Yerden Uçmanın Vakti Geldi!

Elon Musk, ulaşım denince geleceğin teknolojilerinde şüphesiz en büyük otoriteleriden biri olarak kabul ediliyor. Kendisinin hayali olan ve isim babası olduğu Hyperloop yani hızyuvarı olarak adlandırılan teknoloji ise 2013’te ilk duyurulduğunda hem heyecan yaratmış hem de pek gerçekçi bulunmamıştı. Hızyuvarlarını basıncı alınmış tüp aksamlı tren yani bir nevi yeni nesil ray ötesi sistem olarak düşünebiliriz. Adında geçtiği kadar hızlı olan bu sistemle yerden 1200 km hızla yolculuk edilebilmesi planlanıyor. Daha ortalama bir rakamla düşünecek olursak bu İstanbul Ankara arasını yalnızca 35 dakikada almak anlamına geliyor.

Musk, fikir babası olduğu proje için SpaceX firmasındaki bazı mühendisleri görevlendirmiş ve test sürüşleri için çalışmalar başlamıştı ancak hem uzay roketleri hem de Tesla araçlarıyla gündemi oldukça meşgul olan işadamı, projeyi açık bir hale getirerek dışarıdan ilgilenebilecek firmalara da açacağını, hatta kendisinin operasyonlardan çekilerek finansal ve danışmanlık desteği vereceğini iletmişti. Hyperloop Transportation ve Hyperloop One firmaları bu alanda hızlı bir şekilde çalışmaya başlamış ve projede kullanılacak teknolojiler için patentler almaya başlamışlardı.

Hyperloop One, projenin hayata geçmesi konusunda daha da fazla mesafe katetmiş görünüyor. 80 milyon dolar yatırım alan firma Nevada çöllerinde ilk deneme sürüşlerini Mayıs ayında gerçekleştirdi ve bu projenin ayağının yere basması için önemli bir dönüm noktası oldu. Bünyesinde 150 çalışanı bulunan firma ilk büyük siparişini de Dubai’den almış görünüyor. Dubai ve Abu Dabi arasında inşa edilmesi planlanan bu projeyle normalde 100 milden fazla olan mesafesiyle arabayla 1 saatten fazla süren yolculuk, sadece 12 dakikaya inmiş olacak. Körfez bölgesi yatırımcıları bu teknolojiye ayrı bir ilgi duyuyor çünkü bu konuda her alanda çalışma yapmak istiyorlar. Örnek olarak dünyanın en büyük 3. Liman işletmesi olan Dubai DP Liman işletmeciliği firması, Hyperloop’a 50 milyon dolar ek yatırım yaparak kargo taşımacılığı konusundaki çalışmalara da destek olmuş durumda. Böylece kentlerden limanlara ürünler çok daha hızlı taşınabilecek ve bu ilgili limanların önemini artıracak. Dubai Hyperloop One firmasına ilk ticari siparişi veren yerel yönetim oldu ve projenin 2021’de hayata geçmesi planlanıyor. Öte yandan Hyperloop Technologies firması da Slovenya Macaristan arasında bir hat kurulması için anlaşma imzalamış durumda.

Hyperloop/ Hızyuvarı teknolojisi hayata geçtiğinde taşımacılık ve diğer tüm endüstrileri derinlemesine etkileyebilir örneğin:

Uzak mesafelerin artık çok daha hızlı alınabilmesi turizme büyük dinamizm getirecektir. Hızyuvarların enerjilerini güneşten alması ve iklim şartlarından etkilenmemesi planlanıyor. Bu şekilde ilk yatırım sonrası operasyonel maliyetleri çok yüksek olmadığından yolcu biletlerinin fazla pahalı olmayacağına inanılıyor. Bu durumda bu teknolojiyi kullanan turisitlerin sayısı oldukça artabilir ve teknolojinin geçerli olduğu kentleri patlama yapan turizm destinasyonları haline getirebilir. Sadece turizm değil iş odaklı yolculuklar da daha kolay ve ucuz maliyetli olduğundan artabilir.

· Yine aynı sebepten ötürü kargo taşımacılığına da yeni bir soluk gelecek ve ticari faaliyetlerin randımanı çoğalacaktır. Ara mallar ve bitmiş ürünler hızla transfer edilebilecek ve böylece hızla el değiştirebilecektir. Üretim ve satış faaliyetleri olumlu olarak hızlanacaktır.

· Sadece sanayi üretimi değil tarım ürünleri de bu şekilde hızlıca transfer edilebilir ve bu ürünlerin hem her yerde bolca hem de taze olarak tüketilmesi önü açılabilir.

· Herhangi bir kriz durumunda belli bir alana acilen ulaştırılması gereken tüm yardım malzemeleri bu şekilde hızla gönderilebilir ve gerekli müdahale gerçekleştirilebilir.

· Ulaşım ve taşımacılık sektörleri bu konudan karlılık anlamında olumsuz etkilenebilir. Maliyetlerin hedeflendiği kadar düşük olması durumunda kara, hava, deniz ve demiryolları taşımacılığına olan talep düşüklüğü bu alanlarda faaliyet gösteren firmaları zorlayabilir.

Hızyuvar araçları hayal ettiklerimizin de ötesinde hayatımızı değiştirebilir. Neler olacağını yakın zamanda beraber göreceğiz.