Z Jenerasyonunun 2016 Yazında En Çok İlgi Gösterdiği Uygulamalar

Yubl, (‪https://www.yubl.me) 2016 yazına girmeden, Mayıs ayında Apple Store’da yerini aldı ve kısa zaman içinde en çok indirilen 20 uygulamadan biri oldu, yükselişi ise hala sürüyor. Kullanıcılarının çok çok büyük bir kısmı Z jenerasyonundan geliyor elbette. Yubl nedir derseniz, Instagram, Snapchat ve Whatsapp’ın toplamı diyebiliriz, ama kulislerde Snapchat’ı bitirebileceği dahi konuşuluyor. Ara yüzü elbette fazlasıyla bu bahsi geçen uygulamalara, özellikle de Instagram’a benziyor. Yubl’da paylaştıklarınız herkese açık, herkes görebilir. Video, fotoğraf, çizim, emoji vs. her şeyi paylaşabilirsiniz, bunlara ek olarak ‘bu mu bu mu?’ diyebilmek için ufak anketler paylaşabilirsiniz. Özetle uygulama şöyle çalışıyor, bir post girmeden önce tıpkı Snapchat’teki gibi önünüzde boş bir sayfa var, istediğinizi yazabilir, yazıyı büyültebilir ve küçültebilirsiniz, diğer uygulamalardan ayrı olarak istediğiniz fontu seçebilirsiniz, çok daha fazla renk seçeneği ve emoji ile süsleyebilirsiniz. Hazırladığınız postu yayınlamak istediğinizde ise yeni bir sayfa göreceksiniz, burada size sunulan seçenekler şunlar: ‘Oylama yap’, ‘Bu dediğine katılanları gör’, ‘Lokasyonunu paylaş’, ‘Bir mekan paylaş’, ve ‘Bir link paylaş’. Aslında bu uygulama Snapchat içinde yapmayı hayal edip yapamadığımız şeylere olanak veriyor, arkadaş gruplarının anında buluşabilmesine, kapalı gruplarda yazışabilmesine yardımcı oluyor. Bir snap’ın içinde bir Youtube linki paylaşmayı kim istemez, ya da Instagram’da yapabildiği gibi hangi mekanda olduğunu gösterebilmeyi? Asos, Primark, RedBull gibi markalar çoktan Yubl’da yerini aldı bile.

Friendable (‪http://friendable.com) ise yine bu ara gençler arasında popüler sayılan uygulamalardan biri, bir arkadaşlık ağı. Geçtiğimiz aylarda gençler arasında bir popstar olan Austin Mahone’un Instagram ve Twitter’daki milyonlarca takipçisini Friendable’da arkadaş olmaya davet etmesiyle daha da popülerleşen uygulama aslında diğer ağlarda arkadaş olmaya çalışırken yaratılan tuhaflık durumunu normalleştirmeye oynuyor, adı üstünde doğrudan arkadaş olmaya çalışanların uygulaması Friendable elbette lokasyon bazlı bir uygulama.

Uygulama içinden ne tür ilgi alanlarına sahip insanlarla arkadaş olmaya daha yatkın olduğunuzu belirtebiliyor, özel ‘meetup’lar organize edebiliyorsunuz. Nisan 2016'da 1 milyondan fazla indirilen ve 700 binden fazla kayıtlı kullanıcıya sahip olan uygulamanın nasıl çalıştığını bu videodan da izleyebilirsiniz.

Musically (http://musical.ly) de 2014 yılında lansmanı yapılmış olmasına rağmen şimdilerde en çok indirilen 25 mobil uygulama arasına girmişlerden biri. Snapchat, Vine ve Dubsmash’in bir karışımı olarak nitelendirilen uygulamada kullanıcılar ki onlara ‘user’ değil ‘muser’ deniyor, 15 saniyelik video klipler hazırlayabiliyorlar. Uygulamanın kendi resmi Youtube hesabında 4 milyon, 5 milyon kez izlenen videolar var, gençlerin bu uygulama ile nasıl içerikler yarattığını göstermek için birkaç örnek paylaşıyoruz.