Yersem Vitamin Yemezsem Gübre

Satın aldığınız yiyecekler ya sizin midenize gidiyor ya da belki de plastik torbaların içinde dağ gibi çöp yığınlarına dönüşüyor. Amerikalı ortalama bir ailenin yalnızca gıda atığı haftalık 3,5 kg olarak hesaplanmış. Bu durumda yılda 180 kg’dan fazla gıda atığı çöpe dönüşüyor. Bu da toplam çöp alanlarının %20’sinin bu gıda atıklarıyla kaplanması anlamına geliyor. Üstelik bu çöpler metan gazı üretimine sebep oluyor ve küresel ısınmaya yol açarak geleceğimizi tehlikeye sokuyor.

Buna bir dur demek isteyen Whirlpool, yenilikçi ürünler sunmak için kendi içinde kurduğu W Labs kuluçka merkezinin yeni projesi Zera’yı Indiegogo’da tanıttı. Tanıtmakla da kalmadı proje için toplam 482,000 dolardan fazla para toplandı. (Whirlpool’un hedeflediği rakamın %827 fazlasına ulaşılmış oldu) Peki bu proje için bu kadar heyecan yaratan unsur neydi?

Zera, gıda atığınızı bahçenizde kullanabileceğiniz gübreye dönüştüren bir cihaz. Yediklerinizden artan organik artıkları Zera’ya atıyorsunuz ve o bir gün sonra size bahçenizde, balkonunuzda, saksılarınızda kullanabileceğiniz gübreyi teslim ediyor. İçindeki özel koku alma paketiyle gıdaların gübreleşirken ortaya çıkardıkları kötü kokuları engellemeye çalışan cihaz, birçok gıda için kullanılabiliyor ama örneğin kemik ya da sert meyve çekirdeklerini (avokado gibi) parçalayamıyor.

Gıdaların gübreleştirilebilmesi için öncelikle hindistan cevizi lifi ve kabartma tozundan yapılan katkı maddeleri cihazın içine yerleştiriliyor. (Cihazı aldığınızda belli bir miktar set, başta size veriliyor daha sonra bu katkı maddelerini tekrar tekrar almanız gerekiyor. Koku alma paketleri de bu şekilde bittikçe tekrar alınıyor) Gıdalar, bıçaklarla ufak parçalara ayrılırken, katkı maddeleri sayesinde de gübreye dönüşüyor. Sonra bu gübreyi bahçenizde mi kullanırsınız yoksa çevrenize mi satarsınız ne yapacağınız size kalmış. İlk siparişlerin teslimatlarının 2017’nin yaz başlarında yapılması planlanıyor ama bu cihaz hiç ucuz değil. 1200 doları gözden ve cüzdandan çıkarmanız gerekiyor.

Zera organik mutfak atıklarının kullanılabilir gübreye dönüştüren tek cihaz değil. Ondan 3 sene önce duyurulan The Food Cycler da tamamen aynı amaca hizmet etmek için tasarlanmış ve hatta Amerika ve Kanada’da satışa çoktan başlanmış. Zera’ya kıyasla sadece 3 saatte işlemi bitiren ve herhangi bir katkı maddesi istemeyen cihaz üstelik Zera’dan çok daha ucuz. 400 dolara alabileceğiniz ürün için sadece hava filtrelerini 3 ayda bir yenilemeniz yeterli. Ayrıca Zera’ya kemik, çekirdek gibi sert atıkları atamıyorsunuz ancak The Food Cycler’a bu atıkları da koyabiliyorsunuz. Ancak belki ek katkı maddeleri kullanılmadığından ya da sadece 3 saat gibi kısa bir süre ayrıldığından ya da atıklar sterilize edildiğinden The Food Cycler’a gerçek gübreleme işlemi yapmıyor diye eleştiriler getirilmiyor değil. Zaten üreticileri de çıkan malzemeye gübre değil zengin toprak malzemesi demişler. İsterseniz ticari işletmelerinizde kullanabileceğiniz büyük boy versiyonlarını da satın alabilirsiniz.

Zera, Whirlpool’un Indiegogo’ya koyduğu ilk proje değil. Geçen sene de evde bira fermente edebilmek için geliştirdikleri cihazları Vessi’yi platformda tanıtmış ve oldukça iyi bir kaynak toplamışlardı. Peki sadece Whirlpool değil, GE, Harman ya da Hasbro gibi koca koca firmalar neden genelde yeni startup’ların kaynak yaratmak için kullandığı Indiegogo gibi platformları kullanır hale geldiler? Maddi kaynağa ihtiyaçları mı var?

Aslında maddi amaçla değil ama geliştirdikleri yenilikçi fikirler hakkında kamuoyu araştırması yapmak adına büyük firmalar bu platformları kullanıyor. Üretilen kaynak ya da verilen ön siparişler bu ürünün gerçek dünyada ne kadar tutabileceğine dair sinyalleri önceden firmaya vermiş oluyor. Bu yüzden de firmalar Indiegogo’nun kurumsal çözümler sunan birimiyle dirsek temasına geçiyor. Ülkemizin tüketicilere yönelik ürünler sunan firmaları da özellikle global pazarlar için geliştirdikleri ürünleri bu platformda test edebilirler.

Like what you read? Give İşCep a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.