor. Müşteriler derin bir soru cevap sonucunda motivasyonlarını ve tutkularını anlatmış oluyor, şirket de hem global ağlar hem de lokal turizm uzmanlarıyla birlikte çalışarak eşsiz deneyimler tasarlıyor.

Jubel de bu alanda servis veren uygulamaların başında geliyor.

Magical Mystery de yine müşterilerinin seyahat edilecek yere varana kadar nereye gittiklerini bilmedikleri bir seyahat planı hizmeti aldıkları bir diğer girişim.