Roma’nın İkonik Güzelliği Kolezyum

Dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olan Kolezyum, Roma şehrinin en önemli simgelerinden biri. Dahası Roma’ya seyahat eden birine dönüşte ilk sorulan soru “Kolezyum’u gördün mü?” oluyor. Bazen insanlar tarafından büyük bir beğeniyle bahsedilen yapılar, gidip kendiniz gördüğünüzde hayal kırıklığı yaratabiliyor. Ancak bu durum Kolezyum için geçerli değil. Bu heybetli yapı daha ilk bakışta sizi kendine hayran bırakıyor.

Kolezyum, insanın hayal edebileceğinden çok daha büyük bir amfi tiyatro. İçinde yer aldığı arazi, etrafındaki yollar ve tabii ki dışında bekleyen insan kalabalığı insanı hayret içinde bırakıyor. Kolezyum’un güneş ışığı altındaki görüntüsü başka, gece karanlığındaki görüntüsü başka güzel. Burası, özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için altın madeni niteliğinde. Nitekim Kolezyum’un etrafında büyük bir tur attığınızda, karşıdan karşıya geçmek üzere inşa edilmiş köprülerin üzerinde selfie çubukları ile birçok turist göreceksiniz. Kolezyum’un olağanca heybetini en güzel şekilde fotoğraflayabilmek için ise en uygun zamanlar akşamüstü saatleri. Fotoğraf demişken, Kolezyum’un etrafında çok sayıda gladyatör görmeye hazır olun! İsterseniz belirli bir ücret karşılığında gladyatör kostümü giymiş bu sevimli Romalılarla fotoğraf çektirebilirsiniz.

Aşkın şehri Roma’nın MS 72 yılında inşa edilmiş olan bu muhteşem amfi tiyatrosunun pek çok romantik hikayeye sahne olmuş olmasını hayal ediyor olabilirsiniz ancak ne yazık ki durum böyle değil. Aksine, Kolezyum bugüne kadar çok fazla acıya, dövüşe ve kana sahne olmuş. Burada insanlar insanlarla, hayvanlar hayvanlarla ve insanlar hayvanlarla dövüştürülmüş. Kana kan geçen bu dövüşler üzerinde de büyük bahisler oynanmış. Russell Crowe’un Gladyatör’ünü bilmeyen yoktur diye düşünüyorum.

Roma’nın ikonik güzelliği Kolezyum gerçekten dev bir yapı. Şöyle düşünün, içerisinde 55.000 kişinin oturabileceği bir alan var. Yani dışarıdan baktığınızda sizi büyüleyen bu devasalık, içine girdiğinizde de hayretler içinde kalmanıza yol açıyor. Burada bilmeniz gereken bir şey var ki, Kolezyum’un içine girmek öyle çok da kolay değil. Çünkü her yıl binlerce turist dünyanın en önemli yapılarından biri olan bu amfi tiyatroya girebilmek için Roma’ya geliyor. Özellikle yaz aylarında Roma’ya gittiyseniz, Kolezyum’un kapıları önünde renk renk kıyafetleri ile bir insan seli görebilirsiniz. O yüzden bu noktada en akıllıcası Kolezyum’a girmeden önce biraz daha fark ödeyerek online bilet almak. Eminim siz de Roma’da geçireceğiniz koca bir günün Kolezyum’un giriş kapısında bitmesini istemezsiniz.

Kolezyum’un içi de en az dışı kadar heybetli. Yapının 80 tane giriş kapısı var.

Yazının devamı için…